Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Koalicja trzeźwościowa w powiecie tarnowskim

Efekty pilotażowego programu leczenia uzależnień Centrum Zdrowia Tuchów omawiano podczas konferencji szkoleniowej zorganizowanej w ramach drugiej muzykoterapii. W wyniku porozumienia z samorządami specjaliści objęli opieką terapeutyczną osoby z problemem alkoholowym z gmin Tuchów, Rzepiennik Strzyżewski, Pleśna, Gromnik, Wierzchosławice i Wojnicz.

Samorządowcy otrzymują dokładne informacje o przebiegu leczenia, a celem działania jest nie tylko odejście od nałogu, ale też powrót pacjentów do pełnienia ról w rodzinie i w środowisku zawodowym.
– Dziękujemy za to, że spotykamy się z dużą przychylnością i zainteresowaniem osób pracujących w gminach i podejmujących wysiłek na rzecz pomocy uzależnionym. Wiemy, że kolejne samorządy zamierzają przystąpić do naszej samorządowej koalicji dla trzeźwości – mówi kierownik poradni leczenia uzależnień w Tuchowie Joanna Burnat.
Szefowa ośrodka psychoterapii lek. med. Elżbieta Grobecka podczas konferencji w tuchowskim Domu Kultury zwracała uwagę na potrzebę otwarcia się społeczeństwa, wobec piętna i stygmatyzacji pacjentów chorujących psychicznie. Pomimo edukacji pokutuje bowiem pogląd o nieuleczalności schizofrenii, a pacjenci i ich rodziny nie mają nadziei. Tymczasem w wielu przypadkach nowoczesnymi oddziaływaniami psychoterapeutycznymi można wpłynąć na przebieg tej choroby. W system niesienia pomocy powinny być jednak włączone wszystkie osoby z najbliższego otoczenia pacjenta.

Konferencja

Jednym z tematów poruszanych podczas konferencji była kwestia odurzania się przez młodzież tabletkami dostępnymi bez recepty. Uczniowie, głównie gimnazjów, na młodzieżowych forach internetowych polecają sobie silnie działające środki. Zjawisko, wcześniej obserwowane głównie w większych miastach, coraz częściej dotyczy mniejszych miejscowości. Na przykład popularnego leku na kaszel nastolatki używają do poprawienia sobie nastroju i eksperymentów z niecodziennymi doznaniami. Tymczasem stosowany w nadmiarze specyfik uzależnia i jest groźny dla zdrowia. Specjaliści radzili, by w przypadku odkrycia, że dziecko sięga po takie środki nie reagować awanturą, a starać się nawiązać z nim kontakt. Warto posłuchać, dlaczego nastolatek to robi i zastanowić się, jak można inaczej zaspokoić jego potrzeby.
Kolejne odsłony muzykoterapii to nocny trip rowerowy Tarnów–Wierzchosławice (start w piątek o 22:30 sprzed klubu Fitness Forma na Nowym Świecie 48 w Tarnowie) oraz „Muzyczna uczta” z utworami Marka Grechuty w wykonaniu grupy Plateau, Martyny Jakubowicz, Anny Wyszkoni oraz jednej z laureatek Grechuta festiwal 2013 Justyny Panfilewicz. Udział w koncercie, który rozpocznie się w niedzielę o 18:30 w tarnowskim teatrze, zapowiedziała Danuta Grechuta. Wdowa po artyście, wspólnie z Jakubem Baranem, który poprowadzi koncert, napisała ostatnio książkę o Marku Grechucie.