Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Narodowe Święto Niepodległości w Tuchowie

W sobotę 11 listopada br. mszą św. w intencji Ojczyzny odprawioną o godz. 10.00 w kościele pw. św. Jakuba St. Ap. rozpoczęły się w Tuchowie obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii ks. Alfons Górowski, zaś homilię wygłosił ks. Andrzej Dyl, w której zacytował m.in. słowa Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego:
„Pamiętajcie, nowa Polska nie może być Polską bez dzieci Bożych! Polską niepłodnych lub mordujących nowe życie matek! Polską pijaków! Polską ludzi niewiary, bez miłości Bożej! Nie może być Ojczyzną ludzi bez wzajemnej czci jedni dla drugich, bez ducha ofiary i służby, bez umiejętności dzielenia się owocami pracy z tymi, którzy sami nie są w stanie zapracować na życie i utrzymanie”,
a zakończył słowami:
„Ojczyzna jest naszą matką ziemską. Polska jest matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje, zwłaszcza na przestrzeni ostatnich stuleci. Jest matką, która wiele przecierpiała i wciąż na nowo cierpi. Dlatego też ma prawo do miłości szczególnej” /św. Jan Paweł II/.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych na czele z burmistrzem Tuchowa Adamem Drogosiem, poczty sztandarowe, dyrektorzy szkół, przedstawiciele instytucji i organizacji, strażacy oraz mieszkańcy miasta i gminy.

Po zakończonej mszy św. w asyście Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Piotra Kucharzyka, przemaszerowano do Domu Kultury, gdzie orkiestra wykonała koncert niepodległościowy. W jej wykonaniu usłyszeliśmy m.in. utwory: „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, „My, Pierwsza Brygada”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Szara piechota”, a na zakończenie „Boże, coś Polskę”.

Następnie, w biało-czerwonych strojach, wystąpiły dzieci z formacji tanecznej „Blue Sky” działającej przy Domu Kultury w Jodłówce Tuchowskiej pod kierunkiem Edyty Jagody-Kucharzyk.

Na zakończenie miało miejsce wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych z zespołem „Pokolenia”.

„Ojczyzna – to wielki zbiorowy obowiązek” /C.K. Norwid/ – nie zapominajmy o tym!

Fot. Marek Mikos oraz DK Tuchów

Relacja filmowa Stanisława Podrazy: