110. rocznica koronacji cudownego obrazu
Obecnie w tuchowskim kościele w głównym ołtarzu króluje Matka Boża Tuchowska – Pani Tarnowskiej Ziemi. Cudowny obraz, namalowany temperą, na kredowym podkładzie na lipowej desce wielkości 44×59 cm, pochodzi z XVI w. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus na lewej ręce. W prawej ręce Maryja trzyma różę.
W ołtarzu głównym obraz znajduje się od 1620 r. Istnieje pobożna legenda, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej pojawił się w sposób cudowny na Lipiu. Może podstawą takiego opowiadania była dawna nazwa wzgórza, na którym stoi obecny kościół. Wzgórze nazywało się „Lipie”, stąd określenie Matka Boża na Lipiu.
Krążyły też starodawne opinie, że obraz Matki Bożej Tuchowskiej przywędrował z Węgier. Według obecnego stanu badań obraz został namalowany w Polsce w połowie XVI wieku. Powstał w polskim warsztacie, prawdopodobnie mistrza ołtarza z Bodzentyna.
Koronacja obrazu odbyła się 2 października 1904 roku, w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o niepokalanym poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Dokonał jej ordynariusz tarnowski bp Leon Wałęga, przy udziale innych biskupów, prawie 2000 kapłanów i około 130 tysięcy wiernych!
W czasie odpustu w roku milenijnym 1966, cudowny obraz został przeniesiony na całą dobę do kaplicy na dziedzińcu. W uroczystościach przed wystawionym obrazem uczestniczył ówczesny metropolita krakowski arcybiskup Karol Wojtyła.
Fot. Archiwum sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej