Woda (nie tylko) siły doda
Podczas upałów pamiętajmy o tym, aby przez cały dzień nawadniać organizm. Specjaliści zalecają mężczyznom wypijanie blisko 3 litrów płynów dziennie, a kobietom ponad 2 litrów. Przy niedoborze wody możemy się poczuć znużeni i osłabieni.
W krańcowych przypadkach mogą nawet wystąpić zawroty głowy i drżenie rąk. W takiej sytuacji warto sięgnąć po wodę mineralną.
– Dla najlepszych efektów należy pić ją na pół godziny przed posiłkami. Po wypiciu nie powinno się spożywać surowych owoców i jarzyn – radzi profesor Paulin Moszczyński ekspert akademii pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów.
W związku ze wzrostem tempa życia i większą liczbą chorób cywilizacyjnych uzdrowiska odwiedza coraz więcej młodych, aktywnych ludzi. Wobec problemów z wagą, żołądkiem i kręgosłupem podczas urlopu szukają możliwości poprawy stanu zdrowia. Planując wyjazd na wakacyjny wypoczynek warto wybrać miejsca bogate w wody mineralne. W naszym regionie znajduje się stosunkowo dużo takich zdrojów. Przy podejmowaniu decyzji trzeba się jednak kierować opinią specjalistów. Przedawkowanie wód nie tylko nie pomoże, ale może nawet zaszkodzić. Kiedy nie mamy bezpośredniego dostępu do wód mineralnych warto sięgać po nie w butelce. Szczególną postacią wód mineralnych są wody lecznicze. Zawierają minimum 1000 mg rozpuszczonych pierwiastków, występuje w nich także przynajmniej jeden składnik leczniczy. Odpowiednio stosowane mogą przynosić realne efekty w walce z konkretnymi chorobami, np. cukrzycą i nadwagą. Uzupełniają niedobór składników mineralnych, ale też korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu pokarmowego, moczowego lub oddechowego.
Szczególnie podczas upałów warto mieć przy sobie butelkę wody mineralnej. Zawarte w niej sole wzmacniają kości oraz zapobiegają chorobom układu krążenia. Woda w organizmie reguluje też temperaturę ciała, nadaje skórze zdrowy wygląd i poprawia metabolizm. Właściwe nawodnienie zapobiega chorobom nerek i zaparciom oraz poprawia koncentrację i zdolności umysłowe. Już niedobór 2 % wody spowalnia proces uczenia.
Jak dodaje profesor Moszczyński zimna woda mineralna jest najkorzystniejsza w przypadku anemii i braku kwasów żołądkowych. W niektórych przypadkach wskazane jest lekkie jej podgrzanie, aby straciła część dwutlenku węgla. Kiedy warto to robić i jakie konkretnie wody stosować na poszczególne schorzenia? O tym można posłuchać w jednym z odcinków Akademii Pacjenta CZT pod adresem: http://www.czt.com.pl/akademia-zdrowia-art,266,0