Kategoria związana z pszczelarstwem i życiem pszczół (wręczenia nagród dokonali: Urszula Gacek – urodzona w Anglii, absolwentka Oxfordu, była ambasador przy Radzie Europy UE w Strasburgu, była konsul RP w N. Jorku, obecnie udzielająca się w organizacjach międzynarodowych; Andrzej Szczepański – poeta, współzałożyciel Stowarzyszenia Promocji Kultury „Liberum Arbitrium”, poeta, członek zarządu stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych; Miłosława Strzelczyk – córka zmarłego Kazimierza Karwata, który był wszechstronnym artystą, poetą, rzeźbiarzem, współzałożycielem SPK „Liberum Arbitrium”, członkini Towarzystwa Miłośników Tuchowa; Zdzisław Karwat – pszczelarz z poetycką duszą, wielbiciel turystyki górskiej, członek Towarzystwa Miłośników Tuchowa.
III miejsce:
Magdalena Lipniak-Młyńczak – dziennikarka z Lędzin (woj. śląskie)
Tym, co ją od zawsze pasjonuje jest opowiadanie historii. Czasem wychodzi jej to lepiej, czasem gorzej…Parę razy została doceniona poprzez wyróżnienie w konkursach literackich, niekiedy przegrywała z kretesem. Jednak kocha pisać i nic tego nie zmieni. Kiedy nie tworzy, ogląda filmy, oddaje się sztukom plastycznym i zajmuje się domem.
II miejsce:
Jolanta Reisch-Klose, dziennikarka prasowa i radiowa z Bielska Białej (woj. śląskie)
Laureatka ogólnopolskich nagród branżowych, autorka opowiadań dla dzieci. Długoletnia redaktorka Polskiego Radia Opole. Publikowała także w prasie ogólnopolskiej (Polska The Times), lokalnej (Nowa Trybuna Opolska) oraz w polskojęzycznej prasie w Wielkiej Brytanii (Polish Express, Goniec Polski, Link – Polska). Absolwentka dziennikarstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Aktualnie kontynuuje edukację na studiach podyplomowych (Studium Literacko Artystyczne, tzw. Szkoła Pisarzy) na Uniwersytecie Jagiellońskim. Redaktor naczelna Magazynu Przedsiębiorcy Śląsk Cieszyński i Podbeskidzie. Inicjatorka bielskich Biznesowych Spotkań Śniadaniowych. Działaczka organizacji pozarządowych (Fundacja Lunita, Stowarzyszanie Wolna Szkoła Waldorfska).
I miejsce i statuetka sowy Tuchówki:
Beata Nadgrodkiewicz – nauczycielka języka polskiego ze Świdnika (woj. lubelskie).
Urodziła się i wychowała w malowniczej Iłży, w której często gościli polscy poeci: Jan Kochanowski i Bolesław Leśmian. Prywatnie jest żoną i matką dwóch córek, dla których sama pisze bajki i opowiadania. Napisała również książkę pt. „Niezwykła wyprawa do Szafirowego Lasu”.
Lubi czytać książki Moniki Szwai i Katarzyny Michalak. Ponadto uwielbia storczyki, bez których nie wyobraża sobie swojego domu.
Kategoria związana z pszczelarstwem i życiem pszczół w Tuchowie (wręczenia nagród dokonali: Urszula Gacek – urodzona w Anglii, absolwentka Oxfordu, była ambasador przy Radzie Europy UE w Strasburgu, była konsul RP w N. Jorku, obecnie udzielająca się w organizacjach międzynarodowych; Stanisław Jaworski – emerytowany dyrektor szkół, działacz kilku organizacji, propagator historii, zwłaszcza związanej z lotnictwem, autor wielu artykułów, nagrodzony statuetką „Melaniusz” – najważniejszą nagrodą przyznawana w Tuchowie, członek Towarzystwa Miłośników Tuchowa; Miłosława Strzelczyk – córka zmarłego Kazimierza Karwata, który był wszechstronnym artystą, poetą, rzeźbiarzem, współzałożycielem SPK „Liberum Arbitrium”, członkini Towarzystwa Miłośników Tuchowa; Andrzej Szczepański – poeta, współzałożyciel Stowarzyszenia Promocji Kultury „Liberum Arbitrium”, poeta, członek zarządu stowarzyszenia działającego na rzecz osób niepełnosprawnych; Zdzisław Karwat – pszczelarz z poetycką duszą, wielbiciel turystyki górskiej, członek Towarzystwa Miłośników Tuchowa.
