Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Nie brakuje chętnych do leczenia nałogów

Blisko stu pacjentów zapukało do drzwi Poradni Leczenia Uzależnień w ciągu trzech pierwszych miesięcy funkcjonowania. To pokazuje, jak potrzebna była podobna placówka na południu powiatu tarnowskiego. Pomaga ona przede wszystkim chorym z problemem alkoholowym. Coraz więcej nałogów dotyczy też uzależnienia od internetu, czy hazardu.


Fot. Centrum Zdrowia Tuchów

Wśród pacjentów nie brakuje dorosłych dzieci alkoholików – ludzi, którzy ze względu na warunki w domu rodzinnym mają poczucie wyobcowania czy niższej wartości. Podczas terapii, trwającej około dwudziestu miesięcy, pacjenci prócz zajęć w grupie trafiają także na sesje indywidualne. Jak podkreśla specjalista psychoterapii uzależnień Joanna Burnat podstawowym warunkiem uczestnictwa jest po prostu motywacja do zerwania z nałogiem. W poradniach panuje niemal domowa atmosfera. – Dla każdego pacjenta tworzymy całościowy program, by – pomimo występowania symptomów choroby – mógł wracać do funkcjonowania w swoim środowisku zawodowym i rodzinnym – mówi szefowa ośrodka, specjalista psychiatra Elżbieta Grobecka.

W tuchowskim ośrodku psychoterapii w kameralnych, ciekawie zaaranżowanych salach działa także Dzienny Oddział Psychiatrii. Trafiają tu osoby z zaburzeniami nerwicowymi i lżejszymi chorobami. Chorzy leczeni są przy pomocy terapii przez sztukę, muzykoterapii, mają także zajęcia z gotowania. Po południu i w nocy pozostają we własnych domach. Istotnym elementem jest także leczenie środowiskowe, polegające na opiece i udzielaniu bezpłatnej pomocy dla pacjentów w środowisku domowym. Lekarz, pielęgniarka, terapeuta i psycholog pomagają chorym, którzy nie mogą dotrzeć do stacjonarnego ośrodka.