Otwarte drzwi małopolskiej profilaktyki
Bezstresowo w kwadrans, bezpiecznie przy użyciu cyfrowego sprzętu i bezpłatnie. W takich warunkach można wykonać badanie mammograficzne w ramach Małopolskich Dni Profilaktyki w Centrum Zdrowia Tuchów. Ponadto dla pań zaplanowano także badania cytologiczne, a dla wszystkich zainteresowanych konsultacje w zakresie chorób układu krążenia.
W ramach społecznej akcji profilaktycznej współorganizowanej przez Województwo Małopolskie w ciągu tygodnia różne placówki medyczne udostępniają pacjentom nieodpłatnie badania profilaktyczne. Celem akcji jest zachęcanie mieszkańców do regularnego korzystania z profilaktyki. Mammografię można będzie wykonać w Tuchowie 24 września, w sobotę, w godz. 9.00 – 13.00. Propozycja dotyczy pań po 50. i przed 69. rokiem życia, które w ostatnich dwóch latach nie wykonywały takich badań. Warto podkreślić, że nowoczesny sprzęt, pracujący w technologii cyfrowej emituje minimalną dawkę promieniowania, porównywalną z tą, która przyjmowana jest podczas prześwietlenia zęba. Zainteresowane panie powinny telefonować pod numer 604 430 775.
Niestety rak piersi pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Badanie mammograficzne wykonane po menopauzie umożliwia rozpoznanie zmian patologicznych w zakresie ponad 90% diagnozowanych przypadków. Im wcześniej dojdzie do właściwego rozpoznania, tym szanse na wyleczenie są większe.
W tym samym dniu i o tej samej porze można będzie wykonać także badanie cytologiczne. Dotyczy to pań między 25. a 59. rokiem życia, które przez ostatnie 3 lata nie wykonywały takiego badania. Cytologia służy profilaktyce raka szyjki macicy. Ma ogromne znaczenie, gdyż choroba ta zwykle rozwija się kilka lat, a jej wystąpienie jest poprzedzone występowaniem tzw. stanów przednowotworowych, które można wykryć. Także wcześnie zdiagnozowany rak szyjki macicy jest chorobą całkowicie wyleczalną. W sprawie tego badania należy telefonować pod numer 14 65 35 124.
Konsultacje w zakresie chorób układu krążenia zaplanowano 28 września, w środę, w godz. 9.00 – 12.00. Choroby te są główną przyczyną zgonów w Polsce. Umieralność z ich powodu w naszym kraju należy do najwyższych w Europie. Ważną rolę w rozwoju chorób układu krążenia odgrywają czynniki ryzyka. Należą do nich wiek: dla mężczyzn powyżej 45, a dla kobiet powyżej 55 lat, palenie więcej niż jednego papierosa dziennie, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzyca, otyłość i mała aktywność fizyczna. Specjaliści zalecają spacerowanie, bieganie, jazdę na rowerze, pływanie lub aerobik przynajmniej 3 razy w tygodniu po 30 minut. W sprawie konsultacji należy telefonować pod numer 14 65 35 100, wew. 1.
Z powodu ograniczonej liczby miejsc na wszystkie badania o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.