III miejsce:
Sebastian Czapliński – reporter w tarnowskim tygodniku „Temi” – mieszka w Rzepienniku Strzyżewskim (woj. małopolskie)
Ukończył studia o kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna w Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu. Pisze o sporcie, polityce i sprawach społecznych. Jeden ze swoich materiałów poświęcił Albertowi Radwanowi, mieszkańcowi gminy Tuchów (zdobywcy tytułu „Pszczelarz Roku 2016” – przyp. aut.) i to go zmotywowało do napisania bajki na niniejszy konkurs.
III miejsce:
Joanna Kozłowska – Absolwentka Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Mieszka w Żychlinie (woj. łódzkie).
Odbyła wolontariat w jednej z warszawskich lecznic dla małych zwierząt. W wolnym czasie czyta książki, ćwiczy i podobno smacznie gotuje. Obecnie szuka nowych pasji…
II miejsce:
Paweł Skiba – pracownik korporacji z Warszawy (woj. mazowieckie)
Zajmuje się księgowością. Jego żywiołem są liczby. Gdy nie pracuje, zabawia się słowem. O sobie pisze, że jest grafomanem-amatorem. Mąż i ojciec dwóch córek.
I miejsce i statuetka sowy Tuchówki:
Katarzyna Barbara Gucałło – architekt z Gorzowa Wielkopolskiego (woj. lubuskie)
W 2013 roku odkryła Tuchów. Najpierw wirtualnie – pisząc opowiadanie „To zdjęcie” na konkurs o Statuetkę Sowy Tuchówki 2013. Dzięki wyróżnieniu w kategorii opowiadań o Tuchowie miała okazję przejechać z synkami i mężem całą Polskę wszerz, by na własne oczy przekonać się, że w Tuchowie jest o wiele życzliwiej i serdeczniej niż mogą oddać fotografie. Opisaną relację z tej wyprawy wysłała na konkurs „Najpiękniejsza podróż mojego życia” zorganizowany przez Polonię Amerykańską z Nowego Jorku. Tekst „Z drapieżnikami na tylnym siedzeniu” zajął w konkursie drugie miejsce i został opublikowany na łamach wydawanego za oceanem Nowego Dziennika i w Internecie.
W 2015 roku za bajkę pt. „Duch miejsca” otrzymała wyróżnienie specjalne – nagrodę Towarzystwa Miłośników Tuchowa w VI edycji konkursu „O Statuetkę Sowy Tuchówki 2015”. Została specjalnie zaproszona do telewizji regionalnej, aby opowiedzieć o antologii bajek z Tuchowa.
Nagrody specjalne:
Nagroda Burmistrza Tuchowa: (nagrodę wręczył: Ryszard Wrona – Przewodniczący Rady Gminy)
Ryszard Wrona – jego pasją jest historia. Był współzałożycielem Muzeum Miejskiego w Tuchowie.
Andrzej Jany – elektryk z Chorzowa Batory (woj. śląskie)
Prowadzi niewielką, jednoosobową firmę. Chętnie sięga po pióro, a utworami, w których czuje się najlepiej są bajki dla dzieci. Startował w licznych konkursach literackich, a niniejsza nagroda jest pierwszym większym sukcesem.
Nagroda Koła Pszczelarzy w Tuchowie: (nagrodę wręczył: Aleksander Kajmowicz – prezes koła)
W 2017 roku koło obchodzi jubileusz 80-lecia istnienia. Aleksander Kajmowicz publikuje artykuły dotyczące pszczelarstwa i flory.
1. Katarzyna Lewak – absolwentka LO z Gubina (woj. lubuskie)
2. Halina Muszyńska – prawnik z Wrocławia (woj. dolnośląskie)
Z wyboru i powołania autorka bajek i opowiadań dla dzieci.
Nagroda Dyrektora Domu Kultury w Tuchowie: (nagrodę wręczył: dyr. Janusz Kowalski)
Janusz Kowalski – wieloletni dyrektor tuchowskiego Domu Kultury, który szczyci się tym, że w tym (i o tym) mieście powstało bardzo dużo książek.
Ivan Naivny – pod tym pseudonimem kryje się autor, który nie wyraził zgody na ujawnienie swojego prawdziwego imienia i nazwiska 🙁
Dziennikarz specjalizujący się z tematyce społecznej i ekonomicznej, od blisko 20 lat pracownik lub współpracownik mediów, pracował m.in. w jednym z regionalnych oddziałów Polskiego Radia, w jednej z telewizji regionalnych, a także w branżowym miesięczniku i serwisie internetowym. Autor scenariuszy TV i artykułów prasowych. Laureat prestiżowej nagrody dziennikarskiej. Producent telewizyjny, trener w zakresie wystąpień publicznych, ekspert w dziedzinie kreowania wizerunku osób publicznych. Opracował i prowadził szkolenia medialne z kamerą między innymi dla członków znanych instytucji. Przygotowywał wielu polityków do wystąpień telewizyjnych. Kilku jego klientów zasiadało w polskich rządach.
Nagroda oo. Redemptorystów z Tuchowa: (nagrodę wręczył: o. Kazimierz Pelczarski)
O. Kazimierz Pelczarski – wieloletni propagator przedsięwzięć związanych ze sztuką w Tuchowie m.in. plenerów malarskich i rzeźbiarskich.
Monika Gajda – nauczycielka z Radomia (woj. mazowieckie)
Ukończyła studia polonistyczne na UMCS w Lublinie. Przez kilkanaście lat pracowała jako nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej. Od niedawna zajmuje się tworzeniem tekstów na strony internetowe. W wolnych chwilach lubi wycinać z papieru. Jej drugą pasją jest ogród.
Nagroda Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju: (nagrodę wręczył: prezes Janusz Kowalski)
Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju działa na rzecz pozyskiwania środków zewnętrznych na potrzeby przedsiębiorców w tutejszym regionie.
1. Marzenna Lewandowska z Kowala (woj. kujawsko-pomorskie).
2. Małgorzata Szoka-Komorowska – lingwistka, poliglotka z Michałowic (woj. małopolskie)
Pochodzi z Podlasia, a pod Krakowem mieszka z ukochanymi facetami: mężem i synem. Zawodowo zajmuje się komunikacją wewnętrzną i marketingiem w firmie finansowej. Choć nie do końca potrafi to uwielbia tańczyć i jeździć konno.
Nagroda ekologicznej >Inicjatywy „Powietrze Tuchów”< : (nagrodę wręczył: Maciej Sajdak)
Ekologiczna Inicjatywa „Powietrze Tuchów” działa społecznie na rzecz poprawy jakości środowiska w Tuchowie. Maciej Sajdak, pracownik bankowy jest jej współzałożycielem.
Justyna Jackowska – anglistka z Rogowa (woj. kujawsko- pomorskie)
Z zacięciem godnym pracowitej pszczoły uczy angielskiego w szkole podstawowej na kujawskiej wsi. Prywatnie królowa-matka w ulu zamieszkanym przez trzy urocze trutnie. Miłośniczka literatury i zabawy słowem. Ceni sobie dobrą atmosferę, dba więc zarówno o więzi międzyludzkie, jak i o środowisko naturalne.
Nagroda Polsko Niemieckiego Kręgu Przyjaciół w Tuchowie – (nagrodę wręczył: Tomasz Moździerz)
Tomasz Moździerz – przedsiębiorca, którego pasją są rajdy samochodowe. Znawca motoryzacji i muzyki rockowej.
Gerda Blaskewitz – emerytowana nauczycielka z zaprzyjaźnionego z Tuchowem Illingen w Niemczech. Udziela się aktywnie w Niemiecko-Polskim Kręgu Przyjaciół. Jest żoną Petera Blaskewitza, który przed laty zapoczątkował współpracę między Illingen a Tuchowem, za co otrzymał statuetkę „Melanuisz” – najważniejszą nagrodę przyznawaną w Tuchowie. Jej pasją jest dom, rodzina, ogród oraz rękodzieło artystyczne.
Nagroda Towarzystwa Miłośników Tuchowa: (nagrodę wręczył: przewodniczący TMT Tomasz Wantuch)
Tomasz Wantuch – znawca i popularyzator lokalnej historii. Autor wielu artykułów i wywiadów radiowych. Był współzałożycielem Muzeum Miejskiego w Tuchowie. Działa na rzecz ochrony dziedzictwa rodziny Rozwadowskich – byłych właścicieli Tuchowa. Nagrodzony statuetką „Melaniusz” – najważniejszą nagrodą przyznawaną w Tuchowie.
Dorota Frątczak – nauczycielka z Aleksandrowa Kujawskiego (woj. kujawsko-pomorskie)
Wyróżnienia (dyplomy wręczały: Małgorzata Kozioł i Janina Halagarda)
Małgorzata Kozioł – nauczycielka języka polskiego, członkini Towarzystwa Miłośników Tuchowa, propagatorka sztuki filmowej.
Janina Halagarda – poetka o uznanym dorobku literackim, autorka kilku książek dla dzieci wierszem pisanych. Jej wiersze znajdują się w ogólnopolskich zbiorach poezji; blogerka, członkini Towarzystwa Miłośników Tuchowa.
Izabela Szymczak – grafik komputerowy z Nowej Iwicznej k. Warszawy. (woj. mazowieckie)
Absolwentka UAM w Poznaniu. Prowadzi studio graficzne, a w wolnych chwilach zajmuje się pisaniem. Pasjonują ją podróże, archeologia i ogród. Za bajkę pt. „Bracia ze Słonej Góry” otrzymała pierwszą nagrodę w VI edycji konkursu „O Statuetkę Sowy Tuchówki 2015”. Pod wpływem wizyty w Tuchowie napisała opowiadanie kryminalne, którego akcja toczy się w tej miejscowości, a które znalazło się w antologii pt. „Nikomu się nie śniło”, eksperymentalnego projektu literackiego „Wykup Słowo”.
Beata Jaczewska – nauczycielka biologii z Wilamowic (woj. śląskie)
Ukończyła Uniwersytet Jagielloński na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi. Do tej pory współpracowała z wydawnictwem Wilga. Kilka lat temu ukazało się pięć książeczek z krótkimi wierszykami jej autorstwa. W grudniu nakładem Wydawnictwa Witanet ukazała się książeczka „Wierszowanki”. Od niedawna prowadzi bloga: wierszowankimalowanki.blogspot.com.
Ewa Hansel – psycholog z Chorzowa (woj. śląskie).
Od kilku lat zajmuje się pisaniem bajek dla dzieci. Traktuje to jako miłe hobby. Kilka razy otrzymała wyróżnienia w konkursach literackich. Jako psycholog pracuje z osobami upośledzonymi umysłowo.
Zbigniew Biegaj – dziennikarz i rysownik ze Skawiny (woj. małopolskie)
Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Emerytowany nauczyciel języka polskiego. Autor rysunków satyrycznych, fotoreportaży, opowiadań i utworów scenicznych.
Jego teksty zdobyły wyróżnienia i znalazły się w antologiach V i VI edycji konkursu „O Statuetkę Sowy Tuchówki” (2013 i 2015). W wolnych chwilach gra w tenisa i koszykówkę.
Joanna Dobranowska – absolwentka AWF z Bochni (woj. małopolskie)
Rodowita bochnianka, absolwentka studiów magisterskich na kierunku Turystyka i Rekreacja, zdobywająca także wiedzę w zakresie Terapii Zajęciowej na krakowskiej Akademii Wychowania Fizycznego. W sposób szczególny umiłowała sobie dziennikarstwo sportowe i fotografie sportową, a dzięki rozwijaniu swojej pasji udało jej się dostać na Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014, a także Mistrzostwa Europy Piłkarzy Ręcznych 2016, co uznaje za swoje największe dotychczasowe osiągnięcie w tej dziedzinie. Poza łapaniem ulotnych chwil na zdjęciach i „malowaniem” słowami, radość czerpie z wykonywania różnych form rękodzieła artystycznego, ale w czasie pieczenia i gotowania także odczuwa wielką satysfakcję. Zawsze lubiła wymyślać różne historie a w niedalekiej przyszłości chciałaby napisać książkę dla dzieci, najlepiej z ilustracjami, które sama zrobi.
Małgorzata Grzegorzek – polonistka z Rybnika (woj. śląskie)
Anna Szumna – psycholog z Pońca (woj. wielkopolskie)
Agnieszka Stępak – socjolog z Rzeszowa (woj. podkarpackie)
Barbara Przybył – absolwentka filologii polskiej z Tarnowa (woj. małopolskie)
Absolwentka UJ w Krakowie. Interesuje się szeroko pojętą psychologią, a także literaturą i prasą współczesną. W tej ostatniej najchętniej czyta felietony.
