Świętowało tuchowskie liceum
11 kwietnia w Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie obchodzono uroczyście Dzień Patrona Szkoły. Rozpoczęła go msza św., którą odprawili w kościele św. Jakuba proboszcz parafii ks. Alfons Górowski oraz szkolny katecheta ks. Krzysztof Cwenar.
Następnie młodzież z pocztem sztandarowym i nauczyciele przeszli do Domu Kultury. Tam na wstępie uczczono symboliczną minutą ciszy tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. W dalszej części dyrektor Zbigniew Budzik powitał wszystkich obecnych: zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Uroczystość zaszczycili dziś swą obecnością:
– dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
– Michał Wojtkiewicz – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
– Roman Łucarz – starosta powiatu tarnowskiego,
– Edmund Juśko – dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie,
– Zbigniew Karciński – przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego oraz radni powiatowi,
– Mariusz Ryś – Burmistrz Tuchowa,
– Ryszard Wrona – przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie,
– dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z Tuchowa i okolicy,
– Jan Gładysz – przyjaciel i wieloletni nauczyciel tuchowskiego liceum,
– księża z obu tuchowskich parafii,
Następnie głos zabrali goście, zwracając uwagę młodzieży m.in. na: konieczność odważnego dążenia do poznawania prawdy w nauce, ale także sposobie myślenia i historii, bo to pozwala zachować tożsamość narodową (poseł Michał Wojtkiewicz), znaczenie Kopernika w jego czasach i obecnie (starosta Roman Łucarz), dumę z faktu uczęszczania do tak dobrej szkoły o wieloletnich tradycjach, którą ukończyło wielu znamienitych tuchowian, również on sam (burmistrz Mariusz Ryś),
konieczność zachowania tej szkoły na jak najdłużej, wspierania jej i dbania o nią (Jan Gładysz).
Kolejny etap uroczystości stanowił wykład dra Waldemara Ogłozy pt. „Mikołaj Kopernik i jego teoria”. W swych rozważaniach Waldemar Ogłoza przedstawił zebranym w bardzo rzeczowy i przystępny zarazem sposób trudne zagadnienia związane z teorią kopernikańską i rozwojem astronomii oraz znaczeniem dzieła Mikołaja Kopernika. Serdecznie dziękujemy za tak ciekawe słowa!
Ostatnią część uroczystości stanowił spektakl teatralny w reżyserii Anny Broniek i Iwony Sandeckiej. Młodzież w strojach epoki przedstawiła różne wydarzenia z życia Mikołaja Kopernika – obserwacje zaćmienia Słońca, studia w Italii, trud dążenia do poznania prawdy i stworzenia jego wielkiej teorii, by zakończyć wydaniem „O obrotach sfer niebieskich”, które to dzieło Kopernik zobaczył wydane drukiem dopiero na łożu śmierci. Tańce, barwne sceny, śpiew łączyły się z rozważaniami dotyczącymi świata i życia. Piękne przedstawienie, które wymagało ogromnego wysiłku zarówno od występujących uczniów, jak i przygotowujących go
nauczycielek. Dziękujemy!
Na tym uroczystość zakończono. Młodzież „Kopernika” wieczorem miała jeszcze zaplanowaną dyskotekę oraz obserwacje astronomiczne, jak przystało na szkołę mającą tego właśnie patrona.
Zapraszamy na relację fotograficzną z tego wydarzenia.
Opracowała: Małgorzata Gądek