Poznaj Tuchów
O Tuchowie
Tuchów to prawie 7-tysięczne miasto Małopolski, jedno z najstarszych w regionie, siedziba władz lokalnych, wrota na Pogórze i miasto pielgrzymów, słynące z kultu Matki Boskiej Tuchowskiej. Położone jest malowniczo nad rzeką Białą, w najcieplejszym regionie w Polsce – oddalone o 16 km od bieguna ciepła – miasta Tarnowa. Prężny ośrodek rozwoju winiarstwa w Małopolsce.
Tuchów leży w Ciężkowicko-Rożnowskiej części Pogórza Karpackiego. Jego usytuowanie jest bardzo korzystne: zaledwie 100 km do Krakowa, około 80 km do Wieliczki i 80 km do granicy ze Słowacją (przejście graniczne w miejscowości Konieczna). Dodatkowy walor to położenie przy drodze wojewódzkiej nr 977 łączącej Tarnów z Krynicą, a także przy linii kolejowej (tzw. leluchowskiej).
Miejscowości
Tuchów jest siedzibą gminy, w skład której wchodzi 12 wsi:
– od zjawisk przyrodniczych, konkretnie od burzy (podobnie jak Gromnik od gromu);
– od nazwiska właściciela – książę Władysław Łokietek nadał w 1307 roku, zatem bezpośrednio po uzyskaniu Małopolski i Krakowa, tę wieś dwom szlachcicom: Mikołajowi Burzy i Wawrzyńcowi Kielanowskiemu, którzy byli fundatorami kościoła i parafii w sąsiednich Ryglicach;
– od nazwiska Burzyńskich, które „Herbarz polski” Kaspra Niesieckiego, wydany w Lipsku w 1839 r., wymienia pięciokrotnie, m.in. „Burzyńscy h. Pobóg z Burzyna w powiecie bieckim. Wieś ta graniczy z Kielanowicami (…)”. Dwa ostatnie źródła zdają się świadczyć, iż nazwa ma charakter patronimiczny. Uległa ona w ciągu wieków pewnym zmianom i przekształceniom, co wiązało się z rozwojem naszego ojczystego języka, częstokroć stymulowanym napływem obcojęzycznego słownictwa do rdzennej polszczyzny. W latach 1340-41 (a więc kiedy Tuchów otrzymał prawa miejskie i przeszedł na prawo niemieckie) rozpowszechniła się nazwa „Burzino”, a w 1376 r. znana była w postaci „ole Burzini”, a ajuż w 1381 r. posługiwano się obecną nazwą „Burzyn”.
Za Bolesława Chrobrego powstała w Lubaszowej “stróżka” czyli gródek, strzegący handlowego szlaku węgierskiego prowadzącego przez Biecz do Bardiejowa. Dziś pozostała po nim jedynie legenda topograficzna. Wzgórze, na którym stał ogródek do dziś nosi nazwę “Zamek”, a część jego podnóża “Podwale”.
Pierwsza historyczna wzmianka o Lubaszowej pochodzi z tzw. “Dokumentu Idziego” z 1105 r. W dokumencie tym wioska nosi nazwę “Lube” i jest już wsią. Jest to nazwa osobowa, pochodząca od nazwiska pierwotnego założyciela wsi z rodu “Luba”, który w XI w. liczył 64 gniazd rodowych. Nazwa “Lube” utrzymała się do XV wieku. Jan Długosz w 1470 r. nazywa ją “Lubo” albo Lubaszowa. Lubaszowa jest jedną z najmniejszych pod względem obszaru wiosek w gminie Tuchów – liczy 344 ha. Leży po prawej stronie rzeki Białej. Teren jest tu mocno pofałdowany, opada w stronę doliny, którą ukształtowała Biała wraz ze swymi dopływami. Najwyższe wzniesienie Lubaszowej sięga 473 m n.p.m.
„Siedliska” to nazwa w Polsce bardzo popularna, dość powiedzieć, że w „Wykazie urzędowych miejscowości w Polsce” odnotowano ich 49. Aby jednakowo brzmiącym miejscowościom nadać cechy wyróżniające, zawężono znaczenie nazwy przez dodanie przydawki, najczęściej w postaci przymiotnika, w naszym przypadku „Tuchowskie”. Wyraz „siedlisko”, często używany w staropolszczyźnie, oznaczał siedzibę, dom, gniazdo, mieszkanie. Tereny te były w średniowieczu pokryte lasami. Ludzie je karczowali i osiedlali na karczowiskach, tzn. wznosili budynki, czyli siedziby. Nazwy okolicznych wiosek: Dąbrówka, Jodłówka, Chojnik, Meszna, Rychwałd mają ścisły związek z lasem właśnie.
Imprezy kulturalne i sportowe
W mieście i okolicy odbywają się liczne imprezy kulturalne i sportowe, z których wiele ma charakter międzynarodowy. Do najciekawszych należą: Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego, Małopolski Przegląd Zespołów Kolędniczych Mieszkańców Domów Pomocy Społecznej im. Stanisława Kurczaba, Dni Tuchowa, Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych, Małopolski Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego, Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy w Łowczówku.
Współpraca zagraniczna
Od kilkunastu lat samorząd współpracuje z kilkoma miastami europejskimi. Co roku organizowane są tutaj Międzynarodowe Spotkania Miast Bliźniaczych. Partnerami Tuchowa są: Illingen (Niemcy), Pettenbach (Austria), Mikulov (Czechy), Detva (Słowacja), Baranivka (Ukraina), Saint-Jean de Braye (Francja), Martfu (Węgry) oraz Tautii Magheraus (Rumunia). Niewiele miast o takiej wielkości i liczbie mieszkańców ma ośmiu partnerów i – co najważniejsze – utrzymuje z nimi stałą współpracę. Więcej na temat współpracy międzynarodowej można znaleźć tutaj.