Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Jasełka i kolędowanie w Zabłędzy

Tradycję jasełek, czyli widowisk przedstawiających scenę narodzin Jezusa Chrystusa w Betlejem, zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, organizując po raz pierwszy takie przedstawienie w 1223 r. w Greccio we Włoszech. W Polsce pierwszy raz jasełka zorganizowano na dworze św. Kingi, żony Bolesława Wstydliwego, pod koniec XIII wieku. Tradycja polska nakazuje, aby okres przedstawiania jasełek rozpoczynał się z drugim dniem świąt Bożego Narodzenia – na św. Szczepana.

Od XV wieku na ziemiach polskich przyjęła się tradycja śpiewania kolęd i pastorałek. Kolędowanie jest jak wspólna modlitwa, uwielbienie Boga, a zarazem to piękna tradycja. Wspólne śpiewanie kolęd czy pastorałek łączy pokolenia. Warto pielęgnować ten piękny polski zwyczaj i przekazywać go dzieciom.

Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabłędzy przygotowały jasełka bożonarodzeniowe. Wystawiły je 10 stycznia 2019 r. w nowej szkolnej sali gimnastycznej. Dzieci pod kierunkiem nauczycieli wiernie i prawdziwie odtworzyły sceny narodzenia Jezusa. Przedstawienie bardzo się wszystkim podobało, wprowadziło radosną i świąteczną atmosferę. Następnie odbyło się wspólne śpiewanie kolęd przy akompaniamencie akordeonu, w które włączyli się licznie przybyli rodzice i dziadkowie oraz mieszkańcy Karwodrzy i Zabłędzy. Na zakończenie kolędowania dzieci zostały nagrodzone słodyczami, było też ciasto dla wszystkich.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Jasiński