Problemy stawowe seniorów
Jest bardzo powszechną dolegliwością. W Polsce cierpią na nią ok. 2 milionów osób, dla przemysłu farmaceutycznego stała się kurą znoszącą złote jaja. Objawia się bolesnością i obrzękiem. Choroba zwyrodnieniowa stawów będzie tematem kolejnych spotkań edukacyjnych z cyklu „W sile wieku” w Tuchowie, a następnie w Wierzchosławicach.
Wykłady są otwarte – mogą się na nie zgłaszać wszyscy zainteresowani.
Aż 90 proc. Polaków powyżej 75. roku życia źle ocenia stan swojego zdrowia. – Z mojej praktyki lekarskiej wynika, że im pacjent starszy, tym częściej zgłasza dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego – ocenia prof. Paulin Moszczyński – ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów. Dolegliwości tego typu odczuwane są zwykle jako sztywność lub zastanie się stawów. Ta ostatnia występuje po siedzeniu lub leżeniu podczas dnia i trwa zwykle poniżej 30 minut. Dolegliwości towarzyszą zwyrodnieniom stawowym, nasilającym się po 50. roku życia. W początkowym okresie choroby pojawiają się uszkodzenia chrząstek stawowych. Po pewnym czasie także nasady kości tworzące staw ulegają zniszczeniu. Powstają wyrośla i dzioby kostne oraz rozwija się zapalenie błony, wyścielającej torebkę stawową. Pacjent odczuwa ból, pojawia się obrzęk i wysięk w stawie, a w końcu dochodzi do kalectwa. Ograniczenie ruchomości stawu biodrowego utrudnia siadanie i wstawanie. Charakterystyczne jest szuranie nogami w celu złagodzenia bólu podczas chodzenia. Około 40 proc. zmian zwyrodnieniowych związanych ze starzeniem się organizmu dotyczy stawów kolanowych. Leczenie obejmuje metody niefarmakologiczne (edukacja pacjenta, redukcja masy ciała, rehabilitacja, zaopatrzenie ortopedyczne), metody farmakologiczne i operacyjne. Skuteczna jest endoprotezoplastyka, jednak trzeba ją wykonać odpowiednio wcześnie.
Otwarty wykład lekarza specjalisty na temat choroby zwyrodnieniowej stawów u seniorów zaplanowano 14 października o godz.15:00 w Domu Kultury w Tuchowie. Dzień później odbędą się tam warsztaty fizjoterapeuty z uczestnikami projektu „W sile wieku”.
21 października także o 15:00 w Domu Kultury w Wierzchosławicach można będzie wysłuchać otwartego wykładu na temat symptomów choroby, jej leczenia i profilaktyki. 22 października zorganizowane zostanie spotkanie warsztatowe.
Projekt realizowany przez fundację Zdrowym Być, działającą przy Centrum Zdrowia Tuchów, ma ułatwić zrozumienie procesów starzenia i zapoznanie się z problematyką schorzeń, występujących w wieku podeszłym.