Przeciwko próchnicy wspólnie ze szkołami
Dyrektorzy placówek edukacyjnych mają pomóc w realizacji Programu walki z próchnicą w gminie i mieście Tuchów. Na ten temat rozmawiali z nimi przedstawiciele Centrum Zdrowia Tuchów, realizującego stomatologiczne działania profilaktyczne.
Kluczowe dla powodzenia i skuteczności programu będą pisemne zgody rodziców na przeprowadzenie przeglądu zębów ich dzieci. Kiedy gabinety stomatologów zlokalizowane były w szkołach walka z próchnicą była łatwiejsza. Po ich likwidacji statystyki dotyczące stanu uzębienia najmłodszych są alarmujące. Według rzecznika praw dziecka w Polsce zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6-latków i 95 proc. 18-latków, a zatem mamy do czynienia z epidemią próchnicy u dzieci.
Udział w programie mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Podczas zorganizowanych wizyt w gabinecie stomatologicznym dentyści przeglądną stan uzębienia i przygotują informacje dla rodziców na ten temat. Ponadto w ramach działań profilaktycznych zaplanowano lakierowanie zębów. Zabieg ma na celu wzmocnienie ich szkliwa a wykonywany jest przy użyciu preparatu fluorowego. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej. Im więcej związków fluoru zostanie wbudowane w strukturę szkliwa, tym bardziej jest ona odporna na demineralizację pod wpływem kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe.
Elementem Programu walki z próchnicą jest także edukacja prozdrowotna. Lekarze dentyści podczas wizyt uczniów w gabinetach zachęcą do dbałości o higienę jamy ustnej. Propagować będą dobre nawyki mycia zębów po posiłkach. Pokażą też jak prawidłowo myć zęby. – Widzę, że w praktyce wielu młodych ludzi ma z tym problem. Co ciekawe niezbyt dokładnie myją zęby uczniowie korzystający ze szczoteczek elektrycznych – mówi lek. dent. Barbara Midura – specjalista stomatologii i chirurgii stomatologicznej. Przypomnijmy, że stomatolodzy Centrum Zdrowia Tuchów podobne działania realizowali już w miejscowościach Ciężkowice, Jastrzębia i Bruśnik. – Ponieważ okazały się one efektywne postanowiliśmy im nadać bardziej usystematyzowany charakter – tłumaczy Magdalena Gębica, kierująca pracą przychodni Centrum Zdrowia Tuchów.