Leczenie poezją w rytmie rocka
Zainteresowanie terapią poprzez muzykę jest ogromne. Utworów Marka Grechuty w październikowy wieczór chciało posłuchać w tarnowskim teatrze znacznie więcej osób, niż było miejsc na sali. Dzięki dodatkowym krzesłom i poduszkom na schodach taką możliwość miało ponad 350 osób.
Większość wspólnie artystami odśpiewała refreny najpopularniejszych utworów. Podczas Muzykoterapii zainicjowanej przez Centrum Zdrowia Tuchów na widowni pojawił się gość honorowy – Danuta Grechuta.
– To utwory do najpiękniejszych polskich tekstów, cudownie zinstrumentalizowane i zaśpiewane – tak o twórczości Marka Grechuty mówi Michał Szulim, wokalista zespołu Plateau. Grupa zaprezentowała w Tarnowie, a wcześniej nagrała na płycie piosenki, na których wykonanie znalazła swoje pomysły aranżacyjne. Dlatego na koncercie obok wielkich przebojów zabrzmiały też nieco mniej znane utwory. Także instrumentarium było zróżnicowane, prócz gitar i perkusji muzycy grali na butelkach po piwie, a nawet na pile do drewna. W kilku piosenkach wołomińskiej formacji towarzyszyły występujące gościnnie Maryna Jakubowicz i Anna Wyszkoni.
– Przyznaje, ze dopiero przy okazji Projektu Grechuta posłuchałam dokładniej tych utworów i odkryłam je na nowo – mówi Anna Wyszkoni. Artystka śpiewała o wiośnie i ciepło wypowiadała się o architekturze Tarnowa.
– Bardzo dbam o relację z publicznością. Chcę, by każdy koncert był takim rodzinnym spotkaniem. Czerpię energię z dawania siebie innym, z tego, że czuję się potrzebna – tłumaczy w wywiadzie dla portalu Muzyczny Tarnów, który sprawował patronat muzyczny nad imprezą.
Podczas imprezy zaśpiewała także zdobywczyni II nagrody na Grechuta Festiwal 2013, obdarzona ciekawym głosem – Justyna Panfilewicz. Osoby, które nie dostały się do teatru mogły posłuchać transmisji na żywo, realizowanej przez radio RDN Małopolska.
Przed koncertem prezes Centrum Zdrowia Tuchów Tomasz Olszówka podsumował pierwszy rok działalności ośrodka psychoterapii. Działający w nim dzienny oddział psychiatryczny w efektywny sposób wypełnia białą plamę w zakresie tego profilu leczenia w naszym regionie. W poradniach ośrodka prowadzona jest także terapia uzależnionych. By poszerzyć liczbę osób objętych pomocą w Tuchowie powstała Fundacja Zdrowym Być, która oficjalnie zainaugurowała działalność podczas koncertu. Jak deklarowała jej prezes Joanna Burnat, prócz osób potrzebujących wsparcia psychicznego ma ona także działać na rzecz niepełnosprawnych.
Podczas piątkowej odsłony muzykoterapii uczestnicy nocnego tripu rowerowego pokonali trasę z Tarnowa przez Białą, Niedomice i Radłów do Wierzchosławic. Przy jasnym księżycu, niemal w pełni, uczestnicy pod hasłem „Wyjście z mroku” udowadniali, że aktywność fizyczna może być skuteczną receptą na jesienne pogorszenie nastroju. W wierzchosławickim Centrum Kultury Wsi Polskiej cykliści rozgrzali się przy pysznym bigosie i gorącej herbacie. Do Tarnowa powrócili po obejrzeniu filmu na temat wyścigu kolarskiego.
Tekst i fotografie: www.czt.com.pl