IX uroczystości sołectwa Zabłędza
Po raz dziewiąty wieś Zabłędza obchodziła swoje dożynkowe święto. Główne uroczystości odbyły się w sobotę, 22 sierpnia br. i zgromadziły znaczną część naszej lokalnej społeczności.
Tegoroczne święto plonów w Zabłędzy, jak co roku, połączone było z obchodami 9. rocznicy nadania miejscowej Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II oraz 4. rocznicy wręczenia tej placówce sztandaru. Znalazło to odpowiednie odzwierciedlenie w przebiegu dożynkowych uroczystości. Głównymi organizatorami tegorocznych dożynek byli: radna i sołtys oraz Rada Sołecka w Zabłędzy, grono pedagogiczne i Rada Rodziców Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabłędzy, Stowarzyszenie „Nasza Zabłędza” oraz Dom Kultury w Tuchowie.
W sobotę, 22 sierpnia dopisała nie tylko pogoda, ale i goście. Do Zabłędzy na dożynkowe uroczystości przybyły władze Tuchowa: burmistrz Adam Drogoś, wiceburmistrz Kazimierz Kurczab, przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Wrona, radni, dyrektor Domu Kultury Janusz Kowalski. Natomiast gospodarzy i organizatorów reprezentowali: radna gminy i jednocześnie sołtys Ewa Michałek, dyrektor szkoły Maria Solarz, nauczyciele, Rada Sołecka oraz prezes Stowarzyszenia „Nasza Zabłędza” Teresa Bryg.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się punktualnie o godzinie 18. Powitanie wygłoszono w kilku językach, albowiem w Zabłędzy pojawili się także Niemcy, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Rumunii i Ukraińcy, którzy uczestniczyli w XVI Międzynarodowym Spotkaniu Miast Bliźniaczych w Tuchowie. Głównym punktem uroczystości dożynkowych było przekazanie przez sołtys Ewę Michałek gospodarzowi gminy – burmistrzowi Tuchowa Adamowi Drogosiowi wieńca dożynkowego pięknie przygotowanego przez społeczność Zabłędzy. Odbywało się to w trakcie ośpiewywania wieńca przez kapelę „Zalasowianie” z Zalasowej.
Następnie sołtys wsi przekazała burmistrzowi Tuchowa oraz przedstawicielom zagranicznych delegacji bochny pięknie wypieczonego chleba. Chlebem, upieczonym z nowego zboża, z mieszkańcami wsi i obecnymi gośćmi podzielili się tradycyjnie burmistrz, radna i sołtys oraz przedstawiciele Rady Sołeckiej. Dodajmy, że podczas dożynek swoje okolicznościowe wiersze prezentowała Janina Halagarda, mieszkanka Zabłędzy, zaangażowana od lat w wychowanie młodego pokolenia. Jest ona autorką ponad 300 utworów.
W ten sobotni, dożynkowy wieczór do Zabłędzy przybył także… król. W ten sposób organizatorzy całej imprezy nawiązali do miejscowej legendy, odnoszącej się do historii miejscowości i genezy jej nazwy. Podobno król Polski Kazimierz Wielki, zmierzając w 1340 roku do Tuchowa, aby nadać mu prawa miejskie, zabłądził i musiał spędzić noc w naszej okolicy.
Ważnym wydarzeniem sobotnich uroczystości było wspólne zasadzenie na placu koło szkoły, przez burmistrza Tuchowa i przedstawicieli miejscowej społeczności zabłędzkiego Dębu Pamięci. W ten właśnie sposób postanowiono uhonorować papieża – Polaka, św. Jana Pawła II, który patronuje zabłędzkiej Szkole Podstawowej. Dąb posadzono w dziesiątą rocznicę śmierci Ojca Świętego oraz dla upamiętnienia pierwszej rocznicy Jego kanonizacji.
Dalszą część sobotniego, dożynkowego wieczoru uświetnił okolicznościowy festyn i towarzysząca mu zabawa. Były pokazy i konkursy z nagrodami, przygotowane i zaproponowane miejscowej społeczności przez najsilniejszego człowieka regionu tarnowskiego, strongmena Sławomira Rawińskiego. W trakcie festynu swoimi muzycznymi umiejętnościami popisywał się zespół ludowy „Zalasowianie”. Później zaś chętni mogli zatańczyć w rytm melodii granych przez zespół „Sami Swoi” z Rzepiennika Marciszewskiego. O strawę dla wszystkich zadbali właściciele baru „Smaczny Kęs” z Zabłędzy.
Dodajmy, że wcześniej w ramach festynu, na boiskach sportowych rozegrano dwa turnieje: piłki nożnej i siatkówki.
Organizatorzy tegorocznych dożynek w Zabłędzy zapewnili wyjątkową atmosferę uroczystości, liczne atrakcje podczas festynu i świetną zabawę. Dodajmy, że dużym wzięciem i zainteresowaniem cieszył się kolejny wydany numer naszej lokalnej gazety „Nasza Wieś Zabłędza”.