Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Recital prof. Andrzeja Jasińskiego oraz Jana Gaździckiego

W piątkowe popołudnie, w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie odbył się recital fortepianowy prof. Andrzeja Jasińskiego i Jana Gaździckiego. Pianiści zaprezentowali utwory W.A. Mozarta, L.Beethovena i F.Chopina. Warto przypomnieć, że w ubiegłym, jubileuszowym roku miasta Tuchowa (27.03.2010 r.) prof. Andrzej Jasiński również gościł w tuchowskim Domu Kultury.

Andrzej Jasiński – polski pianista, profesor i pedagog. Po ukończeniu Średniej Szkoły Muzycznej w Częstochowie studiował pod kierunkiem Władysławy Markiewiczówny w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach (obecnie Akademia Muzyczna), uzyskując dyplom z wyróżnieniem w roku 1959. W latach 1960–1961 studiował w Paryżu, pod kierunkiem Magdy Tagliaferro. W roku 1960 uzyskał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie. Po debiucie solistycznym z Orkiestrą RAI w Turynie, pod dyrekcją Carla Zecchiego, występował wielokrotnie w ZSRR, Niemczech, Francji, Urugwaju, Japonii. Dokonał nagrań archiwalnych z udziałem WOSPRiT.

Juror wielu konkursów pianistycznych na świecie. Od roku 1961 prowadzi działalność pedagogiczną w swej macierzystej uczelni, Akademii Muzycznej w Katowicach, w latach 1973–1996 kierując Katedrą Fortepianu. W latach 1973–1981 prowadził także klasę fortepianu w Stuttgarcie.

Wykształcił grono pianistów estradowych, wśród nich Krystiana Zimermana, Krzysztofa Jabłońskiego, Zbigniewa Raubo, Joannę Domańską, Magdalenę Lisak, Beatę Bilińską, Piotra Banasika i innych.

Prowadzi kursy pianistyczne m.in. w Letniej Akademii „Mozarteum” w Salzburgu i w Akademii Pianistycznej „Incontri col Maestro” w Imoli. Był członkiem jury wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (jako przewodniczący komisji XIV, XV i XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina), Bolzano (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ferruccio Busoniego w Bolzano), Brukseli (Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Królowej Elżbiety Belgijskiej), Fort Worth (Konkurs Van Cliburna), Moskwie (Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Piotra Czajkowskiego), Leeds (Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny w Leeds), Utrechcie, Dortmundzie, Zwickau, Pekinie, Pretorii, Seulu i Tokio.

14 grudnia 2006 roku otrzymał doktorat honoris causa Akademii Muzycznej w Katowicach, a w maju 2007 Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Źródło

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

Jan Gaździcki jest utalentowanym młodym pianistą. Urodził się 2.09.1984 w Warszawie, gdzie w wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Od 1992 roku mieszka wraz z rodziną w Niemczech. Był uczniem Stefana Schmidta i prof. Anatola Ugorskiego (Musikhochschule w Detmold). W latach 2002-2008 studiował w Wyższej Szkole Muzycznej (Hochschule für Musik und Darstellende Kunst) we Frankfurcie nad Menem, początkowo pod kierunkiem prof. Catherine Vickers a od 2005 w klasie prof. Joachima Volkmanna. W roku akademickim 2006/2007, jako stypendysta programu Socrates, uczył się w Akademii Muzycznej im. K Szymanowskiego w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego. Swoje pianistyczne umiejętności doskonalił na kursach mistrzowskich u Dmitri Bashkirova, Borisa Blocha, Paula Guldy, Andrzeja Jasińskiego, Konrada Richtera, Klausa Schilde, Anatola Ugorskiego.

W wieku 9 lat został zwycięzcą konkursu młodzieżowego w Nauheim. W następnych latach otrzymał wiele pierwszych nagrόd na rόżnych konkusach niemieckich – był m.in. wielokrotnym zwycięzcą Willy Bissing- Wettbewerb w Hanau (1996, 1997, 1998), jak również najważniejszego konkursu dla młodzieży Jugend musiziert. Tutaj w roku 1996 zdobył pierwszą nagrodę w Hessji, w 1998 pierwszą nagrodę na poziomie ogólnoniemieckim (Bundeswettbewerb) w kategorii muzyki kameralnej i nagrodę specjalną miasta Darmstadt.

W roku 1999 zdobył pierwszą nagrodę (z najwyższą punktacją) na poziomie ogólnoniemieckim w kategorii fortepian solo i nagrody specjalne: fundacji Deutsche Stiftung Musikleben i nagrodę miasta Erlangen za najlepszą interpretację muzyki współczesnej.

W roku 2000 otrzymał nagrodę promocyjną fundacji Stiftung Podium Junger Musiker. Zdobywał wyróżnienia i nagrody w konkursach międzynarodowych – Międzynarodowym konkursie im. F. Chopina w Szafarni w 1997 r., Międzynarodowym Konkursie Radiowym Concertino Praga (2000).

Jest zwycięzcą drugiej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Krajów Bałtyckich – Narva (Estonia) 2002. W roku 1999 otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez Main-Kinzig-Kreis w dziedzinie kultury (Kulturpreis). Artysta był najmłodszym laureatem w historii tej nagrody.

Artysta koncertuje zarówno w Niemczech jak i w innych krajach Europy: Anglii, Austrii, Estonii, Francji, Luksemburgu, Norwegii, Polsce, Szwajcarii. W roku 2000 grał w paryskim Louvre. Koncert był nagrywany przez francuską stację Tele Muzzik. W 2002 wystąpił z recitalem w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Źródło

Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.

fot. Maciek Maziarka