„Weźcie moje jarzmo na siebie i uczcie się ode mnie…” – Misterium Męki Pańskiej
W piątek przed Niedzielą Palmową w bazylice mniejszej w Tuchowie miało miejsce wydarzenie religijno – artystyczne, szkolna „Droga krzyżowa”. Po raz szósty młodzież Szkoły Podstawowej w Tuchowie z klas gimnazjalnych przedstawiła historię Męki Pańskiej jako szczególnej modlitwy dokonanej w formie teatralnej.
W tym roku Droga Krzyżowa została przedstawiona w konwencji teatru – symbolu wędrówki człowieka przez życie. Przed ołtarzem ustawiono duży krzyż Chrystusa, obok czternaście krzyży symbolizujących stacje. Przez kościół cały czas wędrował człowiek z walizką. Z mroku kościoła przy poszczególnych stacjach wychodziły tajemnicze postaci podążając do krzyży symbolizujących stacje. Każda z nich niosła napis, którego treść mówiła o życiowych sprawach będących codziennymi krzyżami w życiu człowieka. Napis umieszczany na kolejnych krzyżach-symbolach, pod nim złożona czerwona róża mówiły o codzienności. Czyż krzyżem nie jest ból, empatia, chciwość, pustka, smutek, rozpacz, ale też i miłość? Głosy narratorów i muzyka dopełniły całości. Obecni w wielkim skupieniu uczestniczyli w tej, wprawdzie innej w wyrazie, ale pełnej podniosłej atmosfery modlitwie.
Przedstawione teksty były fragmenty Pisma Świętego (Ewangelie, psalmy). Oprawa muzyczna to pieśni wielkopostne, fragmenty psalmów i okolicznościowe kompozycje. Udział wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej z klas gimnazjalnych: Adam, Amelia, Joanna, Emilia, Patrycja, Izabela, Bartłomiej, Aleksandra, Jowita, Hubert, Bogusz, Sylwia, Szczepan, Aleksandra, Beata, Dawid, Agata, Paulina.
Jak co roku uczestniczyli też byli absolwenci tuchowskiego gimnazjum: Izabela Dobosz, Gabriela Kostur, Piotr Czochara, Karol Gut, Adam Mokrzycki, Jakub Rogoziński. Są to osoby związane z tym przedsięwzięciem artystycznym od początku tj. od sześciu lat i mimo tego, że nie wszyscy mieszkają obecnie w Tuchowie corocznie w nim uczestniczą tak jak J. Rogoziński student z Wrocławia czy A. Mokrzycki student z Krakowa.
Oprawę muzyczną, dobór utworów, wykonanie, również jak zawsze, zapewnił zespół „Pokolenia” pod kierownictwem Andrzeja Stanisławczyka z gościnnym udziałem tuchowianki mieszkającej w Rzeszowie Pauliny Kloch.
Pomysł, scenariusz, dobór tekstów, reżyseria: Justyna Jaworska-Lipka. Pomocą w realizacji służyli nauczyciele Szkoły Podstawowej w Tuchowie, a zaplecze techniczne, scenografię zapewnili, jak sami o sobie powiedzieli, ludzie dobrej woli.
Organizatorzy i wykonawcy dziękują gospodarzom bazyliki oo. Redemptorystom za życzliwość i pomoc w realizacji przedsięwzięcia.
Stanisław Jaworski
Fot. Krzysztof Jasiński