Konkurs na imię dla tuchowskiej sowy!
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie na wymyślenie imienia dla sowy, która od lat zamieszkuje w dziupli starego klonu, przy kościele św. Jakuba Apostoła.
W okolicy Tuchowa i w samym mieście bytuje wiele tych ptaków, stąd pomysł, aby właśnie sowa stała się symbolem naszej miejscowości.
Planuje się stworzenie pieczęci, która oprócz sowy zawierać będzie inne ważne dla Tuchowa symbole, a nie będzie to herb miasta. Taką pieczęcią będzie można opatrywać pamiątkowe dokumenty, stemplować dyplomy, listy, itp..
Po zatwierdzeniu zaprojektowanego wzoru planuje się zamówienie gadżetów, które będą mogły być wykorzystywane jako pamiątki z Tuchowa.
Szczególnie miłym akcentem będzie pluszowa maskotka sowy, nosząca imię wyłonione w trakcie konkursu.
Uzasadnienie wyboru sowy:
• w Tuchowie i okolicy zamieszkuje relatywnie dużo tych ptaków,
• sowa jest symbolem mądrości,
• sowy są długowieczne, żyją kilkadziesiąt lat. Gdy już zamieszkają w Tuchowie, to żyją tak długo jak obywatele,
• są monogamiczne – łączą się w pary na całe życie,
• są pożyteczne bo zjadają myszy, owady, itp..
OCHRONA PRZYRODY
Mimo, że wybieramy sowę, chcemy aby ona symbolizowała wszystkie gatunki fauny i flory będące pod ochroną, a spotykane na terenie naszej gminy. Chcemy przez to rozpropagować ideę szacunku dla ginących i zagrożonych gatunków. Równie ważne jest dla nas rozpowszechnianie wiedzy na temat starych drzew – pomników przyrody, w dziuplach których wiele tych ptaków zamieszkuje.
Dumą miasta jest stary, kilkusetletni dąb na ul. Granicznej, o którym już nawet wiersze pisano i aleja lipowa w Burzynie.
„Dębem – olbrzymem” interesował się na początku lat 90. o. Henryk Pagiewski. Był on niewątpliwie pierwszym, który docenił jego walory historyczne, kulturowe, przyrodnicze i rozpoczął je propagować. Po jego interwencji obcięto suche gałęzie i konary, odciążono go w ten sposób. Przejawem sympatii do dębu był wiersz, który napisał:
Do dębu – olbrzyma stojącego samotnie w gospodarstwie państwa Cichów w Tuchowie.
Nawet nie masz tabliczki,
Żeś pomnik przyrody,
Piękniejszy niźli Bartek,
Co jest naszą chlubą
Jesteś z nami lat setki,
A więc bardzo długo –
Wielki, cichy czarodziej
Wdarłeś się w tę ziemię
Wielkością korzeni,
Pniesz się w niebo
Burzą skrzywionych gałęzi,
Jesteś jak krzyk ramion
Z pomnika Zadkina
I sam twardo stoisz,
Bo się zła nie boisz
Dlategoś ciągły symbol
Wytrwania i mocy,
Mimo burz i zawiei,
Czy to w dzień, czy w nocy
Ciągle dzielnie trwasz,
Mając jedną twarz
Bity deszczem i gradem,
Targany przez wiatr,
Zawsze hardy i piękny
Jak alpejski kwiat
Pełen liści lub nagi,
Obdarty z zieleni,
Ale zawsze wierny
Matce: polskiej ziemi
Przetrwałeś bardzo wiele
Upadków i wzlotów,
Najazdów, łapanek,
Zdrad, wojen i rzezi,
Morderstw, grabieży
Jesteś jak chłop z polskiej wioski,
Co w pędzie za chlebem,
Wolnością i pracą –
Wciąż tęskni: za niebem
Zawsze trwa!
Żywi, broni i chroni!
Źródło: Tuchowskie Wieści, rok XIX, Nr 3/111
Prosimy również o zgłaszanie informacji na temat miejsc, w których w Państwa okolicy bytują sowy. Interesują nas wszystkie gatunki sów.
Zachęcamy do zapoznania się z projektem „Sowy Polski” realizowanym przez Fundację Wspierania Inicjatyw Ekologicznych. Namawiamy do brania udziału w tamtejszych konkursach: http://fwie.eco.pl
Przedszkola, szkoły i organizacje społeczne proszone są o zgłaszanie propozycji imion do Domu Kultury w Tuchowie, ul. Chopina 10 – tel. 14 6525 436 lub za pomocą poczty elektronicznej dk@tuchow.pl.
Mile widziane będą szerokie skojarzenia nawiązujące do miasta, gminy, jubileuszu, ochrony przyrody, wyjątkowości tych ptaków, itp. Prosimy o krótkie uzasadnienie wyboru imienia.
Oczekujemy również na pomysłowe imiona zgłoszone na w/w adresy przez osoby indywidualne.
Na stronie internetowej www.tuchow.pl od dnia 18 lutego br. będzie dostępna ankieta z proponowanymi imionami. Zachęcamy do oddania głosu na ulubione imię sowy.
Dzieci z przedszkoli i Klubu Kubusie, członkowie Stowarzyszenie Nadzieja, pensjonariusze DPS w Karwodrzy proszeni są o uczestnictwo w konkursie plastycznym, którego tematem jest sowa (i stare drzewa). Technika i ilość prac dowolna.
Termin składania prac plastycznych do Domu Kultury w Tuchowie, upływa dnia 18 lutego br.
Zaplanowano dwu-etapowy konkurs na wyłonienie imienia sowy. Prosimy zatem o zgłaszanie propozycji do 18 lutego br.
Wielki Finał, będzie miał miejsce 25 lutego br. (piątek) o godz. 16:00 w Domu Kultury w Tuchowie. Wtedy nastąpi pokonkursowe otwarcie wystawy prac plastycznych połączone z ogłoszeniem wyników konkursu oraz ostateczny wybór imienia sowy.
Zadecyduje głosowanie publiczności.
Honorowy patronat nad akcją objął Burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś.
Organizator: Dom Kultury w Tuchowie
Inicjatywa: Elżbieta Moździerz
ZAPRASZAMY
Za przykład posłużyły nam:
Bielik amerykański
Gdy amerykańscy przodkowie postanowili wybrać godło państwa, nie byli w tym jednomyślni. Benjamin Franklin chciał, aby symbolem stał się indyk, ponieważ jest udomowiony i użytkowy. Inni uznali, że to nie jest wystarczająco godny ptak. Zaproponowali więc orła. Franklinowi ten pomysł się nie spodobał, gdyż uznał, że orzeł ma zły charakter, jest padlinożercą i wykrada innym ptakom jedzenie. Kompromis osiągnięto, gdy padła propozycja bielika amerykańskiego (Bald Eagle), który występuje wyłącznie na terenie Ameryki Północnej i inne kraje nie używają go w swoich godłach.
Wielka pieczęć
Ważny symbol USA używany na oficjalnych dokumentach, jak paszporty i militarne insygnia. Na awersie bielik amerykański trzyma w jednych szponach gałązkę oliwną – symbol pokoju, w drugich strzały – symbol wojny. W dziobie trzyma szarfę z inskrypcją „E pluribus unum” – z wielu stanów jeden kraj.
oraz inne:
Smok Wawelski i Lajkonik
Syrenka warszawska
Niedźwiedź w Berlinie
Grzyb w Piotrkowicach
Gołąbek pokoju
i wiele innym symboli miast polskich i zagranicznych, które nie są budowlami.