Droga św. Jakuba, czyli Camino de Santiago
Najdłuższy szlak europejski – droga św. Jakuba (Caminos de Santiago, Routes of St. James, Chemins de St. Jacques, Jakobswege), przeznaczony jest do wędrówek zarówno pielgrzymich jak i turystycznych. Szlak wiedzie m.in. z Tuchowa, Tarnowa, Brzeska czy Wieliczki przez Niemcy, Francję do Santiago de Compostela w Hiszpanii.
Służyć on ma pielgrzymom-turystom, którzy w samotności lub małej grupie przemierzają Stary Kontynent w poszukiwaniu jego duchowej jedności. Pragną się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od zabiegania, odkryć pierwotną spójność naszego kontynentu albo po prostu – zwiedzić ciekawe miejsca czy poznać nowych ludzi.
Szlaki Św. Jakuba od kilku lat tworzone są również w Polsce. Na tereny Małopolski – w okolice Tarnowa i Tuchowa zawitały wiosną 2009 r. Tradycyjny szlak pątniczy z Tarnowa do Tuchowa przez Łekawkę i Karwodrzę prowadzi wraz z odcinkiem Szlaku Św. Jakuba: Tuchów – Tarnów. Szlak w kierunku z Tuchowa do Tarnowa wyznaczają tabliczki kierunkowe z żółtą muszlą Św. Jakuba. Jest to podstawowy przebieg Dróg Św. Jakuba – na północ i zachód w kierunku Santiago de Compostela. Szlak w kierunku z Tarnowa do Tuchowa wyznaczają białe strzałki i kółka. (Jest to kierunek odwrotny do podstawowego kierunku Szlaku Św. Jakuba).
Odcinek Szlaku Św. Jakuba z Tarnowa do Tuchowa
Tarnów – Zawada kościół (4,2 km)
(0,0 km) Z placu Katedry Tarnowskiej przez Rynek, Wielkie Schody i ul. Panny Marii dochodzimy do kościółka MB Szkaplerznej i Starego Cmentarza.
Za cmentarzem przy ul. Tuchowskiej rozpoczyna się szlak niebieski, którym będziemy podążać do Zawady. Mijamy kolejny zabytek architektury drewnianej – kościół Trójcy Przenajświętszej na Terlikówce (0,9 km). Dalej ulicami Zamkową, Tuwima i Alejami Tarnowskich docieramy do południowej obwodnicy miasta (2,7 km). Teraz już stromo i mozolnie terenem częściowo zadrzewionym osiągamy szczyt Góry Św. Marcina – rozległe widoki (4,2 km).
Kościół św. Marcina pochodzi z XV w. Jest gotycki, drewniany, konstrukcji zrębowej, otoczony sobotami, kryty gontem. Wewnątrz godne uwagi: polichromia, obraz św. Marcina, figury św. Wojciecha i św. Stanisława, zabytkowe krucyfiksy, łańcuch wyrzeźbiony z jednego kawałka drewna.
Zawada kościół – Łękawka (4,9 km)
(4,2) Kolejny odcinek prowadzi asfaltem „z górki” przez wieś Zawadę; mijamy trzy kapliczki, skręcamy w prawo za szlakiem żółtym, wychodzimy na rozległe tereny pól uprawnych i długo obniżamy się do wsi Łękawka (9,1 km).
Łękawka – Las Czerwony Dół (2,6 km)
Dotąd szliśmy razem z turystycznym szlakiem żółtym. Opuszczamy szlak, skręcamy w lewo. Z rozdroża za szkołą w Łękawce rozpoczynamy łagodne podejście do lasu Czerwony Dół, a w nim leśnymi drogami do kapliczki św. Jana Nepomucena (11,7 km).
Las Czerwony Dół – Tuchów klasztor (3,9 km)
(11,7 km) Stąd schodzimy do skraju lasu (krzyż), a dalej widokowym terenem do wsi Karwodrza. Tu mijamy zabytkowy dwór (13,4 km), liczne okazy pomnikowych drzew, na końcu główną szosą docieramy do położonego na wzniesieniu – klasztoru NMP w Tuchowie (15,6 km).
Więcej informacji o Drogach Św. Jakuba w Polsce można znaleźć na stronach internetowych:
Drogi Św. Jakuba w Polsce: www.camino.net.pl
Drogi Św. Jakuba w Małopolsce: www.jakub-malopolska.itl.pl
Bractwo Św. Jakuba w Jakubowie: www.bractwoswjakuba.pl