Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

XIII Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych

Tradycja Międzynarodowych Spotkań Miast Bliźniaczych sięga 2000 roku. Pod koniec maja odbyło się wtedy I Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych, w którym udział wzięło sześć delegacji miast partnerskich. W tym roku odbywa się już XIII spotkanie, a w jego programie przewidziano prezentacje dwóch wybranych miast bliźniaczych, tj. Martfű na Węgrzech oraz Detvy na Słowacji. Te miasta zaprezentują bogaty program przedstawiający kulturę węgierską i słowacką. Udział w spotkaniu wezmę przedstawiciele wszystkich miast partnerskich, a gwiazdami wieczoru będą m.in. zespoły pochodzące z krajów naszych przyjaciół.

XIII Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych
Tuchów, 3-5 sierpnia 2012 r.

XIII Międzynarodowemu Spotkaniu Miast Bliźniaczych towarzyszyć będzie Małopolski Piknik Europejski. Oprócz gier i zabaw dla dzieci i młodzieży, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami dotyczącymi Unii Europejskiej dla dzieci starszych i rodzin oraz warsztatów plastycznych, zorganizowana zostanie lekcja Europejska, która nawiązywała będzie do Miast partnerskich.

Małopolski Piknik Europejski 2012 to V cykl spotkań letnich Funduszy z beneficjentami w plenerze. W tym roku odwiedzą one aż 22 miejsca w całej Małopolsce, przejada blisko 2000 km by poszerzyć wiedzę na temat unii europejskiej, funduszy europejskich oraz zrealizowanych dzięki nim inwestycjom.

Specjalną atrakcją Pikniku jest galeria inwestycji „Małopolska w 3D”. Do zabawy zachęcał będzie Syriusz – oficjalna maskotka Unii Europejskiej.

Gwiazdy wieczorów:

PIĄTEK

Paulina Bisztyga – urodzona w 1978 r. pisze, maluje, śpiewa, komponuje. Ukończyła Liceum Plastyczne w Wiśniczu – dział ceramiki oraz zdobyła tytuł magistra historii sztuki UJ.
Debiutowała wierszami w 1993 roku na łamach „Gazety Krakowskiej”, potem publikowała w „Dekadzie Literackiej” i w „Wiadomościach Kulturalnych”. W 1995 roku wydała tomik poezji pt. „Nie nazywaj mnie mrokiem”, opatrzony wstępem Adama Ziemianina. Za ten tomik otrzymała od Macieja Słomczyńskiego nagrodę specjalną w konkursie organizowanym przez konsulat austriacki w Krakowie. W 1998 r. ukazał się jej drugi tomik zatytułowany „Nie zdążysz się przestraszyć mój przyjacielu”.
W 1998 i 1999 roku zdobyła nagrody na Festiwalu FAMA w Świnoujściu. W 1999 r. Paulina Bisztyga zajęła II miejsce na 35. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie za utwór „Nie ma co się bać”. W 2000 r. zadebiutowała płytą pod tym samym tytułem, wydaną przez wytwórnię fonograficzną Polonia Records. Jest autorką tekstów piosenek, do których współtworzyła muzykę wraz z Romanem Ślazykiem. Paulinie została też pierwszą laureatką stypendium imienia Marka Grechuty, przyznawanego najbardziej obiecującym spośród młodych artystów występujących na Studenckim Festiwalu Piosenki.
W swej twórczości Paulina czerpie inspirację z wielu dziedzin sztuki, łącząc różne formy działalności twórczej a przy tym nie podlegając aktualnym modom, konsekwentnie podążając własną drogą artystyczną.

SOBOTA

After Day – to zespół pochodzący z Brzeska, poruszający się w stylistyce klasycznego, rockowego grania z elementami nowoczesnych brzmień i aranżacji.

Fun Fire – to maszyna wyzwalająca u słuchacza nieznane mu wcześniej odruchy ciała i duszy !
Zespół powstał latem 2008 roku w Bochni. Tworzą go muzycy, którzy we wcześniejszych projektach muzycznych zdobyli spore doświadczenie sceniczne oraz studyjne, zasilając swoje konto mniej lub bardziej prestiżowymi nagrodami w różnych przeglądach i festiwalach organizowanych w kraju. Aktualnie grupa pracuje nad własnym materiałem, który trafi na debiutancki krążek. Materiał promowany jest przez utwór „K.A.C” oraz „Gwarancja Przydatności”, promowane przez lokalne stacje radiowe: RDN, Radio Leliva, Radio Aspect i inne.
Fun Fire wykonuje energetycznego rocka połączonego z ciekawymi aranżacjami, śpiewnymi melodiami oraz niebanalnymi tekstami. Twarzą zespołu jest charyzmatyczna wokalistka Monika Pilarczyk, na instrumentach klawiszowych czaruje Frank Mucek. Rockowe riffy podsuwa Krzysiek „Bzyk” Mucha, na basie punktuje Sylwester Łabuzek, całości dopełnia serducho zespołowe czyli Paweł „Brydziu” Brydniak

Gabi Gold (Gabiná Goldová), wybitna czeska piosenkarka, urodziła się w 1973 r. w mieście Havířov. Od najmłodszych lat uwielbiała śpiewać. W wieku lat dziesięciu dostała pierwszą partię solową – rolę Biedronki – w operze dla dzieci „Wesele Komara” w Telewizji Czeskiej Ostrawa. Zaczęła grać na gitarze klasycznej i śpiewać w chórze – najpierw w dziecięcym, a potem w młodzieżowym. W tym samym okresie zainteresowała się nowoczesnym tańcem scenicznym i rozpoczęła prywatne zajęcia z aktorstwa musicalowego.
W marcu 2001 roku wystąpiła w Telewizji Czeskiej z piosenką „Paryż”, którą zaczęły grać także wszystkie stacje radiowe (w radio można ją usłyszeć do dziś). Jesienią, wraz z Frantiskiem Kaslem stworzyli świąteczny duet, dzięki czemu powstał singiel „Jediný lék”, który bardzo szybko stał się jednym z najpopularniejszych. Wiosną 2002 zrealizowała kolejny cel. We współpracy z wydawnictwem Popron Music nagrała pierwszy album z całkowicie nowymi utworami w języku czeskim pt. „Jsem tu já!”. Po wydaniu tego albumu zaczęła występować na czeskich scenach i w programach telewizyjnych na kanałach Telewizji Czeskiej, Prima i Nova.
W roku 2004 wydała płytę: „Ještě že tě mám”. W Polsce płyta została wzbogacona o piosenkę „Dobra noc, dobry dzień” w języku polskim (słowa: Jacek Cygan). W 2005 roku koncertowała (także na 10 wielkich koncertach swingowych!), a od 2006 pracuje nad nową płytą i prowadzi program telewizyjny w czeskiej telewizji.

NIEDZIELA

Helenine Oči – popularny zespół folk-rockowy, pochodzący z Preszowa na Słowacji.