Bądź zdrowy, bądź sobą
Komisja UE rozpoczyna kampanię na rzecz zdrowia młodych ludzi. Celem kampanii jest zachęcenie młodych ludzi do bardziej aktywnego angażowania się w kształtowanie polityki zdrowotnej UE.
Początek akcji wyznacza konferencja na temat zdrowia młodzieży, która odbyła się w Brukseli w dniach 9-10 lipca 2009 r . Ponad 200 młodych ludzi w wieku 18-25 lat z całej Europy spotkało się z politykami i przedstawicielami organizacji zdrowotnych, aby rozmawiać o najważniejszych kwestiach dotyczących zdrowia, takich jak spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, zażywanie narkotyków, aktywność fizyczna i zdrowie psychiczne.
Poruszone zostały także kwestie przekrojowe, między innymi kryzys finansowy, nierówności w zdrowiu, edukacja oraz rola mediów. Konferencja zorganizowana została wspólnie z Europejskim Forum Młodzieży. W ramach przygotowań powstała też dostępna w wielu językach strona internetowa na portalu UE Zdrowie, obejmująca blog, na którym młodzi ludzi mogą wypowiadać się na tematy zdrowotne.
Komisarz UE ds. zdrowia Androulla Vassiliou powiedziała: „Chociaż młodzi Europejczycy są obecnie zdrowsi niż kiedykolwiek, dostrzec można również pewne niepokojące tendencje: zbyt wielu młodych ludzi angażuje się w zachowania, które w dłuższej perspektywie zmniejszają ich zdolność do prowadzenia zdrowego i produktywnego życia, zagrażając tym samym ich przyszłości. Moim celem jest zmotywowanie współczesnej młodzieży do troszczenia się o własne zdrowie, do współpracy z politykami i do wyrażania opinii w kwestiach związanych ze zdrowiem.”
Celem akcji „Zdrowie młodzieży” jest:
– większe zaangażowanie młodych ludzi w kształtowanie polityki zdrowotnej UE
– zwiększenie uczestnictwa młodzieży w procesie decyzyjnym
– zaangażowanie sektorów z pozostałych obszarów polityki UE w realizację programów profilaktycznych skierowanych do młodzieży, również na poziomie krajowym
– wspieranie państw członkowskich w ich działaniach na rzecz zdrowia młodych ludzi
Częścią akcji jest utworzona przez Komisję strona „Bądź zdrowy – bądź sobą”, dostępna w 22 językach (także polskiej) z portalu UE Zdrowie. Strona dzieli się na trzy główne części: część poświęconą konferencji, część dotyczącą konkursu na temat zdrowia młodzieży, oraz blog moderowany przez Europejskie Forum Młodzieży.