Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Poezja księdza Jana Twardowskiego po raz piąty

25 stycznia 2017 r. odbył się V Szkolny Konkurs Recytatorski „W magicznym świecie wierszy księdza Jana Twardowskiego”. Talent recytatorski oceniało jury w składzie: s. Krystyna Piwowar, Anna Jurek i Katarzyna Krupa. A oto wyniki:

KLASY III–IV
1. Jan Szary – 3 b – „Spieszmy się kochać” – I miejsce
2. Kinga Barnaś – 4 c – „Myśli na każdy dzień – 24 lutego” – I miejsce
3. Aleksandra Urbanik – 4 c – „Sprawiedliwość” – II miejsce
4. Ronja Szych – Karwat – 3 d – „W klasie” – III miejsce
5. Patrycja Szczepańska – 3 a – „Aby się stało” – wyróżnienie
6. Mikołaj Karpiel – 3 b – „Sprawiedliwość” – wyróżnienie
7. Jakub Madejski – 3 b – „Oda do rozpaczy” – wyróżnienie

KLASY V-VI
1. Oliwia Madejczyk – 5 b – „Do moich uczniów” – I miejsce
2. Wiktoria Łątka – 5 c – „Gdy świętą zostaniesz” – II miejsce
3. Michał Dudek – 6 c – „Naucz się dziwić” – III miejsce

W tym dniu zostały ogłoszone wyniki V Szkolnego Konkursu Plastycznego „W magicznym świecie wierszy ks. Jana Twardowskiego”. Prace oceniła s. Krystyna Piwowar – katechetka i artystka z wykształcenia i zamiłowania.

KLASY III –IV
1. Karolina Lisiak – 4 c – „Na rękach” – I miejsce
2. Jan Szary – 3 b – „Kiedy mówisz” – I miejsce
3. Emilia Gucwa – 3 c – „O wróblu” – II miejsce
4. Igor Łątka – 3 c – „Anioł grający na skrzypcach” – II miejsce
5. Patryk Polak – 3 c – „O Mojżeszu” – wyróżnienie

KLASY V-VI
1. Ewa Zoń – 5 b – „Mówią” – II miejsce
2. Julia Góral – 5 c – „List. Jeśli świętą zostaniesz” – II miejsce
3. Nina Bielak – 5 b – „Mówią” – wyróżnienie

Kilka słów o V Szkolnym Konkursie Recytatorskim poświęconym twórczości ks. Jana Twardowskiego
Po raz piąty miałam zaszczyt zasiadać w jury szkolnego konkursu recytatorskiego, poświęconego twórczości ks. Jana Twardowskiego. Powiem szczerze, że myślałam, iż znów usłyszę te same, znane mi już wiersze. I jak to w bajkach piszą „Jakież było moje zdumienie…”, gdy na pięknie przygotowaną scenę do recytacji wchodzili kolejni uczniowie. Przede wszystkim muszę podkreślić, że każdy wyglądał znakomicie (wszak w kryteriach oceny jest także ogólny wyraz artystyczny), odpowiednio ubrany, bez zbędnej przesady w gestach i ruchach, (bo recytację ocenia się przede wszystkim słuchając). Zadziwili mnie uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej. Ich interpretacja tak trudnych, bo przecież refleksyjnych i religijnych utworów, była bardzo dojrzała. Nie mogłyśmy się z siostrą Piwowar oraz Anną Jurek, które zasiadały ze mną w komisji, zdecydować, kto ma otrzymać które miejsce. Niesamowitą interpretację fragmentu prozy ks. Twardowskiego zaprezentowała uczennica klasy 4 c Kinga Barnaś. W swoich krótkich notatkach, które zazwyczaj sporządzam podczas słuchania recytatorów, zapisałam tylko: świetnie!, dykcja wspaniała, głos piękny, interpretacja zajmująca, fragment długi. Spośród uczniów klas piątych i szóstych wystąpiło 6 recytatorów. Tutaj na pochwałę zasługują naprawdę wszyscy występujący, niestety miejsc jest tylko 3.
Drodzy uczestnicy! Chcę Wam podziękować za udział w konkursie recytatorskim, bo dzisiaj nie docenia się piękna poezji, która naprawdę dużo nas uczy. Można przełamać strach przed wystąpieniem publicznym, można poprawić pamięć, ortografię, znaleźć ulubione i bliskie sercu cytaty o życiu, przyjaźni, miłości, rodzinie. Bez wysiłku nie ma nic, bo jak mówił ks. Jan Twardowski: Naszą ludzką siłą jest świadomość naszej słabości. Trzeba więc nad sobą pracować, nawet jeśli nie zawsze wygrywamy w konkursach recytatorskich.
W 2015 roku w setną rocznicę urodzin ks. Jana Twardowskiego Senat zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów z apelem o upowszechnianie twórczości księdza Twardowskiego. Tego zadania w naszej szkole podjęła się już wcześniej nauczycielka języka polskiego Renata Gąsior, dziękujemy.

Na koniec przytoczę fragment z uchwały Senatu RP: Uczył on mądrej życzliwości i pokory; uczył wiary i patriotyzmu(…) Niech pogodna, nieraz żartobliwa, życzliwa i mądra liryka warszawskiego kapłana stanie się jednym ze źródeł dumy z narodowej, polskiej kultury — napisano w przyjętej 21 maja 2015 r. uchwale.
Wybitny poeta, autor ponad 50 książek, świetny kaznodzieja, serdeczny człowiek – ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 w Warszawie, zmarł również w stolicy 18 stycznia 2006 r.
Już z niecierpliwością czekamy na VI edycję konkursu poświęconego twórczości ks. Jana Twardowskiego w naszej szkole.

Katarzyna Krupa