Uchwała antysmogowa dla małopolski
Od 1 lipca 2017 roku w Małopolsce obowiązuje uchwała antysmogowa dla całego regionu. Oznacza to, że do jej przepisów muszą dostosować się wszyscy mieszkańcy województwa małopolskiego. Co w praktyce oznaczają wprowadzone przepisy? Sprawdź!
Każdego roku na choroby wywołane zanieczyszczonym powietrzem przedwcześnie umiera ponad 4 tysiące mieszkańców Małopolski. Ale oddychanie powietrzem zawierającym szkodliwe pyły zwiększa też ryzyko zawału serca, udaru mózgu, nadciśnienia, nowotworów, zaostrzenia astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, obumarcia płodu, bezpłodności czy choroby Alzheimera. Szacuje się, że tylko
w województwie małopolskim koszty związane z leczeniem chorób wywołanych smogiem oraz nieobecnością chorych w pracy wynoszą nawet 3 mld zł rocznie.
Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w Małopolsce jest pół miliona kotłów na węgiel lub drewno. Większość z nich to kotły zasypowe, bezklasowe, tzw. „kopciuchy”, które emitują do powietrza ogromne ilości pyłów czy rakotwórczego benzo[a]pirenu.
To one są najważniejszym powodem tego, że ponad 98% mieszkańców naszego regionu oddycha powietrzem, w którym zawartość pyłu (PM2.5) przekracza zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia. Jeszcze gorzej wygląda zanieczyszczenie rakotwórczym benzo[a]pirenem – jego poziom w małopolskich miejscowościach jest wielokrotnie wyższy niż norma. Dlatego wprowadzenie uchwał antysmogowych w Małopolsce to konieczność. Dzięki wymianie kotłów jakość powietrza będzie znacznie lepsza. W efekcie poprawi się także nasze zdrowie.
Jeśli budujesz dom lub chcesz wymienić urządzenie grzewcze, to po 1 lipca 2017 musisz zainstalować nowoczesne urządzenie spełniające wymagania ekoprojektu. Kotły powinny posiadać automatyczny
podajnik paliwa bez możliwości zamontowania rusztu awaryjnego (z wyjątkiem kotłów zgazowujących drewno).
Od 1 lipca 2017 roku nie wolno spalać mułów i flotów węglowych (paliw, gdzie drobnego węgla kamiennego lub brunatnego – ziarno 0-3 mm – jest więcej niż 15%) oraz drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20% (drewno przed spaleniem powinno być sezonowane co najmniej 2 lata).
Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno, który nie spełnia wymogów co najmniej klasy 3, to do końca 2022 roku musisz go wymienić. Stary kocioł możesz zastąpić: ogrzewaniem gazowym, ogrzewaniem elektrycznym, pompą ciepła lub kotłem na węgiel czy drewno spełniającym wymogi ekoprojektu.
Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4 to musisz go wymienić do końca 2026 roku.
Jeśli posiadasz kocioł na węgiel lub drewno klasy 5 to możesz go używać bezterminowo.
W przypadku pieców i kominków od 1 stycznia 2023 roku będzie dopuszczone używanie tylko urządzeń, które spełniają wymagania ekoprojektu lub mają sprawność cieplną na poziomie co najmniej 80%.
Dane dotyczące sprawności cieplnej powinny być zapisane w dokumentacji technicznej lub instrukcji kominka lub pieca. Urządzenia grzewcze, które nie spełniają tych wymagań, będą musiały zostać wyposażone w urządzenia redukujące emisję pyłu np. elektrofiltry.
Co to są wymagania ekoprojektu?
Wymagania ekoprojektu zostały przyjęte jednolicie dla całej Unii Europejskiej i wprowadzają dla kotłów i ogrzewaczy pomieszczeń minimalne normy emisji pyłu, tlenku węgla, organicznych zanieczyszczeń gazowych oraz tlenków azotu, a także normy efektywności energetycznej. Dzięki temu urządzenia grzewcze zmniejszają zużycie paliwa i powodują niewielką emisję zanieczyszczeń.
Przy zakupie kotła, pieca lub kominka zawsze upewnij się u sprzedawcy lub producenta, czy urządzenie posiada certyfikat i spełnienia wymagania ekoprojektu. Pamiętaj o wyborze kotła z automatycznym podawaniem paliwa bez możliwości stosowania rusztu awaryjnego (z wyjątkiem kotłów zgazowujących drewno).
Listę kotłów i kominków, które spełniają wymagania ekoprojektu można również znaleźć na stronie powietrze.malopolska.pl/ekoprojekt
Zachęcamy również do zapoznania się z antysmogowym ABC: https://www.malopolska.pl/dla-mieszkanca/srodowisko/antysmogoweabc