80. rocznica wybuchu II wojny światowej
W niedzielę 1 września odbyła się w Tuchowie uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Msza św. w kościele pw. św. Jakuba St. Ap. rozpoczęła uroczystość, następnie zebrani mieszkańcy wraz z pocztami sztandarowymi udali się pod pomnik Ofiar II Wojny Światowej, gdzie złożono kwiaty.
Burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek podczas uroczystości zabrała głos i skierowała takie oto słowa do zebranych:
II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku o godzinie 4.45 agresją na Westerplatte. Armia niemiecka doskonale się do tego przygotowała. Zgodnie z jej obliczeniami, kapitulacja Westerplatte miała nastąpić w ciągu 6-ciu godzin. Tak się jednak nie stało. Garstka polskich żołnierzy stawiła opór wielkiej armii. Westerplatte broniło się 7 dni.
I tak było przez kolejne lata. Ogromna tragedia. Zginęło niemal 6 milionów Polaków, zrujnowany przemysł, infrastruktura, kultura, naród. Garstka polskich żołnierzy, powstańców, partyzantów, przeciwko dwóm potęgom – III Rzeszy i Armii Czerwonej.
Jakże inny jest dziś wrzesień od tego, z 1939 roku.
Wtedy, na krótko przed wojną zapanowała cisza. Cisza przed tragedią. Dzisiaj też mamy ciszę – bo panuje pokój.
Wtedy ludzie szli na wojnę, nie znając dnia ani godziny, oddając swoje życie. My jutro rozpoczniemy rok szkolny, zaprowadzimy do niej dzieci, później pójdziemy do pracy. Dokończymy to co zaczęliśmy, będziemy snuć plany na przyszłość. Wrócimy do domów, by rodzinnie spędzić resztę dnia.
Wtedy Polacy tłumnie gromadzili się w kościołach, zanosząc modły o przetrwanie, ocalenie siebie i najbliższych. My dzisiaj modlimy się o zdrowie, szczęśliwe życie, dostatek, a przekazując znak pokoju, z uśmiechem podajemy sobie rękę.
To wszystko dzięki tym, którzy walczyli i polegli za naszą wolność, za nasz kraj. W nierównej walce przeciwstawiali się potężnym mocarstwom. Walczyli na wszystkich frontach świata, nie kolaborowali i nigdy się nie poddali. Nigdy nie stracili wiary w wolną Polskę.
To oni są bohaterami, którym dzisiaj oddajemy hołd. Dla nich stoimy pod pomnikiem dając świadectwo, że nigdy ich ofiary nie zapomnimy.
Chwała i cześć bohaterom!
Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom, pocztom sztandarowym, delegacjom i mieszkańcom gminy za udział w uroczystościach upamiętniających wybuch II wojny światowej. Dziękujemy również ks. proboszczowi Alfonsowi Górowskiemu za odprawioną mszę świętą, pracownikom Domu Kultury z dyrektorem Januszem Kowalskim na czele za przygotowanie, prowadzenie i montaż słowno – muzyczny na uroczystości pod pomnikiem, a także nauczycielom i uczniom Szkoły Muzycznej I Stopnia w Tuchowie za werble.
fot. Wojciech Kras