Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rozśpiewany Zespół Szkół w Tuchowie świętuje 11 listopada

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół przebiegały w tym roku wyjątkowo. Szczerze też można powiedzieć, że wzięli w nich udział wszyscy uczniowie. Przygotowania do uroczystej akademii zaczęły się kilka tygodni wcześniej, gdy wychowawcy wylosowali tytuły pieśni patriotycznych do wykonania przez swoje klasy. Codziennie słychać było próby, uczniowie chętnie śpiewali marsze, uczyli się tekstów, planowali występy.

6 listopada odbyły się 3 akademie – dla starszych klas szkoły podstawowej, dla klas edukacji wczesnoszkolnej oraz dla gimnazjum. Montaż słowno–muzyczny przygotowali wychowawcy klas pierwszych gimnazjum: Bernadetta Baran, Dorota Cich, Piotr Pierzchała, Wiesław Cieśla i gimnazjaliści.
Wspomniano najchwalebniejsze czyny z okresu 123-letniej niewoli, przypomniano najważniejsze wydarzenia prowadzące do odzyskania niepodległości. Po części oficjalnej, gdy już odśpiewano hymn szkoły i wyprowadzono sztandar, wszystkie klasy obecne na akademii prezentowały swoją pieśń poprzedzoną krótką informacją na temat jej powstania. Teksty były wyświetlane na ekranie, więc można było się dołączać do chóru.

Uczniowie klas IV-VI oprócz pieśni patriotycznych, odśpiewanych przez poszczególne klasy, mogli zobaczyć także krakowiaka odtańczonego przez uczniów klasy Va- Izabelę Zając i Bartłomieja Janasa. Również zapamiętamy Olgę Baran i Dawida Smalarza z klasy Vc, występujących w strojach żołnierskich, przy czym Dawid odważył się zaśpiewać solowe partie w „Marsz, marsz Polonia”. Nie mniej gromkie brawa zebrał także za swój popis w pieśni „Warczą karabiny” Hubert Świderski z VIb.

Wśród najmłodszych wykonawców na szczególne podziękowanie zasługują przedszkolaki z „Ochronki”, którzy gościnnie odśpiewali pieśni: „Ojczyzno ma” i „Polska”. Wyróżniali się także uczniowie z klasy Id przebrani za żołnierzy: Kuba Starzyk i Bartłomiej Szymański. Nasi milusińscy bardzo przejęci wychodzili na scenę i z wychowawczyniami pięknie odśpiewali te trudne utwory.

Akademia dla gimnazjalistów po raz kolejny pozwoliła odkryć talenty niektórych uczniów, inni mieli okazję zaprezentować umiejętności rozwijane w szkole muzycznej. Pierwszoklasiści przygotowujący akademię szczególnie zasłużyli na słowa uznania. Klasie Ia na fortepianie akompaniowała Julia Bryl. Klasie Ic przygrywał Paweł Sikorski na keyboardzie. Klasa Id zaskoczyła najpierw wyjściem na scenę w szyku godnym żołnierskiego chóru, później akompaniamentem nietypowego tria. Na scenie pokazali swe umiejętności: Sebastian Karpiel (gitara), Patrycja Lisiak (saksofon) i Anna Rąpała (fortepian). Wychowawczyni, Dorota Cich stwierdziła, że to dzięki zaangażowaniu Ani, która nie przepuściła ani jednej fałszywej nutki w chórze, pieśń klasy wypadła tak dobrze.
Ze starszych klas na uznanie zasłużyły dziewczęta: z IIIa – Klaudia Kępowicz, próbująca sił w solówkach do „Roty” i duet z IIId – Kinga Stańczyk i Izabela Stefan, które dzielnie wspierała cała klasa w piosence „Żeby Polska była Polską”.

Odmienny charakter tej akademii pozwolił na zaangażowanie wszystkich uczniów, skłonił wielu do podjęcia się dodatkowych zadań, skonsolidował klasy. Rozśpiewani uczniowie z żalem opuszczali Dom Kultury, który gościł nas w tym dniu. Aktywny udział w takiej uroczystości to najlepsza lekcja wychowania patriotycznego.

Opracowała: Lidia Bień