Grzegorz Żak – literat z Sulikowa (woj. dolnośląskie)
Ewa Ida Bardon-Lewandowska – nauczycielka z Niemodlina (woj. opolskie)
Agnieszka Kałużna – inżynier ogrodnik z Poznania (woj. wielkopolskie)
Ilona Górecka – mgr filologii polskiej z Opatowa (woj. świętokrzyskie)
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Pedagogicznym im. KEN w Krakowie. W styczniu 2017 roku ukończyła kurs Podstawy Pisania, który był organizowany przez Maszynę do Pisania, a prowadzącą była Alina Krzywiec. Obecnie pracuje jako copywriter i pisze teksty na różne tematy.
Stefan Aleksander Dziekoński – publicysta z Warszawy (woj. mazowieckie)
Jako licealista był stypendystą Prezesa Rady Ministrów (2013/2014), obecnie jest uczniem szkoły policealnej, stałym publicystą portalu „Niezależne Media Podlasia” oraz miesięcznika „Moja Rodzina”, autor zbiorku „Sakwa słów, a także „50 pytań i odpowiedzi na temat zespołu wcale nie muzycznego”, poświęconego Zespołowi Aspergera, który zna z autopsji. Często statystuje w filmach. Pasjonat książek i komiksów.
Paweł Księżyk – literat z Marek k. Wołomina (woj. mazowieckie)
Andrzej Max – emerytowany profesor SGGW, mieszka w Jastrzębiu (woj. śląskie)
Joanna Maria Lebiecka – fizyk i matematyk z Darłowej (woj. zachodniopomorskie)
Stopień Magistra Fizyki o specjalności Fizyka Medyczna uzyskała w 2007 roku na Uniwersytecie Szczecińskim. Dodatkowo ukończyła studia podyplomowe: w 2010 roku Zarządzanie Jednostkami Służby Zdrowia i w 2017 roku Matematykę na Uniwersytecie Szczecińskim. Obecnie pracuje jako Specjalista ds. Rozliczeń i Nadzoru Mienia w firmie Grupa Nowy Szpital S.A. Od wielu lat pisze wiersze, opowiadania i scenariusze do przedstawień szkolnych. Gra na fortepianie. Kocha ludzi i podróże.
Anna Kamińska-Socha – socjolog z Poznania (woj. wielkopolskie)
Magdalena Skrzypińska-Straś – architekt z Bykowa (woj. dolnośląskie)
Krystyna Drewnicka – nauczycielka z Poznania (woj. wielkopolskie)
Marzena Pelczar – mgr filologii angielskiej z Malinówki (woj. podkarpackie)
Studiowała filologię angielską na Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Już we wczesnej młodości pisywała opowiadania fantasy, bajki i wiersze.
Sylwia Gil – kulturoznawca w zakresie indologii z Rumii (woj. pomorskie)
Ukończyła Uniwersytet Warszawski. W latach 1998/1999 przebywała na stypendium naukowym na uniwersytecie Gadjah Mada w Indonezji. W latach 2003/2004 studiowała w Birmie. W latach 2000-2008 pracowała w Urzędzie ds. Cudzoziemców w Warszawie. Obecnie zajmuje się wychowaniem dzieci i wykonuje prace zlecone w zakresie przekładów i analiz. Posiada w ogrodzie jeden ul.
Małgorzata Januszewska – humanistka z Częstochowy (woj. śląskie)
Sławomir Kotkowski – informatyk z Koluszek (woj. łódzkie)
Pisanie to jego wielkie hobby. Swoje utwory zaczął publikowana Facebooku, następnie na wielu portalach poetyckich, m.in. Portal Pisarski, poezja-sztuka.com, Poetyckie zacisze. Pierwsze sukcesy odniósł jeszcze w szkole tworząc własne sztuki i piosenki. Ma w swoim dorobku kilka nagród rejonowych i ogólnopolskich. Uwielbia pisać dla dzieci. Jego twórczość można znaleźć w antologiach poetyckich „Potyczki z Kupido”, „Między słowami a brzegiem myśli”, „W zwierciadle ciszy” oraz „Klub poetów niepokornych”.
