Promocja Tuchowa w Lichtensteinie
W ramach warsztatów dla klientów Centrum Edukacji Specjalnej w Liechtensteinie, pochodząca z Lubaszowej Katarzyna Fusek (Łazeba) miała przyjemność zrealizować projekt mający na celu przybliżenie informacji o Polsce i regionu z którego pochodzi.
Oto relacja Katarzyny:
– Skupiłam się na uszczegółowieniu opisu regionu z którego pochodzę. Prezentacja ta była dla mnie ważnym elementem integracji z klientami, a otrzymane materiały promujące atrakcje Województwa Małopolskiego i Gminy Tuchów ułatwiły mi przygotowanie wielu kreatywnych zadań odpowiadających możliwością kognitywnym członków grupy z którą pracuję. Zabawy obrazkowe z atrakcjami Gminy Tuchów, puzzle przedstawiające lokalne zabytki, możliwe formy rekreacji i piękno Pogórza pozwoliły nam przenieść się do miejsc odległych i dotąd nieznanych uczestnikom warsztatów. To co oferuje region zyskało uznanie i obudziło ciekawość do dalszego poznawania Polski. Wspólne opisywanie obiektów i punktów turystycznych województwa i gminy, oraz ich odnajdywanie na mapie pozwoliło nam odbyć wycieczkę do wielu miejscowości, poznać lepiej ich dziedzictwo i kulturę. Lokalizacja godnych zobaczenia atrakcji przebiegała sprawnie, dzięki rozróżnieniu kolorystycznemu i numeracji tych lokacji na mapach, które otrzymałam. Upominki w tym prospekty, broszury, mapy, kolorowanki kredki wykorzystaliśmy podczas tworzenia plakatu o Polsce.
Projekt „Poprawa jakości powietrza w gminie Tuchów poprzez wymianę starych kotłów na paliwa stałe w indywidualnych gospodarstwach domowych – na nowe, wykorzystujące paliwa gazowe” zainspirował nas do poruszenia tematu ekologii i skutkował wykonaniem kliku prac plastycznych przez „podopiecznych” o tematyce czystego powietrza. Pocztówka z wizerunkiem Sowy Tuchówki to również wspólne dzieło współpracowników grupy. Inne gadżety reklamowe pochodzące z Programu Regionalnego, takie jak smycze z logo Tuchowa na klucze, zakładki do książek, torebki wręczyłam członkom grupy i przypominają nam o Tuchowie. Powraca on często w codziennych rozmowach, a mnie bardzo cieszy niesłabnące zainteresowanie i pojawiające się pytania dotyczące Polski. M.in. publikacja „Tuchów – jeszcze go nie znasz?” z niemieckimi adnotacjami, którą zabrali do swoich domów stanowiła piękną wizytówkę pozwalającą mi na podzielenie się atrakcjami moich rodzinnych stron. Drewniane obiekty sakralne, miejsca pamięci i cmentarze wojenne oraz Pogórzański Szlak Winny to tematy, które zyskały duże zainteresowanie kierownictwa placówki i pozostałych osób fachowego personelu. Wiele omówionych zagadnień było dla nich pozytywnym zaskoczeniem i pozwoliło poszerzyć horyzonty, wiedzę o Polsce i zachęca do odwiedzenia naszego kraju.
Cieszymy się, że informacja o Tuchowie i regionie dociera również do innych europejskich krajów. Często żyjąc tutaj na miejscu nie doceniamy tego, w jak pięknym regionie mamy przyjemność żyć.