Projekt szkoleniowy w Centrum Zdrowia Tuchów
O tym, że nauka może być ciekawa i satysfakcjonująca przekonują się pracownicy Centrum Zdrowia Tuchów. Rozpoczęli właśnie cykl zajęć, finansowanych z funduszy europejskich, wycenionych na prawie 725 tysięcy złotych. Zaplanowano szkolenie teoretyczne indywidualne i grupowe oraz warsztaty.
Uczestnicy projektu poznają prawne zawiłości związane z dokumentacją, ochroną danych osobowych, prawami pacjenta i lekarza. Poprawią także znajomość języka angielskiego. Ponadto przewidziano podnoszenie kwalifikacji kadry kierowniczej i administracyjnej placówki.
Konieczność uczenia się przez całe życie jest widoczna szczególnie w zawodach medycznych. Nowe technologie diagnostyczne powodują ciągłe zmiany w zakresie wykorzystywanego sprzętu. Szybko zmienia się także wyposażenie, potrzebne do realizacji zabiegów operacyjnych oraz rehabilitacyjnych. Wymianie sprzętu musi towarzyszyć znajomość nowych metod terapii. Stąd potrzeba zdobywania wiedzy przez personel placówek medycznych. Ważna jest także umiejętność rozmowy z pacjentami, dlatego przygotowano także warsztaty z zakresu efektywnej komunikacji. Projekt zakłada przeszkolenie stu dwudziestu osób, zatrudnionych w Centrum Zdrowia Tuchów.
Szkolenia poświęcone będą kształtowaniu umiejętności przydatnych w praktyce diagnostycznej i terapeutycznej. Ale pracownicy nauczą się także, jak przedstawiać swoje stanowisko i skutecznie negocjować. Dowiedzą się, jak efektywnie gospodarować czasem. – Wychodzimy z założenia, że kiedy zadowolony będzie pracownik, zadowolony będzie także pacjent naszej placówki – mówi Katarzyna Sysło z Centrum Zdrowia Tuchów.
Kryteria pierwszeństwa przy rekrutacji miały osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia, a także niepełnosprawni i osoby z wykształceniem co najwyżej średnim. – Choć konkurencja była spora, bo złożonych wniosków było ponad czterysta nasz uplasował się na drugim miejscu w swojej klasie. To między innymi efekt tego, że promujemy najlepszych, niezależnie od płci, przekonań czy narodowości. Zatrudniamy specjalistów z zagranicy np. z Egiptu – dodaje prezes Centrum Tomasz Olszówka.
Zajęcia prowadzone są w siedzibie Centrum Zdrowia, w odpowiednio przystosowanych salkach szkoleniowych. Wszystkie szkolenia prowadzone są według autorskich programów, dopasowanych do potrzeb poszczególnych pracowników. W sumie w projekcie uczestniczy blisko połowa zatrudnionych w Centrum Zdrowia Tuchów. Placówka w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w ciągu czterech lat potroiła liczbę pacjentów. Obecnie leczy się tutaj około 21 tysięcy osób. Według raportu „Diagnoza społeczna 2011” jedynie co dziesiąty Polak podnosi swoje kwalifikacje zawodowe. Najwięcej, bo aż jedną czwartą w tej grupie, stanowią osoby z miast powyżej pół miliona mieszkańców.