Zakaz spalania odpadów będzie egzekwowany
W dniu 7 października w Urzędzie Miejskim w Tuchowie na zaproszenie Burmistrza Tuchowa Magdaleny Marszałek odbyło się spotkanie z funkcjonariuszami Komisariatu Policji w Tuchowie. Była to okazja do podsumowania i doprecyzowania dalszych planów działań, które skutecznie wyeliminują proceder spalania odpadów.
Gmina Tuchów ma olbrzymi problem z dramatycznie niską jakością powietrza spowodowaną m.in. wykorzystywaniem paliw stałych (węgla i drewna) oraz współspalaniem odpadów w instalacjach domowego użytku. Problemem są też braki regularnych przeglądów kominiarskich, pożary sadzy, zaczadzenia, liczne poparzenia oraz składowanie odpadów komunalnych w okolicy urządzeń grzewczych, które mogą skutkować pożarem.
Kontrole będą nieuniknione, a kary nieuchronne
Nie ma przyzwolenia na spalanie odpadów i stwarzanie bezpośredniego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi, a zwłaszcza dzieci. Urzędnik jako funkcjonariusz państwowy wykonuje kontrole na podstawie upoważnienia burmistrza, które pozwala na wejście na posesję i przeprowadzenie wszystkich czynności kontrolnych, w tym wykonanie niezbędnej dokumentacji fotograficznej oraz spisanie protokołu kontroli. Jednak nie każda kontrola spotyka się z przychylnością kontrolowanego. Pracownicy narażeni są na personalne ataki słowne oraz obraźliwe komentarze mimo, że przykładają wszelkich starań, aby kontrola przebiegała sprawnie, efektywnie i bezspornie. Przeciętnie ze względu na poziom zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju, żyjemy krócej o 9 miesięcy niż inni mieszkańcy Europy.
Sezon grzewczy i co dalej?
Niskokosztowe czujniki i stacja pomiarowa Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie pozostawiają złudzeń – jest źle. Pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ostrzeżenia związane z prognozowanym przekroczeniem stężenia pyłów PM 10, PM 2,5 oraz rakotwórczego benzo(a)pirenu. Dlatego kontynuujemy prowadzenie kontroli: niezapowiedzianych i częstszych w godzinach popołudniowych i wieczornych. W przypadku łamania przepisów prawa wsparcia udzieli policja, która ukaże łamiącego prawo mandatem.
Mówimy jednym głosem
Tuchów w 2018 roku znalazł się na szóstym miejscu wśród miast, w których wykonywane są badania jakości powietrza przez GIOŚ, pod względem poziomu stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu. Poziom stężenia benzo(a)pirenu odpowiada wypaleniu 12 papierosów dziennie. Okresy wysokich stężeń pyłów PM 2,5 w powietrzu mogą zaostrzyć objawy chorób sercowo-naczyniowych czy układu oddechowego. W ten sposób przyczyniają się do cierpienia, a także śmierci. Dni ze smogiem, kiedy przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza, odciskają piętno na naszym zdrowiu.
Ile to kosztuje?
Kontrole to czas i pieniądze. To koszty personelu, dojazdu, sprzętu, próbek ale także mandatu czy postępowania sądowego, które zapłacisz jeżeli podejmiesz próbę spalania odpadów, a do twoich drzwi zapuka policja lub urzędnik. To koszty służby zdrowia na poziomie 3 milionów złotych rocznie w samej Małopolsce na leczenie skutków oddychania skażonym powietrzem. To również mandat karny do 500 złotych za spalanie odpadów, kara 500 zł za łamanie przepisów uchwały antysmogowej, to też wyrok sądu i grzywna do 5000 złotych i zwrot kosztów postępowania. To cena zdrowia i życia twojego dziecka.
Policjanci i strażacy będą wspierać działania proekologiczne
Wypracowujemy wspólny kierunek działania, tak aby kontrole były efektywniejsze i skuteczniejsze. Komendant Gminny ZOSP RP w Tuchowie Łukasz Giemza pracuje też nad zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa w gospodarstwach domowych pod kątem możliwości zatrucia tlenkiem węgla (czadem) oraz zwiększenia świadomości z zakresu konieczności systematycznych kontroli i czyszczenia przewodów kominowych. Będą czujniki zakupione ze środków zewnętrznych, ale część sfinansuje również gmina. Nie chcemy, aby sezon grzewczy zbierał śmiertelne żniwo.
