Symbole, insygnia
Symbole Gminy Tuchów
Herb
Wraz uzyskaniem praw miejskich w 1340 roku Tuchów otrzymał herb: dwa skrzyżowane klucze skierowane piórami do góry z mieczem pośrodku, mitrą i pastorałem nad nimi i literami: C.T.O.S.B. – Civitas Tuchoviensis Ordinis Sancti Benedicti (Miasto Tuchów Zakonu Świętego Benedykta), który to herb w nieco zmienionej postaci przetrwał do dziś.
Flaga
Flaga gminy Tuchów to prostokątny płat tkaniny o proporcjach 1:2 (szerokość: długość), podzielony na trzy równe poziome pasy w barwach od góry: niebieski-żółty-niebieski. Wzór flagi został ustanowiony uchwałą Rady Miejskiej w Tuchowie nr X/118/95 z dnia 8 czerwca 1995 r. Barwy oraz wygląd flagi przedstawia poniższa fotografia.
Sztandar
Sztandar samorządu gminy Tuchów, wykonany w 1990 r., stanowi prostokątny płat tkaniny o długości 98 cm i szerokości 96 cm z bokami ozdobionymi złotymi frędzlami. Z jednej strony na złotym tle znajduje się herb gminy Tuchów ze srebrną wstęgą u dołu i srebrny napis MIASTO TUCHÓW, z drugiej – symbole państwa polskiego: godło na tle flagi. Sztandar przytwierdzony jest do drzewca z głowicą zwieńczoną miniaturowym orłem w koronie. Sztandar jest widomym znakiem symbolizującym samorząd gminy Tuchów. Wizerunek sztandaru wraz z jego poszczególnymi elementami przedstawiają poniższe fotografie.
Hymn
Tuchowska ziemia
Wiersz pt. „ Moje Miasteczko” napisał o. Henryk Pagiewski
Nad Białą, spokojną rzeką, wśród cichych, uroczych wzgórz Wyrasta z wieków dalekich miasteczko marzeń i snów… Wzlatują kościołów wieże nad dachy domów i szkół, Wre życie czynów, zamierzeń, trud niosąc, radość i ból.
Tuchowska ziemio, tuchowski grodzie! Przez ciebie wiedzie królewski szlak, Historie wskrzeszasz jak wieszcz czarodziej, Współczesność dajesz – dni naszych znak.
Melodia mgieł kołysane, czerwienią wieczornych zórz, Uśmiechem serc malowane jak bukiet pachnących róż… A Biała płynie i płynie, wijąca wstęgą wśród wzgórz, O pięknej nucąc dolinie, o ludziach, co żyją tu…
Ty znasz, co radość, uniesień chwile, Ty wiesz, co bólu i mroków dni… Tyś dla nas Matką, co kocha czule, Wiec wdzięczność naszą niesiemy Ci.
Największym skarbem Tuchowa: Madonny cudowna twarz, Najlepszej Matki, Królowej, pełniącej nad miastem straż. Lud wiemy do niej wciąż spieszy, by spojrzeć w oblicze Tej, Co wzmocni, wesprze, pocieszy, nie szczędząc pomocy swej.
Nad naszym miastem, nad naszą ziemią Roztaczaj, Pani, matczyną straż, W radości chwili, bólu, cierpieniu Czułością swoją nas wszystkich darz.
Tekst ten, do którego muzykę skomponował Tadeusz Goliszewski uchwałą Rady Miejskich z 19 czerwca 1997 roku stał się hymnem Tuchowa.
Insygnia gminy Tuchów
Łańcuch Burmistrza Tuchowa
Łańcuch Burmistrza Tuchowa jest symbolem władzy wykonawczej Gminy Tuchów.
Łańcuch składający się z 18 ogniw, w tym dwóch przedstawiających herb piastowski oraz medalionu głównego przedstawiającego herb gminy Tuchów, i medalionów bocznych z wtłoczonymi literami C.T.O.S.B. oznaczającymi – Civitas Tuchoviensis Ordinis Sancti Benedicti (Miasto Tuchów Zakonu Świętego Benedykta), wykonany z brązu.
Łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej
Łańcuch Przewodniczącego Rady Miejskiej jest symbolem władzy uchwałodawczej Gminy Tuchów.
Łańcuch składający się z 18 ogniw, w tym dwóch ogniw z herbem piastowskim oraz medalionu z herbem Tuchowa, wykonany z brązu.
Klucz „do bram Tuchowa”
Klucz „do bram Tuchowa”, stanowi symbol władzy Burmistrza jako gospodarza Tuchowa.
Klucz wykonano z brązu, z wygrawerowanym napisem „Tuchovia Civitas” (Tuchów Miasto) wraz z wytłoczonym herbem Tuchowa (kształt zapożyczony z herbu).
Pieczęć herbowa Gminy Tuchów
Pieczęcią herbową Gminy jest znak o barwie czerwonej odciśnięty z metalowego, okrągłego tłoku pieczętnego o średnicy 36 mm przedstawiający herb Gminy Tuchów w polu po środku oraz napis na otoku „Gmina Tuchów”.
Pieczęć herbowa Rady Miejskiej w Tuchowie
Pieczęcią herbową Rady Miejskiej w Tuchowie jest znak o barwie czerwonej odciśnięty z metalowego, okrągłego tłoku pieczętnego o średnicy 36 mm przedstawiający herb Gminy Tuchów w polu po środku oraz napis na otoku „Rada Miejska w Tuchowie”.
Hejnał
W roku 1996, 25 maja, Rada Miejska w Tuchowie inaugurowała uroczysta sesją „I Dni Tuchowa” i przyjęła hejnał dla miasta. Hejnał skomponował Tadeusz Goliszewski, a pierwszy raz odegrali go na ratuszowej wieży, na dwie trąbki Tadeusz Dawid i Robert Jamka. Hejnał codziennie odtwarzany jest o godzinie 12:00.
W roku jubileuszowym 680-lecia Tuchowa Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk przygotowała specjalny prezent – muzycy nagrali hejnał Tuchowa w nowej jakości. Od 6 lutego 2020 r. z ratuszowej wieży o godz. 12:00 odgrywany będzie hejnał w wykonaniu członków Parafialnej Orkiestry Dętej z Siedlisk: Bogdana Stefana i Jakuba Łątki. Profesjonalnego nagrania dokonał Marcin Harańczyk.
Posłuchaj:
Poprzednia wersja: