Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Podsumowanie Wielkiego Odpustu Tuchowskiego 2024

W niedzielny wieczór, 7 lipca 2024 roku, zakończył się Wielki Odpust Tuchowski. Mszy świętej wieńczącej to wydarzenie przewodniczył o. Dariusz Paszyński CSsR, Prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Była ona sprawowana w intencji wszystkich dobroczyńców tuchowskiego klasztoru i sanktuarium.

Uroczystości odpustowe trwały od 29 czerwca do 7 lipca. W ciągu tych dziewięciu dni do tronu Matki Bożej Tuchowskiej przybywały liczne pielgrzymki z diecezji tarnowskiej, z innych części Polski, a nawet spoza jej granic. Zarejestrowano około pięciu tysięcy pielgrzymów zorganizowanych w grupy; rozdano ponad 42 tysiące komunii świętych. Niezliczone rzesze przybywały na Lipowe Wzgórze, aby tam, przy wizerunku Matki, pojednać się z Bogiem w sakramencie pokuty. Hasłem przewodnim tegorocznego odpustu było zawołanie „Maryja obecna w Kościele”, nawiązujące do programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce – „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”.

Każdy dzień odpustu rozpoczynał się od odsłonięcia Cudownego Obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, po którym sprawowana była msza święta. Codziennie celebrowano pięć Eucharystii, z których dwie – suma odpustowa o godzinie 11.00 i liturgia wieczorna o godzinie 18.30 – kończyły się procesją eucharystyczną wokół bazyliki. Pielgrzymi mogli uczestniczyć w licznych nabożeństwach w ciągu dnia: po pierwszej mszy świętej śpiewano Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP, po południu odmawiano Koronkę do Bożego Miłosierdzia, a także różaniec na dróżkach różańcowych. Przed godziną 9.00 prowadzone były modlitwy o powołania, które animowali członkowie różnych instytutów życia konsekrowanego z Tuchowa i okolic. O godzinie 18:00 modliliśmy się nieszporami maryjnymi, we wtorek odprawialiśmy nabożeństwo do św. Gerarda, opiekuna matek i patrona dobrej spowiedzi, a w środę – jak zawsze – Nieustanną Nowennę do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Po zakończeniu wieczornej Eucharystii miał miejsce tzw. „wieczór maryjny”, podczas którego występowały m.in. połączone chóry i zespoły (bracia redemptoryści, „Sunday Quartet”, Chór Oratoryjny „Paradiso” oraz sanktuaryjna schola liturgiczna, sanktuaryjna orkiestra dęta z Tuchowa i chór sanktuaryjny). Odbył się także koncert pani Anny Rąpały (organy) i pana Jerzego Synycję (skrzypce). Niezwykły wieczorek przygotował zespół „Tehilach” z Krakowa – podczas tego wydarzenia uwielbialiśmy poprzez śpiew Chrystusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie.

W czwartek 4 lipca odbyło się czuwanie młodzieżowe z cyklu „Droga Wewnętrzna” pod hasłem „Zaufanie – początek każdej relacji”. Wydarzenie poprowadził o. Patryk Reczek CSsR, duszpasterz z Piotrkowa Trybunalskiego. Po konferencji i adoracji odbyła się Eucharystia dla zgromadzonej na placu młodzieży.

W tym roku po raz pierwszy w historii odpustu do Tuchowa przybyła pielgrzymka Odnowy w Duchu Świętym, wspólnot charyzmatycznych i Neokatechumenatu, a także pielgrzymka męskich wspólnot modlitewnych (Męskiego Różańca, Wojowników Maryi i Mężczyzn św. Józefa).

Wśród duchowieństwa nie zabrakło pasterzy Kościoła tarnowskiego oraz innych diecezji. Do tronu Matki Bożej pielgrzymowali bp Andrzej Jeż – ordynariusz tarnowski oraz biskupi pomocniczy: bp Leszek Leszkiewicz, i bp Stanisław Salaterski. Na Lipowym Wzgórzu gościliśmy także abpa Wacława Depo, metropolitę częstochowskiego, abpa Adriana Galbasa – metropolitę katowickiego, abpa Stanisława Budzika – metropolitę lubelskiego, bpa Jana Piotrowskiego – ordynariusza diecezji kieleckiej, bpa Janusza Mastalskiego – biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej oraz bpa Ignacego Deca – biskupa seniora diecezji świdnickiej. Z dalekich Węgier przybył do nas także ordynariusz diecezji Győr, bp András Veres, przewodniczący konferencji węgierskiego episkopatu. Przed tronem Matki Najświętszej  pokłonili się także przełożeni zakonni: o. Dariusz Paszyński CSsR – prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów, o. Krzysztof Bobak OFM – Minister Prowincjalny Prowincji Matki Bożej Anielskiej Braci Mniejszych oraz o. Jarosław Paszyński SJ – Prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego.

Niezwykłym wydarzeniem była afiliacja naszego tuchowskiego sanktuarium do bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Od tego momentu kościół na Lipowym Wzgórzu uczestniczy we wszystkich dobrach duchowych rzymskiej świątyni. W praktyce oznacza to, że w sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej udzielać się będzie odpustów zupełnych w następujące dni:

  1. W święto patronalne Papieskiej Bazyliki Matki Bożej Większej (5 sierpnia);
  2. W święto patronalne kościoła „zjednoczonego”;
  3. We wszystkie uroczystości Matki Bożej;
  4. Raz w roku, według decyzji każdego wiernego;
  5. Ilekroć wierni udadzą się jako grupa na nabożeństwo do „zjednoczonego” kościoła lub do papieskiej bazyliki Matki Bożej Większej.

Afiliację uroczyście ogłosił bp Andrzej Jeż podczas uroczystej sumy o godz. 11:00 ostatniego dnia Wielkiego Odpustu Tuchowskiego.

Br. Kacper Grabowski CSsR

Relacje fotograficzne do artykułów przygotowywali: br. Bartłomiej Laskowski CSsR, br. Kacper Grabowski CSsR, Pan Krzysztof Jasiński oraz Pan Paweł Stańczyk.