Podejrzewasz spalanie odpadów? Reaguj…
Najszybciej na twoje zgłoszenie odpowie policja, która zaraz po zgłoszeniu uda się na miejsce kontroli. Urząd Miejski reaguje tak szybko jak to możliwe, jednak nasi pracownicy mają ograniczone godziny pracy, nie zawsze dostępny samochód służbowy, oraz inne obowiązki służbowe co powoduje, że nie zawsze będą mogli zareagować tak szybko, jak funkcjonariusze policji. Zgłoszenie możesz również zarejestrować w formularzu Ekointerwencji Urzędu Marszałkowskiego.
Ile trwa kontrola?
W naszej gminie jest ponad 4000 budynków, czego czas potrzebny na przeprowadzenie trzech kontroli, które przebiegają prawidłowo i bez konieczności wzywania funkcjonariuszy policji to ok. 2 godzin. Do tego należy doliczyć czas dojazdu bądź przejścia naszych pracowników, bez względu na warunki pogodowe. Nasi pracownicy muszą być bezpieczni – wyposażenie ich w odpowiednie akcesoria bądź maski jest już w tym momencie koniecznością. Ilość szkodliwych substancji wdychana podczas kontroli powoduje wzmożone bóle głowy i ogólne złe samopoczucie.
Będą kolejne spotkania i szkolenia
Wszyscy policjanci z Komisariatu Policji w Tuchowie, przejdą szkolenie zorganizowane przez naszych pracowników, po to aby wypracować jeden wspólny najbardziej skuteczny model przeprowadzenia kontroli. Będą zwiększone patrole i dyżury funkcjonariuszy w wybrane dni.
2. niemalowane, nieimpregnowane naturalne drewno kawałkowe,
3. ekogroszek, pellet, brykiet drzewny.
2. podkłady kolejowe i słupy drewniane – trudno nazwać ten materiał drewnem, ponieważ podkłady kolejowe poddane impregnacji kreozotem są rakotwórczą bombą, od której dosłownie trzeba trzymać się z daleka. Drewniane podkłady kolejowe nie powinny w ogóle znajdować się w pobliżu miejsc, gdzie przebywają ludzie. Nigdy nie należy podkładów kolejowych spalać!
3. kolorowy papier – połyskujący papier i każdy inny zadrukowany to również zlepek chemikaliów, który trudno się pali, a co gorsza tworzy drobny popiół łatwo ulatujący kominem. Jeśli przypadkiem masz dostęp do dużych ilości darmowego papieru i wpadniesz na pomysł, by zrobić z niego swój podstawowy opał paląc całymi wiązkami makulatury, to pierwsza do twych drzwi zapuka straż pożarna w związku ze stwarzanym przez ciebie zagrożeniem pożarowym.
Do rozpalania polecamy stosować kostki parafinowe, a papier pakuj do niebieskich worków.
4. domowy piec nie nadaje się do spalania żadnego rodzaju tworzyw sztucznych ani niczego co przy paleniu po prostu śmierdzi. Poza wrażeniami estetycznymi, chemikalia powstające przy domowym spalaniu odpadów powodują także szybką korozję kotła i komina.
5. liście albo skoszoną trawę kompostuj na działce lub spakuj do worków i wystaw w dniu odbioru odpadów. Nie wolno spalać odpadów pochodzenia roślinnego na działce lub w ogródku. „Zielony dym” wcale nie pachnie, a jest gęsty i szkodliwy.
Piec nie jest śmietnikiem. Śmieci wrzucone do pieca zamieniają się w szereg trujących związków rakotwórczych. Choć zazwyczaj ich nie widzisz i nie czujesz, to jednak stale nimi oddychasz, a trucizny gromadzą się latami w organizmie, by dać o sobie znać za kilka lub kilkanaście lat w postaci chorób nowotworowych.