Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Posadź lipę! Odbierz bezpłatną sadzonkę!

Urząd Miejski w Tuchowie we współpracy z Kołem Pszczelarzy w Tuchowie zachęca wszystkich mieszkańców gminy do nasadzenia na swojej posesji chociażby jednego drzewa z gatunku lipa drobnolistna. Ten gatunek lipy uchodzi za drzewo wybitnie miododajne. Zakwita w pierwszej dekadzie lipca i kwitnie około 2 tygodnie.

Drzewka będą rozdawane bezpłatnie w piątek 8 października 2021 r. na rynku w Tuchowie (przed ratuszem), od godz. 9:00. Liczba sadzonek ograniczona: 681 szt. (na 681. urodziny miasta Tuchowa!)

Pszczoły zawsze były ważną i nieodłączną częścią ekosystemu. Miliony lat ewolucji sprawiły, że wzajemne uzależnienie istnienia roślin owadopylnych i pszczół wyklucza brak jednego z nich w ekosystemie. Większość kwiatów swymi rozmiarami i budową przystosowały się do zapylania właśnie przez pszczoły. Pszczoły natomiast przystosowały się do jak najlepszego wykorzystania zasobów pokarmu znajdującego się w kwiatach. Albert Einstein powiedział, że po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3-4 lata egzystencji. Niestety nie był to koszmarny żart tylko wynik obserwacji i przemyśleń. Jeżeli istnienie ponad 80% roślin jest uzależnione od zapylania przez owady, to jak przyroda mogłaby bez nich funkcjonować?

Akcja ma przede wszystkim doprowadzić do zasilenia w drzewa miododajne terenu naszej gminy, ale także wpłynąć na polepszenie jakości powietrza. Jedna 60-letnia sosna wydziela tyle tlenu ile zużywają 3 osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób! Zdrowe 10-metrowe wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby!

Pamiętajmy! Intensywne wykorzystanie pestycydów w rolnictwie zagraża pszczołom miodnym i dzikim owadom zapylającym. Miód lipowy jest przez wielu znawców tego przysmaku uznawany za jeden z najlepszych rodzajów miodu. Świetny na przeziębienia, bolące gardło, spadek odporności.

Zachęcamy więc do zasadzenia chociażby jednego drzewka na Państwa posesji.

Ciekawostki
  • Jedno duże drzewo o wysokości ok. 25 m pochłania tyle CO2 ile wytwarzają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych!
  • Jedna 60-letnia sosna wydziela tyle tlenu, ile zużywają 3 osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób!
  • Zdrowe 10-metrowe wysokie drzewo produkuje średnio ok. 118 kg tlenu rocznie, człowiek zużywa go 176 kg – dwa drzewa średniej wielkości zaspokajają potrzeby jednej osoby!
  • 100-letni buk „wytwarza” w ciągu godziny 1200 litrów tlenu – taką ilość jest w stanie „wytworzyć” ok. 2700 młodych drzewek!
  • W ciągu godziny jeden samochód zamienia w spaliny tyle tlenu, ile zużywa do oddychania w tym samym czasie 800 osób!
  • Samolot odrzutowy średniej wielkości wydziela w czasie startu takie ilości spalin jak 6000-7000 samochodów!
  • Samolot odrzutowy średniej wielkości zużywa w czasie startu tyle tlenu, ile w ciągu całego dnia wytwarza połać lasu o powierzchni 169 km2; ta ilość tlenu wystarczyłaby dla 4600 ludzi na okres jednego roku!

Na podstawie:
„Dlaczego warto sadzić i pielęgnować drzewa” Jacek Borowski,
„Po co ludziom drzewa, czyli o roli i znaczeniu drzew w życiu człowieka” Marek Kosmala
„Program Edukacji Ekologicznej m. St. Warszawy”