Nasze dzieci w sieci
Obecnie niemal wszystkie dzieci mają dostęp do internetu. Mogą z niego korzystać w domu, w szkole, czy u kolegów. Oprócz wielu zalet internet ma jednak również ciemne strony.
Dzieci narażone są na różne zagrożenia – techniczne, związane z cyberprzestepczością, kontaktami ze szkodliwymi treściami i niewłaściwymi osobami, po cyberprzemoc, wykorzystanie seksualne. Rodzice coraz mniej czasu poświęcają swoim dzieciom, nie rozmawiają z nimi. Na nauczycieli zrzucają coraz to nowe sprawy wychowawcze. Zapominają, że najważniejszym pedagogiem dla dziecka jest jego rodzic.
W ramach kampanii „Nasze dzieci w sieci“ popularne osoby opowiadają rodzicom o różnych rodzajach zagrożeń i zachęcają do zadbania o bezpieczeństwo dzieci online. Spotom towarzyszą reportaże z planu oraz filmy eksperckie skierowane do rodziców.
Co wobec tego warto robić?
– Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu i konsekwentnie je egzekwuj (np. czas użytkowania internetu, oglądania telewizji, korzystania z gier komputerowych)
– Ustaw komputer w ogólnodostępnym, widocznym dla Ciebie miejscu
– Poznawaj sieć razem ze swoim dzieckiem
– Interesuj się tym, co dziecko robi w sieci, nie bój się przyznać się do ewentualnej niewiedzy. Poproś dziecko, żeby pokazało Ci jakie są jego ulubione strony internetowe, jak działa jego ulubiony czat czy gra komputerowa, wspólnie załóżcie konto pocztowe
– Zwróć uwagę, jakie informacje o sobie umieszcza Twoje dziecko w internecie (nie powinno ono podawać swoich danych osobowych i przesyłać swoich zdjęć osobom poznanym w sieci)
– Naucz swoje dziecko tego, że zawsze może Ci powiedzieć o kłopotach, nie bojąc się, że zostanie za to ukarane
– Nie strasz dziecka możliwymi zagrożeniami – to prosta droga do tego, że tym bardziej chciało to sprawdzić i niepotrzebnie się narazi na niebezpieczeństwo
– Wyposaż komputer w filtr rodzinny – stanowi on doskonałe wsparcie dla Twojej opieki
– Sprawdź w co gra Twoje dziecko (korzystaj z klasyfikacji gier PEGI)
– Pokazuj dziecku wartościowe miejsca w sieci
– Naucz dziecko, że osoba poznana w sieci nie zawsze musi być tym, za kogo się podaje i nie musi mówić prawdy.
– Zawiadamiaj policję o przestępstwach, a administratorów stron o niewłaściwych zachowaniach (próby wyciszania, czy tuszowania trudnych sytuacji w internecie nie są dobrym rozwiązaniem)
– Jeśli Twoje dziecko stanie się ofiarą przestępstwa przez internet niczego nie kasuj z komputera
– A przede wszystkim: ROZMAWIAJ ZE SWOIM DZIECKIEM.