Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Zgłaszanie zamiaru głosowania korespondencyjnego

Przypominamy, że do 16 czerwca 2020 r. można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w kraju.

W przypadku wyborców, podlegających w dniu wyborów obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – zgłoszenia przyjmowane będą do 23 czerwca 2020 r. (osoby te mają możliwość zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego telefonicznie – 14 6525 218 wew. 23)

W przypadku wyborców, których obowiązkowa kwarantanna, izolacja lub izolacja w warunkach domowych zaczęła się po 23 czerwca 2020 r. – zgłoszenia przyjmowane będą do 26 czerwca 2020 r. (osoby te mają możliwość zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego telefonicznie – 14 6525 218 wew. 23)

Zgłoszenia można dokonać:

pisemnie (druk zgłoszenie do pobrania w formacie: pdf; doc) przesyłając zgłoszenie na adres: Urząd Miejski w Tuchowie, 33-170 Tuchów, ul. Rynek 1 lub składając w ratuszu na parterze w „okienku obsługowym”, wejście głównymi drzwiami.
ustnie w Urzędzie Miejskim w Tuchowie, ul. Rynek 1, ratusz parter, „okienko obsługowe” w holu, wejście głównymi drzwiami.
elektronicznie za pośrednictwem usługi na platformie gov.pl

Wskazywany w zgłoszeniu chęci głosowania korespondencyjnego adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Może to być inny adres, niż adres pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy.

Aby głosować korespondencyjnie w innej gminie – niż ta, w której jesteś się w spisie wyborców – przed zgłoszeniem chęci głosowania korespondencyjnego należy dopisać się do spisu wyborców w tej gminie.

Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej dot. form zgłaszania:

1. Ustne zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego, o czym mowa w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 2 czerwca 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego (Dz. U. poz. 979), nie jest równoznaczne z telefonicznym zgłoszeniem zamiaru głosowania korespondencyjnego. Przez ustne zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego należy rozumieć osobiste zgłoszenie głosowania w ten sposób w urzędzie gminy. Nie ma zatem prawnej możliwości telefonicznego zgłoszenia głosowania korespondencyjnego. Tego rodzaju zgłoszenie jest nieskuteczne (por. art. 35 § 2 Kodeksu wyborczego).
Tylko osoby objęte w dniu wyborów elefonicznie

2. Nie ma możliwości dokonania zgłoszenia zamiaru głosowania korespondencyjnego za pośrednictwem poczty elektronicznej e-mail. Z art. 3 ust. 3 powołanej ustawy wprost wynika, że zgłoszenie to może zostać dokonane w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi udostępnionej przez Ministra Cyfryzacji, a więc za pośrednictwem platformy ePUAP.

3. Wskazywany w zgłoszeniu zamiaru głosowania korespondencyjnego adres, na który ma być wysłany pakiet wyborczy, musi być adresem z obszaru gminy, w której wyborca jest wpisany do spisu wyborców. Może to być inny adres, niż adres pod którym wyborca został wpisany w spisie wyborców, lecz musi to być adres z obszaru tej samej gminy.

Informacja o możliwości skorzystania przez każdego wyborcę z korespondencyjnego trybu głosowania oraz sposobie realizacji tego prawa w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych na dzień 28 czerwca 2020 r.