Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Po górze, po lesie – fotorelacja

W niedzielę, 26 czerwca w tuchowskim amfiteatrze świętowano Międzynarodowy Rok Lasów. Organizatorami imprezy byli: Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gromnik oraz Dom Kultury w Tuchowie.

Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gromnik oraz Dom Kultury w Tuchowie, w związku z przypadającym w tym roku Międzynarodowym Rokiem Lasów zorganizowali dnia 26 czerwca br. wydarzenie promocyjne pod nazwą „Po górze, po lesie”. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Tuchowa.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła rok 2011, Międzynarodowym Rokiem Lasów. Jego główne hasło „Lasy dla ludzi” uświadamia nam, jak ogromne znaczenie mają lasy w życiu każdego z nas. Las łagodzi klimat, daje ludziom na całym świecie drewno, leki i środki do życia.

Pod tym hasłem, organizatorzy prezentowali potencjał lasów w naszym regionie. Jak się okazało, bardzo wiele dziedzin życia naszej lokalnej społeczności związanych jest lasami.

Prezentację otwierało stoisko Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Tam mogliśmy zasięgnąć informacji na temat pięciu gmin wchodzących w skład stowarzyszenia, a są to gminy: Tuchów, Ryglice, Gromnik, Szerzyny oraz Rzepiennik Strzyżewski. Odwiedzający to stoisko mogli otrzymać mapy tematyczne regionu, foldery informacyjne, broszury i mapy rowerowe. Była również możliwość zasięgnięcia informacji dotyczącej Unii Europejskiej, dzięki wydawnictwom, które zostały przygotowane przez Punkt Informacyjny Europe-Direct w Tuchowie. Na stoisku Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju dostępny był również 3 numer Gazety Pogórzańskiej, w której znajdował się kupon konkursowy dotyczący obszaru Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Nagrody były cenne, a udział w konkursie wzięło kilkaset osób. Na stoisku tym prezentowane były także drewniane wyroby firmy TEOFIL z Żurowej.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!

Zaraz obok znajdowało się stoisko Państwa Jodłowskich z Żurowej. Prezentowali oni swoje wyroby, czyli budki i karmniki wykonane w całości z drewna. Wyroby te wspaniale komponują się z otaczającą przyrodą, zachowując jej pierwotny krajobraz.

Kolejne stoisko należało do Stowarzyszenia Aktywności Lokalnej Kuźnia w Kowalowej. To zaprzyjaźnione stowarzyszenie prowadzi działalność na rzecz rozwoju społeczności lokalnej oraz pielęgnuje swoje lokalne dziedzictwo. Członkowie Stowarzyszenia przygotowali regionalne potrawy, m.in. pierogi kowalowskie, gomółki, ciasta i wiele innych wypieków.

Nieodzownym elementem lasów w naszym regionie są Parki Krajobrazowe. Dlatego swoją ofertę prezentowali przedstawiciele Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – Oddział w Tarnowie. Wszyscy chętni mogli zapoznać się z obszarami chronionymi w naszym regionie, porozmawiać z pracownikami Zespołu Parków oraz wzbogacić swoją wiedzę dzięki wydawnictwom dostępnym na tym stoisku.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!

Lasy to nie tylko drzewa, są to również kwiaty, które kwitną na leśnych polanach. Panie z Bruśnika przyjechały do nas z prezentacją kwiatów bibułowych, ręcznie wykonywanych i zdobionych. Technika wykonywania bibułowych kwiatów zyskuje na nowo popularność i jest chętnie uprawiana również przez młode osoby.

Potencjał lasu to również pszczoły. To one zapylają kwiaty drzew. Pszczoły dostarczają nam drogocenny i zdrowy miód. Wyroby pszczelarskie prezentowane były przez Koło Pszczelarzy w Tuchowie oraz Pasiekę Wędrowną Kornela i Błażeja Burnatów z Chojnika. Najmłodsi oraz starsi mogli podziwiać pracujące pszczoły w specjalnie przygotowanych witrynach pokazowych, a spragnieni słodyczy mogli skosztować miodu.

W altance prezentowana była zwierzyna leśna, którą można spotkać w pogórzańskich lasach. Prezentacja ta była niezwykle ciekawa, zwłaszcza dla najmłodszych, którzy nie mieli jeszcze okazji zobaczyć wielu gatunków dzikiej zwierzyny. Pokaz został przygotowany przez Koło Łowieckie.

W imprezie Po górze, po lesie, uczestniczyli również reprezentanci Stowarzyszenia „Na śliwkowym szlaku” z Iwkowej. Stowarzyszenie to działa w regionie Jeziora Rożnowskiego i promuje swój obszar jako region śliwką słynący. Na stoisku mogliśmy spróbować śliwki wędzonej, pasztetu ze śliwkami oraz zapoznać się z kalendarzem śliwkowych imprez. Stowarzyszenie „Na śliwkowym szlaku” jest zaprzyjaźnionym stowarzyszeniem Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!

Podczas imprezy prezentowany był również profesjonalny sprzęt. Kosiarki, piły spalinowe i inne produkty prezentowała firma Ogrodniczo-leśna KRECIK -Miśkowiec Wiesława. Firma ta przeprowadziła również pokaz możliwości sprzętu – pił spalinowych.

Pogórze to nie tylko lasy. Oferta Pogórza w ostatnich latach poszerzyła się również o wina pogórzańskie. Na stoisku Winnicy ZAWISZA – Mariusza Chryka, można było skosztować oryginalnego, pogórzańskiego wina. Mariusz Chryk specjalizuje się w produkcji wina oraz szczepionych sadzonek najnowszych odmian winorośli. Jak sam wspominał, gdy kilka lat temu przeprowadził się w rodzinne strony żony (czyli na Pogórze, bo sam pochodzi z okolic Zielonej Góry), gdzie są wymarzone warunki do zakładania winnic, po kilku miesiącach zamieszkiwania tutaj, zakochał się w tej okolicy tak bardzo jak bardzo zakochał się w swojej żonie.
Winnica Zawisza Mariusza Chryka nie jest jedyną winnicą na Pogórzu. Swoje winnice posiadają również Bracia Zagórscy w okolicy Gromnika.

O edukacyjny charakter imprezy zadbało TECHNIKUM LEŚNE – Zespół Szkół Zawodowych im. Władysława Orkana w Starym Sączu. Uczniowie prezentowali ofertę szkoły, zachęcając młodych miłośników przyrody do wstąpienia w szeregi „leśników”. Na scenie wielokrotnie prezentowali się także sygnaliści – uczniowie tejże szkoły.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!

Prezentację zamykało stoisko Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Gromnik. Oferta prezentowana na tym stoisku była niezwykle bogata. Można było zapoznać się z pracą leśnika, wzbogacić swoją wiedzę dzięki szerokiej gamie wydawnictw oraz wziąć udział w dwóch, specjalnie przygotowanych konkursach. Pierwszy z nich polegał na rozpoznaniu gatunków sadzonek, a drugi na rozpoznaniu gatunków drzew, spośród przygotowanych pieńków. Konkursy te cieszyły się ogromna popularnością.

Podczas trwania imprezy można było również obserwować rękodzielników lokalnych – rzeźbiarzy. Byli to Stanisław Socha oraz Kazimierz Karwat. Każdy mógł podejść do rzeźbiącego artysty, porozmawiać, poznać techniki rzeźbienia i spróbować swoich sił trzymając dłuto i młotek w ręku.

Na scenie tuchowskiego amfiteatru występowały kapele regionalne i zespoły. Byli to: Zespół „W Kuźni u Kowala” z Kowalowej, Zalasowianie, Iwkowanie, kabaret TO i OWO oraz dwa zespoły z Publicznego Przedszkola w Tuchowie. Dzieciaki przygotowały również scenografię przed sceną. Malowały drzewa i dekorowały gałęzie drzew. Wspólna zabawa dostarczała im wiele radości. Na scenie amfiteatru wystąpiły również uczennice Publicznej Szkoły w Bistuszowej, które recytowały wiersze o tematyce leśnej.

Na zakończenie, odbyła się biesiada leśna z zespołem SWING.

Oprócz wcześniej wymienionych konkursów, imprezie towarzyszyły również: konkurs wiedzy o Pogórzu oraz konkurs cięcia na czas „Moja – Twoja”.

Organizatorami imprezy byli: Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju, Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Gromnik oraz Dom Kultury w Tuchowie.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!

Impreza współfinansowana ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, oś 4 LEADER. Europejski Fundusz Rolny na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Instytucja zarządzająca PROW 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

fot. Wiktor Chrzanowski, Maciek Maziarka