Szkoła Podstawowa w Zabłędzy w 2013 roku
Szkoła Podstawowa w Zabłędzy w bieżącym roku szkolnym dała dzieciom możliwość uczestniczenia w wielu zajęciach dodatkowych realizowanych w ramach projektu pn. „Każdy uczeń jest ważny, czyli zrównoważony rozwój dzieci w gminie Tuchów” realizowanego w ramach Programu operacyjnego kapitał ludzki.
Celem głównym projektu było wspieranie indywidualnego rozwoju uczniów klas I-III, dostosowane do zdiagnozowanych potrzeb. Projektem tym było objęte 50 dzieci z klas I-III (21 dziewczynek i 29 chłopców). Odbyło się 400 godzin zajęć dodatkowych. Były to zajęcia dodatkowe dla dzieci:
– z trudnościami w czytaniu i pisaniu,
– z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych,
– z zaburzeniami rozwoju mowy,
– z wadami postawy,
– szczególnie uzdolnionych – zajęcia matematyczno-przyrodnicze,
– szczególnie uzdolnionych – zajęcia plastyczne,
– szczególnie uzdolnionych – zajęcia muzyczne,
W ramach tego projektu szkoła zakupiła pomoce dydaktyczne za kwotę ponad 12 tys. zł.
Ponadto dzieci uczestniczyły w zajęciach realizowanych przez nauczycieli:
– koło teatralne,
– koło sportowo-rekreacyjne,
– koło języka angielskiego,
– grupa apostolska,
– wyjazdy na basen.
Dodatkowo ramach programu „Już pływam” 15 uczniów uczestniczyło w bezpłatnej nauce pływania na basenie w Tarnowie.
Uczniowie brali udział w wielu uroczystościach szkolnych, występach teatrzyków, iluzjonisty, spotkaniu z podróżnikami, w wycieczkach do Krakowa i Łańcuta (dofinansowana ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych). W szkole odbyło się spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz Dnia Matki, dożynki wiejskie, wigilia z udziałem władz lokalnych.
Po raz czwarty zorganizowany został gminny konkurs wiedzy o błogosławionym Janie Pawle II.
Dzieci uczestniczyły w akcjach charytatywnych. Pomagały dzieciom z przedszkola w Zambii (adopcja na odległość), zbierały plastikowe zakrętki na rehabilitację i zaopatrzenie ortopedyczne dla niepełnosprawnej Martynki, brały udział w akcjach „Pomóż i Ty”, „Złotówka na budowę hospicjum”. Włączały się w akcje mające na celu ochronę środowiska, m.in. zbiórka zużytych baterii, sprzątanie świata.
Najmłodsze dzieci brały udział w programie „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”. W ramach profilaktyki zdrowotnej wspólnie z SANEPIDEM realizowane były programy „Czyste powietrze wokół nas” oraz „Nie pal przy mnie, proszę”. Odbyły się spotkania z rodzicami oraz zajęcia z dziećmi, uświadamiające jak bardzo szkodliwy jest dym tytoniowy dla młodego organizmu.
W celu poprawy bezpieczeństwa pierwszoklasiści uczestniczyli w programie „Bezpieczny Puchatek”.
W bieżącym roku obok szkoły oddano do użytku „Przydrożną chatę” wybudowaną ze środków Programu rozwoju obszarów wiejskich.
Na podstawie danych przekazanych przez dyrektorów szkół opracowała: dyrektor Gminnej Administracji Oświaty – Agnieszka Bąk