Zbieramy doświadczenia i umacniamy współpracę – wyjazd studyjny
Schodząc z Góry Parkowej pozdrowiliśmy kolegę Jerzego, który szusował na rowerze w pobliskiej Muszynie. Odwiedzając pijalnię krynicką spotkaliśmy kolegę Ryszarda z rodziną. Był nieco zdziwiony, że widzi kilka osób z Tuchowa. Wyjaśniliśmy mu: – Nie zdziw się jak zobaczysz więcej, bo nas tu jest jeszcze ponad 50. Tak właśnie było. Chociaż w Krynicy trwają przygotowania do Forum Ekonomicznego, w sobotę królowało tam Tuchowskie Forum Organizacji Pozarządowych.
Byliśmy w tym pięknym uzdrowisku na kolejnym wyjeździe studyjnym. Spotkaliśmy się ze Stowarzyszeniem „Tradycja i Przyszłość” z Frycowej, gm. Nawojowa. W niezwykle miłej atmosferze nasze stowarzyszenia i grupy nieformalne miały okazję posłuchać o działaniach tamtejszej grupy, ale także (co bardzo cieszy) pochwalić się swoimi osiągnięciami. Organizator wyjazdu – Ochotnicza Straż Pożarna w Dąbrówce Tuchowskiej nawiązałą kontakt ze stowarzyszeniem z Frycowej i mamy nadzieję, że będziemy je gościć na grudniowej konferencji w Tuchowie.
• Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Siedlisk stwierdziły, że właściwie wcale nie są gorsze od tych z KGW Frycowa (bo Stowarzyszenie „Tradycja i Przyszłość” powstało właśnie na bazie tamtejszego koła gospodyń). Robią wiele podobnych rzeczy, jednak mają problem z promocją, bo nie potrafią się swoimi działaniami chwalić. Będziemy nad tym pracować razem z nimi, a pierwszym krokiem będzie nowo tworzony portal internetowy NGO.
• Pan Kazimierz Wajda z Lubaszowej po każdym pikniku i wyjeździe studyjnym pisze wiersz w którym dzieli się swoimi wrażeniami właśnie z tych wydarzeń. Chciałby te wiersze opublikować, jednak do tej pory mu się to nie udaje. Panie Kazimierzu obiecujemy, że opublikujemy. Na zakończenie projektu wydamy publikację opisującą cały projekt, a Pana wiersze będą jego ozdobą. Warto przy tej okazji wspomnieć, że Pan Kazimierz jest jednym z najstarszych uczestników projektu. Razem z Panią Jadwigą Ratuszyńską reprezentują stowarzyszenie „PTG Sokół – Świat Pracy” i mają 100 % frekwencji w projekcie. Brali udział we wszystkich warsztatach, piknikach i wyjazdach studyjnych. Młodzi mogą się od nich tylko uczyć.
• Pan Sławomir Wasiek reprezentujący Stowarzyszenie „Lider Tuchów” stwierdził, że najtrudniej zrobić ten pierwszy krok. Odważyć się, przełamać barierę, która zazwyczaj tkwi głęboko w głowie. Jak już się pierwszy raz uda to nie ma granic, bo pierwsze działanie napędza kolejne i już nie ma odwrotu.
• Po raz kolejny popłynęły słowa uznania do osób zaangażowanych w organizację dwóch pikników, a w szczególności do wolontariuszy, druhen i druhów z OSP w Dąbrówce Tuchowskiej. Będziemy za każdym razem podkreślać, że bez Was by się po prostu nie udało. Jesteście niezawodni nie tylko w działaniach bojowych, ale także w każdych innych.
Podczas wspólnych rozmów dyskutowaliśmy nad wyższością spotkań osobistych nad kontaktem w mediach społecznościowych. Bo chociaż Facebook jest bardzo przydatny, pomaga dotrzeć do dużej liczby odbiorców, ułatwia szybki kontakt i pozwala dzielić się wrażeniami, nigdy nie zastąpi wspólnego spotkania, rozmowy, wymiany doświadczeń. Nie zbuduje też więzi i atmosfery, klimatu sprzyjającego integracji.
Bo tak też się stało podczas tego wyjazdu. Wszyscy jednogłośnie stwierdzili, że choć tyle razy byli w Krynicy, ten wspólny wyjazd był jednym z najlepszych. Nie ma nic cenniejszego niż wspólna rozmowa, wyrażanie poglądów i poznawanie nowych ludzi. Spędziliśmy ten dzień ze wspaniałymi ludźmi, którzy już dziś wyrazili chęć przybycia na konferencję podsumowującą projekt. I choć wcale nie chcemy szybko projektu zakończyć (bo jeszcze seria warsztatów przed nami), już dziś cieszymy się na to spotkanie.
Dziękujemy za ten niesamowity klimat. Trzymajcie go jak najdłużej i oby zapału do wspólnego działania nigdy nie zabrakło.
Koordynatorzy projektu: Magdalena Marszałek i Mariusz Ryś.
Projekt dofinansowany ze środków programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich realizowanego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.