Karpacki Wyścig Kurierów ponownie zawita do Tuchowa!
3 maja do Tuchowa ponownie zawita Karpacki Wyścig Kurierów. Już od godz. 8:00 rano na tuchowskim rynku będziemy mogli obserwować przygotowania drużyn kolarskich do startu ostatniego etapu Karpackiego Wyścigu Kurierów.
Wyścig rozegrany zostanie w terminie 28.04 – 3.05.2018 zgodnie z przepisami UCI. Składać się będzie z sześciu etapów ze startu wspólnego, a w tym z jednego etapu podzielonego na dwa półetapy jednego dnia.
Współorganizatorami wyścigu w Polsce są: Miasto Tarnów, Miasto Nowy Sącz, Miasto Oświęcim, Miasto i Gmina Szczawnica, Miasto i Gmina Tuchów, Gmina Jabłonka oraz Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica.
Współorganizatorami wyścigu na Słowacji są: Miasto Poprad, Miasto Trstena, Miasto Stara Lubownia; na Węgrzech: Miasto Veszprem i Miasto Papa.
Ostatni etap wyścigu rozpocznie się 3 maja w Tuchowie. Już od godzin porannych na tuchowskim rynku przygotowywać się będą drużyny kolarskie do startu. O godz. 10:00 około setka kolarzy wyruszy na ostatni etap wyścigu.
Jak podkreślają organizatorzy etap ten należy do najcięższych etapów całego wyścigu, a jego długość wynosi 180 km. Trasa tego etapu została tak zaplanowana, aby kolarze odwiedzili Tuchów aż trzykrotnie.
Dodatkowo na odcinku w Mesznej Opackiej zorganizowana zostanie strefa bufetu. To miejsce, gdzie podczas wyścigu kolarze mogą dosłownie doładować akumulatory. Czekają tam na nich bidony z napojami izotonicznymi oraz specjalne torby, w których znajdują się żele energetyczne czy też batony.
Kliknij, aby zapoznać się ze szczegółowym przebiegiem trasy.
Kurierzy Polskiego Państwa Podziemnego
Kim byli kurierzy Polskiego Państwa Podziemnego? Najprościej mówiąc setkami młodych ludzi, którzy przez swoje ciche bohaterstwo przyczynili się do zwycięstwa w II wojnie światowej.
Z narażeniem życia podróżowali po całej Europie dostarczając meldunki wywiadowcze dla państw alianckich o sytuacji w okupowanej przez Niemców Europie, o niemieckich obozach koncentracyjnych, o losach ludności żydowskiej, o nowych wynalazkach niemieckiego przemysłu zbrojeniowego czy w końcu o sile, dyslokacji i planach armii niemieckiej.
Z drugiej strony kurierzy przeprowadzali z terenów okupowanej Polski, przez Słowację i Węgry i dalej do krajów alianckich ludzi zagrożonych w kraju aresztowaniem i śmiercią, ludzi którzy chcieli i później walczyli z Niemcami na wszystkich frontach wojny… pod Narvikiem, Tobrukiem, Monte Cassino, Falaise czy pod Arnhem.
Bez kurierów Polskiego Państwa Podziemnego zwycięstwo aliantów w II wojnie światowej mogłoby być jeszcze bardziej krwawe i czasochłonne.