Poradnik dla przyszłych mam – odżywianie
W ciąży nie należy stosować diet niekonwencjonalnych lub restrykcyjnych. Warto unikać potraw smażonych, roślin kapustnych, tłustych mięs i ciast. Niedożywienie kobiety ciężarnej może prowadzić do występowania otyłości oraz innych chorób u dziecka. Zagrożenie miażdżycą, nadciśnieniem tętniczym czy cukrzycą, zostaje zaprogramowane w okresie płodowym – pisze prof. Paulin Moszczyński, ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów, w kolejnym odcinku Poradnika dla przyszłych mam.
Dieta ciężarnej powinna być urozmaicona, oparta na jarzynach, owocach, kaszach, rybach, mięsie i produktach mlecznych. Według eksperta należy konsumować jak najwięcej produktów po minimalnej obróbce kulinarnej. Najczęstszym niedoborem żywieniowym w ciąży jest brak żelaza, powodujący anemię. Przyswajaniu żelaza sprzyja dieta bogata w białka oraz witaminę C. Inny rodzaj anemii u ciężarnych jest wynikiem braku witaminy B12. Występują wtedy dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak pieczenie i bolesność języka, biegunka oraz zaburzenia neurologiczne. Zapewnienie organizmowi tej witaminy wymaga obecności na talerzu takich produktów jak wątroba, nerki, mięso, jaja i mleko. Magnez to pierwiastek zdrowia i urody. Objawy jego braku w organizmie to: osłabienie , drżenie i uczucie cierpnięcia oraz mrowienia kończyn, bóle i zawroty głowy, zaburzenia snu, brak apetytu i dolegliwości sercowe. Najwięcej magnezu znajduje się w kakao, czekoladzie, soi, orzechach, otrębach i ziarnach zbóż, orzeszkach ziemnych, kaszy gryczanej, fasoli, płatkach owsianych, grochu i kukurydzy. Wapń jest konieczny do mineralizacji kości i zębów. Bardzo wysoka zawartość wapnia występuje w żółtym serze oraz w rzepie i w migdałach.
Jadłospis ciężarnej powinien uwzględniać dolegliwości trawienne, towarzyszące zwłaszcza początkowemu okresowi ciąży. Mogą to być poranne lub wieczorne nudności i wymioty, zaburzenia łaknienia, zmiany tolerancji zapachu i smaku. W zmaganiach z porannymi mdłościami pomaga imbir. Na nasilenie nudności wpływa zarówno przejedzenie, jak i uczucie głodu. Czasami pomaga częsta konsumpcja, nawet co 1,5 – 2 godziny. Na zaparcia skuteczny jest błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Zwiększa masę pokarmową i pobudza perystaltykę jelit. Bogate w błonnik są otręby, mąka razowa, kasze, marchew, truskawki i jabłka. Więcej na ten temat można przeczytać w pełnym tekście poradnika pod adresem: http://www.czt.com.pl/aktualnosci,586,0
Źródło: czt.com.pl