„Powrót posła” – spektakl w wykonaniu uczniów Publicznego Gimnazjum w Siedliskach
5 maja w Publicznym Gimnazjum w Siedliskach w ramach obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyła się inscenizacja komedii politycznej Juliana Ursyna Niemcewicza pt. „Powrót posła”.
Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.
Utwór powstał w okresie ożywionej działalności politycznej tego artysty. W 1788 r. pisarz wybrany został posłem na Sejm Wielki, na którym był jednym z najbardziej aktywnych działaczy stronnictwa patriotycznego. W radykalnych i świetnych retorycznie wystąpieniach zabierał głos w sprawie ucisku chłopów, popierał wprowadzenie reprezentacji miast w sejmie, bronił reform w szkolnictwie wprowadzanych przez Komisję Edukacji Narodowej. Wyjątkowo mocno zaangażował się w walkę o zniesienie wolnej elekcji i wprowadzenie zasady dziedziczności tronu, aby utrwalić w ten sposób ciągłość władzy królewskiej. Utwór powstał bardzo szybko w napiętej atmosferze towarzyszącej obradom Sejmu Czteroletniego. Niemcewicz zakończył pracę nad swoją komedią dokładnie 7 listopada 1790 r., a już 9 listopada drukowane egzemplarze trafiły do rąk czytelników. 15 stycznia 1791 r. Niemcewicz wystawił swój utwór w warszawskim Teatrze Narodowym kierowanym wówczas przez Wojciecha Bogusławskiego. Założony cel „Powrotu posła” został zrealizowany. Utwór, w którym treść wypowiadanych przez bohaterów kwestii dotyczyła zasadniczych spraw publicznych tego czasu, niezwykle żywo oddziaływał bowiem na opinię publiczną na kilka miesięcy przed uchwaleniem Konstytucji 3 maja.
My spojrzeliśmy na sztukę nie tylko jak na ciekawą historię miłosną, czy satyryczną wizję niektórych przedstawicieli polskiego społeczeństwa. Zwróciliśmy raczej uwagę na ważne kwestie poruszone w sztuce. Szczególnie na słowa zawierające swoisty program, mówiące o powinności Polaków w każdym czasie: „Pamiętaj, żeś Polakiem, żeś obywatelem, żeś najpierwsze winien ojczyźnie usługi”.
Spektakl bardzo podobał się wszystkim zgromadzonym, publiczność żywo reagowała na wartką akcję oraz wymowę dzieła. Piękne wnętrze pałacu klasycystycznego, zaaranżowane na potrzeby sztuki, potęgowało atmosferę. Szczególne gratulacje należą się wszystkim młodym artystom za zaangażowanie, wytrwałość podczas prób oraz odkrycie przed nami swych niewątpliwych talentów aktorskich.
Ewa Ustjanowska
Julian Ursyn Niemcewicz – POWRÓT POSŁA (komedia polityczna)
Obsada:
Podkomorzy: Patryk Wajda
Podkomorzyna: Dominika Kordela
Starosta Gadulski: Andrzej Pradel
Starościna Gadulska: Marcelina Ciepielowska
Teresa: Julia Opałka
Walery: Jakub Augustyn
Fircyk Szarmancki: Hubert Smoszna
Pokojówki: Alicja Rusin, Patrycja Nowak
Obsługa techniczna: Łukasz Gac, Paweł Antoł
Reżyseria, scenografia oraz opracowanie tekstowe: Ewa Ustjanowska
Współpraca artystyczna: Anna Kwiatkowska, Lidia Borczyk, Marek Mikos