Porozumienie w sprawie rozwoju mieszkalnictwa w gminie Tuchów podpisane
W sobotę 6 marca 2021 r. w Miejskim Domu Kultury w Bochni odbyło się oficjalne podpisanie porozumienia dotyczącego nowych inwestycji mieszkaniowych w ramach realizacji rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa.
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele gmin z Małopolski i Podkarpacia, którzy podpisali porozumienie: Tuchów, Borzęcin, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Ryglice, Bochnia, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Proszowice, Grybów, Trzciana oraz Wierzchosławice. Porozumienie podpisano w obecności Jarosława Gowina – wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii, Anny Korneckiej – wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Stanisława Bukowca – posła na sejm RP, organizatora spotkania oraz Michała Sroki – wiceprezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.
Podpisanie porozumienia było pokłosiem spotkania, które odbyło się 10 lutego 2021 r. w tuchowskim ratuszu z posłem na Sejm RP Stanisławem Bukowcem oraz wiceprezesem KZN Michałem Sroką, podczas którego Magdalena Marszałek wyraziła chęć przystąpienia do programu i wybudowania na terenie gminy budynków mieszkalnych wielorodzinnych.
Program podzielony został na dwa filary — społeczny i rynkowy.
Filar społeczny jest segmentem budownictwa mieszkaniowego zaspokajającym potrzeby mieszkaniowe osób średnio i najniżej zarabiających. Mieszkania powstają z udziałem środków budżetu państwa, użytkowane są w formule najmu, a czynsz w nich jest limitowany ustawowo albo ustalany przez władze samorządowe. Uzyskanie najmu wiąże się ze spełnieniem określonych warunków. – niezaspokojone potrzeby mieszkaniowe oraz niski dochód gospodarstwa domowego przypadający na członka rodziny. Dodatkowo z reguły gminy ustalają kryteria pierwszeństwa dla osób ubiegających się o najem (np. dla rodzin wielodzietnych).
Filar rynkowy umożliwia osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania lub najem z możliwością dojścia do własności mieszkania. Filar ten przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają zdolności kredytowej i możliwości ubiegania się o mieszkanie socjalne/komunalne, lecz posiadają zdolność regularnego opłacania czynszu. Czynsze są naliczane według stawki rynkowej.
Co dalej?
- Podpisanie porozumienia o współpracy
- Podjęcie przez radę gminy uchwał niezbędnych do powołania Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej (SIM)
a) uchwała wyrażająca zgodę na utworzenie przez gminę SIM z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN)
b) uchwała pozwalająca burmistrzowi wystąpić do ministra do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa o wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM). - Rozpatrzenie wniosków gmin i przyznanie środków z RFRM.
- Wyrażenie zgody przez Radę Nadzorczą KZN i ministra do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa na utworzenie SIM i wniesienie aportu.
- Akt notarialny zawarcia umowy spółki oraz objęcie udziałów
a) KZN wnosi grunty
b) Gmina wnosi kwotę do 3 mln złotych (wsparcie udzielone z RFRM – pkt. 3b) oraz grunty - Rozpoczęcie działalności spółki.
Dla kogo Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa?
- dla osób, które nie mają zdolności kredytowej, a mają „zdolność czynszową”
- dla osób, których dochody są zbyt wysokie, by przyznano im lokal komunalny
- dla osób, które nie posiadają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego w tej samej miejscowości
- pierwszeństwo najmu będą miały osoby wychowujące przynajmniej jedno dziecko
- pierwszeństwo najmu będą miały osoby starsze w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2015 r. o osobach starszych – tj. osoby, które ukończyły 60. rok życia