Agnieszka Polaczyk – doktor nauk chemicznych z Poznania (woj. wielkopolskie)
Bożena Gwizdek – pedagog z Zawiercia (woj. śląskie)
Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w poradni psychologiczno-pedagogicznej. W wolnym czasie słucha muzyki, spaceruje po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej – lubi warownie jurajskie i krajobrazy ze skałkami. Lubi też otaczać się rzeczami, w których tworzeniu miała udział. Zbiera dzwonki z kolejnych podróży.
Izabela Wieczorek-Wróblewska – pracownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego z Biskupca (woj. warmińsko-mazurskie)
Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, dumna mama małego urwisa. Pasjonuje się tatuażami i ratownictwem medycznym. Marzy o pisaniu powieści kryminalnych w małym
Beata Bujakowska – specjalistka w zakresie informacji naukowej i bibliotekoznawstwa z Łodzi (woj. łódzkie)
Martyna Kułagowska – studentka psychologii z Kielc (woj. świętokrzyskie)
Katarzyna Prudło – aktorka z Katowic (woj. śląskie)
Jest aktorką Śląskiego Teatru Lalki i Aktora w Katowicach.
Postscriptum:
W I części antologii dotyczącej życia pszczół pt. „Taniec na plastrze miodu” ( tytuł zaczerpnięty z bajki Magdaleny Lipniak-Młyńczak) znalazło się 31 bajek.
W II części antologii dotyczącej życia pszczół w Tuchowie pt. „Pszczół tuchowskich sprawy” (tytuł zaczerpniety z bajki Agnieszki Kałużnej) znalazło się 18 bajek.
Zupełny przypadek zrządził, że niniejsza publikacja stała się antologią rzeczywiście ogólnopolską, gdyż autorzy bajek pochodzą aż z 15 województw. Brakuje w niej jedynie bajki z podlaskiego. Ale „za to” jest jedna bajka niemiecka.
Na początku obu części znajduje się przedmowa o wychowawczej i ponadczasowej roli bajki, którą napisała Anna A. Argasińska – polonistka, członkini Towarzystwa Miłośników Tuchowa.
W obu częściach antologii czytelnicy NIE znajdą informacji o tym, która bajka wygrała lub została wyróżniona. Przecież każdemu może się podobać inna. Dla osób pracujących nad powstaniem tej publikacji wszystkie bajki są zwycięskie, gdyż zostały docenione przez jurorów i zostały umieszczone w antologii.
Atutem bajek jest ich krótka fabuła, jednak nie pozbawiona emocji – te bajki nie powinny nikogo znudzić. Można uznać, że powstały dwie małe książeczki, jednak gdy się je złoży razem, okaże się, że to całkiem okazała publikacja, licząca 250 stron i zawierająca 49 bajek.
Okładki zdobią niezwykle precyzyjne i specjalnie wykonane do obu części grafiki Lucji Radwan, uznanej artystki, która urodziła się w Tuchowie, ale od ponad 30 lat mieszka w Austrii, gdzie została naprawdę doceniona w artystycznym świecie.
Pod koniec każdej części znajdują się rysunki dzieci, które zwyciężyły w konkursie plastycznym pt. „Pszczoła i miód, czyli z ula na kwiat i z powrotem” ogłoszonym przez Koło Pszczelarzy w Tuchowie z okazji jubileuszu 80-lecia koła.
Do antologii dołączone są dwie zakładki:
Jedna prezentuje dwóch najbardziej znanych malarzy, którzy pochodzą z Tuchowa, czyli Mordechaja Ardona, uznanego za jednego z najwybitniejszych malarzy Izraela XX wieku oraz Lucję Radwan – siostrę „Pszczelarza Roku 2016” – Alberta Radwana.
Druga zakładka przybliża walory Tuchowa.
Antologia została wydrukowana w tuchowskiej drukarni.
Aby mieć jej pełny obraz, warto posiadać obie części, gdyż one z pewnością stanowią swoistą całość.
Opracowała: Elżbieta Moździerz, członkini Towarzystwa Miłośników Tuchowa – współorganizatora VII Konkursu Literackiego „O statuetkę sowy Tuchówki” pt. Bajka miodem pokrzepiona.
Tuchów, 19 października 2017 roku.
|