Brakuje chętnych na darmowe szczepionki
Sezon chorobowy, krótki czas trwania akcji i wątpliwości rodziców posiłkujących się mało wiarygodnymi informacjami z internetu. To zasadnicze przyczyny realizacji akcji darmowych dla rodziców szczepień przeciwko pneumokokom na mało satysfakcjonującym poziomie.
Jak informowaliśmy dla dzieci do 3 roku życia są one realizowane bezpłatnie przez Centrum Zdrowia Tuchów między innymi w gminie będącej siedzibą spółki. Ponieważ do końca akcji pozostało niewiele czasu zarząd CZT zwrócił się do tarnowskiego starosty z wnioskiem o jej przedłużenie.
W zależności od wieku dziecka szczepionka jest podawana w jednej bądź w kilku dawkach. Chroni ona przez kilkanaście lat przed infekcją powodowaną przez dwoinki zapalenia płuc, czyli właśnie pneumokoki. Mogą one także wywołać: zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie ucha środkowego, rogówki, opon mózgowo-rdzeniowych, otrzewnej, szpiku kostnego, stawów, a nawet sepsę.
Szczepionka jest podawana w trzech, dwóch lub w jednej dawce, w zależności od wieku dziecka. Im starsze dziecko tym mniej dawek stosujemy. Problem z refundowaną akcją szczepień polega na tym, że czas jej trwania jest krótki, a szczepionki muszą być podawane w ściśle określonym przedziale czasu. Dlatego w wielu przypadkach nawet jeśli rodzice zdecydują się na szczepienie dziecka, a akcja się zakończy muszą zapłacić za koleje dawki z własnej kieszeni. Tymczasem szczepionka na pneumokoki nie należy do tanich. Przy zakupach detalicznych cena jednej dawki zazwyczaj przekracza 300 zł. Warto dodać, że każde szczepienie przeciw pneumokokom daje trwałą odporność i pozwala organizmowi obronić się przed infekcją pneumokokową.
Przypomnijmy, że akcja wg wstępnych informacji ma się zakończyć 3 grudnia. Jest ona finansowana przez województwo małopolskie, powiat tarnowski i poszczególne gminy.
Źródło: czt.com.pl