Koniec świata, czyli dramat, który nie ma końca
„Koniec świata, czyli dramat, który nie ma końca” autorstwa Tomasza A. Żaka, może być najważniejszą premierą teatralną nadchodzącego sezonu artystycznego.
W swej fabularnej treści spektakl nawiązuje z jednej strony do 100. rocznicy objawień w Fatimie i 100. rocznicy założenia Rycerstwa Niepokalanej przez św. Maksymiliana, a z drugiej do 300. rocznicy powstania masonerii i 100. rocznicy rewolucji bolszewickiej w Rosji. Nie bez znaczenia jest także 500. rocznica rewolucji luterańskiej. Jesteśmy więc w samym centrum odwiecznego konfliktu profanum i sacrum, odwiecznej wojny szatana z Bogiem. Natomiast samo przesłanie fatimskie jest dzisiaj jeszcze bardziej aktualne, niż wiek temu, a obraz piekła, jaki Matka Boża ukazała trójce pastuszków, zdaje się być realizowany dzisiaj w tzw. „realu”.
„Koniec świata” to opis konfliktu kulturowego we współczesnej Europie, który jest przede wszystkim religijny. Oś dramatyczna spektaklu oparta jest na losach grupy ludzi prześladowanych za wiarę, którzy żyją w zamkniętym mieście, gdzie panuje śmiertelna zaraza roznoszona przez szczury. Wszyscy czekają na śmierć. Którejś nocy jeden z nich ma wizję piekła. Wtedy wszystko się zmienia tak dalece, że prześladowcy postanawiają wyprowadzić tego człowieka poza strefę śmierci. Tak zło staje się zaczątkiem dobra.
Reżyserem dramatu „Koniec świata” jest Tomasz A. Żak. Autorem ilustracji muzycznej jest gitarzysta i producent współpracujący od lat z Tetatrem Nie Teraz, Seweryn Partyński, a scenografia to dzieło Jacka Kucaby, rzeźbiarza, prof. ASP w Krakowie. Za stronę techniczną spektaklu odpowiada Ryszard Zaprzałka. Na scenie zobaczymy: Aleksandrę Pisz, Ewę Tomasik-Adamczak, Annę Warchał, Macieja Małysę, Macieja Rutkowskiego i Karola Zapałę.
Spektakl „Koniec świata” to najnowsza premiera Teatru Nie Teraz, który według Gazety Wyborczej jest jedynym „ultra katolickim” teatrem dramatycznym w Polsce. Dodajmy, że również najpewniej jedynym „ultra patriotycznym”. I tak jest od 37 lat. Teatr Nie Teraz legitymuje się bowiem nie tylko odrębnością programową, ale też chyba najdłuższym off-owym stażem w gronie krajowych scen poszukujących i niezależnych. Dodajmy, że w tym roku reprezentujące Teatr Nie Teraz Stowarzyszenie Nie Teraz obchodzi jubileusz 20-lecia, co jest także wyjątkowe wśród artystycznych organizacji pozarządowych.
Na każdego, kto chce dotknąć problemów tego świata, kto chce pojąć sedno katolickiej wiary, czek „Koniec świata”, czyli znakomite dzieło artystyczne, czyli teatr, na który czekamy.
Premierowy tryptyk Teatru Nie Teraz będzie miał miejsce w październiku 2017 r. – najpierw 13 października o godz. 19:00 w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie, a więc dokładnie w dniu setnej rocznicy Cudu Słońca w Fatimie. Następnie 15 października o godz. 19:00 w auli św. Jana Pawła II w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie oraz 17 października o godz. 19:00 w sali widowiskowej Muzeum Ordynariatu Polowego WP przy Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.
Współorganizatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.
Partnerami przedsięwzięcia są: Dom Kultury w Tuchowie, Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi w Krakowie, Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego w Warszawie.
Honorowy patronat nad spektaklem objął Jego Ekscelencja Arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.