Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Inwestycje i projekty ze środków krajowych

Niedawno zaprezentowane zostały inwestycje zrealizowane dzięki środkom z Unii Europejskiej. Teraz przyszła pora na inwentaryzację inwestycji i zadań, które wykonane zostały dzięki finansowaniu krajowemu.

W latach 2010 – 2014 nasza gmina skorzystała z następujących źródeł krajowych: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Małopolski Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie, Bank Gospodarstwa Krajowego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Fundusz Ochrony Gruntów Rolnych, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności i Polski Instytut Sztuki Filmowej.
Najwięcej środków (5 493 305 zł) tuchowski samorząd pozyskał na budowę dróg, chodników i mostów, które zostały zniszczone podczas klęsk żywiołowych. Środki finansowe na chodniki przy drogach wojewódzkich i powiatowych pozyskano z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego (1 087 360 zł) oraz Starostwa Powiatowego w Tarnowie (442 048 zł). Na modernizację dróg transportu rolnego (drogi wewnętrzne) z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych do gminy Tuchów trafiła kwota 250 008 zł. Dotację (120 000 zł) ze Starostwa Powiatowego w Tarnowie i gminy Pleśna przeznaczono na modernizację drogi Buchcice – Rychwałd. Z tych pieniędzy (przy udziale środków własnych) na terenie miasta i gminy w ostatnich czterech latach wybudowano 30 kilometrów dróg asfaltowych, 6,5 km chodników przy drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wykonanych zostało około 250 miejsc parkingowych (w tym 197 w strefie gospodarczej). Zadania te (zwłaszcza budowa chodników) poprawiają bezpieczeństwo na naszych drogach.

Dzięki środkom krajowym można było realizować także przedsięwzięcia kubaturowe. Bez wątpienia do najważniejszych należą inwestycje termomodernizacyjne kilkunastu gminnych obiektów. Środki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (z programu GIS i EOG) przeznaczono na modernizację 14 obiektów. Były to:
– Budynek wielofunkcyjny w Dąbrówce Tuchowskiej,
– Budynek wielofunkcyjny w Lubaszowej,
– Zespół Szkół w Jodłówce Tuchowskiej,
– Budynek wielofunkcyjny w Piotrkowicach,
– Budynek wielofunkcyjny w Siedliskach,
– Dom Kultury w Tuchowie,
– Przedszkole Publiczne w Tuchowie,
– Szkoła Podstawowa w Łowczowie,
– Szkoła Podstawowa w Lubaszowej,
– Szkoła Podstawowa w Mesznej Opackiej,
– Szkoła Podstawowa w Piotrkowicach,
– Szkoła Podstawowa w Trzemesnej,
– Szkoła Podstawowa w Zabłędzy,
– Szkoła Podstawowa w Tuchowie,
– Dom Kultury w Burzynie.


Fot. Wiktor Chrzanowski

W trakcie realizacji są jeszcze 3 inwestycje (rozliczane przez NFOSiGW z funduszy norweskich):
– termomodernizacja budynku administracyjnego przy Jana Pawła II 4,
– termomodernizacja świetlicy w Kielanowicach,
– termomodernizacja tuchowskiego ratusza.

Za pieniądze pozyskane z Banku Gospodarstwa Krajowego powstały mieszkania komunalne wraz z częścią biurową w Lubaszowej. To bardzo ważna inwestycja, ponieważ 20 rodzin mogło otrzymać nowe mieszkania.

Równie ważne środki „popłynęły” do Tuchowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. Dzięki nim swoje oblicze znacząco zmieniły wnętrza bibliotek w Siedliskach i Jodłówce Tuchowskiej. Z tych samych środków skorzystał Dom Kultury w Tuchowie, który wyremontował i zmodernizował sale edukacji kulturalnej oraz amfiteatr. Z kolei ta sama instytucja dzięki środkom z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie zatrudniła konserwatora w Muzeum Miejskim. Zakup ekranu do cyfrowego 3D Kina „Promień” była możliwa również dzięki pozyskanym funduszom (Polski Instytut Sztuki Filmowej).

Nasze placówki oświatowe zdobywały dodatkowe środki głównie z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W Zabłędzy wybudowany został plac zabaw z programu „Radosna szkoła”, a uczniowie otrzymali dofinansowanie do zakupu podręczników oraz pomoc materialną.


Fot. Wiktor Chrzanowski

Małopolski Urząd Wojewódzki przekazał także dotacje na: zakup mieszkania komunalnego dla powodzian, zasiłki dla osób poszkodowanych w czasie powodzi oraz dofinansowanie do czynszów mieszkaniowych dla powodzian.
Z zadań nieinwestycyjnych udało się zakupić pomoce dydaktyczne do Szkoły Podstawowej w Dąbrówce Tuchowskiej, Zespołu Szkół w Burzynie z programu „Radosna szkoła” (Małopolski Urząd Wojewódzki). Rokrocznie realizowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego jest także program „Już pływam”, dzięki któremu dzieci z naszych szkół mogą bezpłatnie korzystać z basenów w Tarnowie. Również regularnie Biblioteka Publiczna w Tuchowie i filie wzbogacają się o nowości wydawnicze dzięki pozyskiwaniu środków z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ta sama placówka dba o swoich czytelników i sięga po środki na bezpłatny internet (Orange dla bibliotek), dzięki czemu czytelnie wyposażone w komputery są często oblegane. Dzięki środkom finansowym z Programu rozwoju bibliotek w Bibliotece Publicznej w Tuchowie powstała także „Mała Galeria”, czyli miejsce, w którym tuchowscy artyści mogą prezentować swoje dzieła.
Tuchów sięga także po dotacje z programu „Działaj lokalnie” (Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności); zrealizowano m.in. projekty pn. „Młodzieżowy szlak europejski – przystanek Tuchów” oraz „Fotograficzny Tuchów”. Sukcesem zakończyły się także starania o dofinansowanie akcji „Bądź ekologiczny – płać mniej, czyli czysta gmina Tuchów” (dotacja Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie).