Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Puchar Polski Judo Baltic Cup – 2024

W zawodach rozegranych w Gdyni udział wzięła rekordowa liczba zawodników i zawodniczek – 1452 z 8 krajów i 162 klubów. W pierwszym dniu zawodów 1 czerwca z bardzo dobrej strony pokazał się Jan Dziga, który w kategorii juniorów U21, w wadze do 73 kg (29 zawodników) zdobył srebrny medal.

Jego bilans walk to 4 zwycięstwa z zawodnikami z Bytomia, Wrocławia, Gdyni i Lublina i tylko 1 porażka w walce finałowej z zawodnikiem z Warszawy. Janek rozpoczął znakomicie, wykonując efektowny rzut oceniony na waza-ari, jednak chwila nieuwagi i przeciwnik rzucił go na ippon.

W drugim dniu zawodów Kornelia Ciszek, ubiegłoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Polski Młodziczek, startując po raz pierwszy w kategorii juniorek młodszych U18 w wadze do 70 kg (startowało 17 zawodniczek) wywalczyła medal brązowy, wygrywając w 3 pojedynkach z przeciwniczkami z Warszawy, Opola, Gdyni. Przegrała 1 walkę o wejście do finału, z późniejszą złotą medalistką tej kategorii wagowej.

W wadze do 60 kg, w kategorii juniorów młodszych U18 (startowało 42 zawodników) nasz trzeci zawodnik Jakub Nakielny, ubiegłoroczny brązowy medalista Mistrzostw Polski U16, po półrocznej przerwie spowodowanej operacją łąkotki i rehabilitacją kolana, po pierwszej przegranej walce z zawodnikiem z Elbląga, wygrał dwie kolejne walki w repasażach z zawodnikami z Białegostoku i Piaseczna. W czwartej, przegrał z zawodnikiem z Warszawy, zajmując ostatecznie 9 lokatę.

Nasze najlepsze zawodniczki w kategorii juniorek młodszych, siostry Natasza i Nina Potok po ostatnich sukcesach w Pucharach Europy, nie uczestniczyły w turnieju. Trener kadry narodowej planuje ich start w Mistrzostwach Europy (Natasza) i Mistrzostwach Świata (Nina), odpowiednio w czerwcu i sierpniu.