Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Konkurs na pięciolecie ośrodka rehabilitacji

Mechanizacja i szybki rozwój komunikacji to główne przyczyny rosnącej liczby urazów. Ich rezultatem jest często utrata sprawności fizycznej. Dlatego na znaczeniu zyskuje rehabilitacja. By sprostać wymogom czasu musi się ona szybko zmieniać. Przykładem takich efektywnych zmian jest rozwój ośrodka rehabilitacji Centrum Zdrowia Tuchów, który obchodzi właśnie piątą rocznicę pracy przy ul. Mickiewicza 36. Rocznie specjaliści placówki wykonują ponad 90 tys. zabiegów u blisko 2400 pacjentów!

Zdaniem szefowej ośrodka Agaty Ryś największy postęp można obserwować w zakresie wymiany sprzętu placówki i pozyskiwania nowych kwalifikacji przez personel. W ostatnich latach spółka zainwestowała w sprzęt i modernizację ponad 55 tys. zł.
– Szkolenia, które odbywają nasi pracownicy powodują, że możemy stosować najnowocześniejsze metody używane w praktyce terapeutycznej jak koncepcja PNF czy metoda McKenziego – tłumaczy Agata Ryś.
Ta ostatnia jest używana szczególnie przy bólach kręgosłupa. To przypadłość, która – bez względu na wiek – dotyczy już 64% Polaków. Ponieważ ewolucyjnie nasz kręgosłup przystosowany jest do ruchu, nie lubi siedzenia. Tymczasem większość z nas pracuje przy komputerze i zaczyna za to boleśnie płacić. Metoda McKenziego jest oparta na znajomości wzorców objawów bólowych i analizie ich zachowania podczas badania oraz w czasie codziennych czynności. Każdy z zespołów klinicznych (np. złej postawy, zaburzeń funkcjonalnych czy strukturalnych) charakteryzuje się innym sposobem terapii, uwzględniającym przyczyny epizodu bólowego oraz zapobieganie powstawania ich nawrotom. Metoda kładzie też nacisk na edukację pacjenta w zakresie profilaktyki przeciwbólowej.

Na codzienną praktykę ruchową zorientowana jest koncepcja PNF, która sprawdza się np. w terapii skoliozy. W niej siła mięśni, zakres ruchu czyli wszystko to, co jest ważne w tradycyjnym postępowaniu terapeutycznym, jest tylko środkiem do celu jakim jest utracona funkcja organizmu. Dlatego skupia się ona na pobudzeniu receptorów znajdujących się w ciele oraz różnych sfer kory mózgowej w celu torowania ruchu w obszarze uszkodzonym. Celem jest przywrócenie wzorców ruchowych takich, jak prawidłowe chodzenie czy siadanie.
Inną formą nowoczesnej terapii, która stała się dostępna dla pacjentów tuchowskiego ośrodka na przestrzeni minionych pięciu lat, są masaże wirowe rąk i nóg. Wpływ ciepłej wody oraz jej oddziaływanie, związane z ruchami wirowymi powoduje rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia, poprawę ukrwienia i łagodzenie bólu. Dlatego prócz stanów pourazowych metoda sprawdza się w leczeniu chorób: układu krążenia, reumatycznych, zwyrodnieniowych stawów oraz przewlekłych o etiologii gośćcowej. Jest ona także przydatna przy obrzękach limfatycznych i po odmrożeniach.
Niemal każdy, szczególnie podczas wakacji, potrzebuje chwili wytchnienia. Dlatego w związku z rocznicą ośrodka mamy specjalny konkurs dla pacjentów z regionu tarnowskiego. Prosimy o przesłanie hasła promocyjnego rehabilitacji na adres mailowy rehabilitacja@czt.com.pl ze swoimi danymi i numerem telefonu. Autorzy najciekawszych propozycji otrzymają trzy zaproszenia na kompleksowe, rodzinne zabiegi relaksacyjne lub terapeutyczne – w zależności od zapotrzebowania. Można będzie z nich skorzystać w tuchowskim ośrodku rehabilitacji lub w ośrodku rehabilitacji dziennej w Wierzchosławicach.