Spółka Komunalna podpisała ważny aneks
20 listopada 2013 r. Spółka Komunalna „Dorzecze Białej” sp. z o.o. podpisała aneks do umowy na realizację II etapu rozbudowy systemu wodno-kanalizacyjnego. Aneks został podpisany z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, który pełni funkcję instytucji wdrażającej „Program operacyjny infrastruktura i środowisko”.
Z okazji podpisania aneksu do umowy Spółka Komunalna Dorzecze Białej zorganizowała konferencję prezentującą efekty realizacji projektu. Rozpoczął ją prezes spółki Sławomir Jędrusiak, a następnie przystąpiono do podpisania ważnego dokumentu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska reprezentowała prezes Małgorzata Mrugała oraz zastępca prezesa Jan Musiał. Po podpisaniu aneksu prezes spółki zaprezentował efekty 3 lat pracy. Porównał także stan sprzed i po realizacji projektu unijnego.
Następnie głos zabierali: prezes funduszu Małgorzata Mrugała, burmistrz Ryglic Teresa Połoska, burmistrz Tuchowa Mariusz Ryś, burmistrz Ciężkowic Zbigniew Jurkiewicz, wójt Rzepiennika Strzyżewskiego Kazimierz Fudala.
Ważnym wydarzeniem tego dnia była także wizja projektu w terenie. Zaproszeni goście odwiedzili zatem zarówno olbrzymi obiekt oczyszczalni ścieków w Tuchowie, jak i ujęcie wody w Lubaszowej oraz inne obiekty kubaturowe na terenie gmin, które współtworzą spółkę.
Zapraszamy do oglądania relacji fotograficznej z konferencji i wizji w terenie.
Przypomnijmy, że Spółkę Komunalną „Dorzecze Białej” tworzą 4 gminy położone na południu powiatu tarnowskiego (Tuchów, Ciężkowice, Ryglice i Rzepiennik Strzyżewski). Dzięki determinacji ze strony włodarzy tych gmin udało się w 2004 r. utworzyć wspólną spółkę komunalną, która mogła pozyskiwać środki z Unii Europejskiej. Podpisanie umowy na realizację projektu nastąpiło 31 maja 2010 r. Krótki czas na realizację projektu obejmującego swoim zakresem rozbudowę 3 oczyszczalni ścieków, 2 stacji uzdatniania wody i budowę ponad 100 km sieci kanalizacyjnej i 50 km sieci wodociągowej był sporym wyzwaniem. Dziś można jednak powiedzieć, że się udało.
Dla mieszkańców 4 gmin, które realizują projekt to skok cywilizacyjny. Ścieki z tych gmin będą płynęły do oczyszczalni, a woda płynąca z kranów – dzięki uzdatnianiu w nowoczesnej technologii – będzie smaczna w spożyciu. Tylko zaangażowanie wszystkich stron biorących udział w inwestycji pozwoliło na zrealizowanie tak ogromnego zakresu w tak krótkim czasie.
Wartość projektu: 157 823 685 zł, w tym środki Unii Europejskiej: 95 313 646 zł.
Możliwość podpięcia do sieci kanalizacyjnej: 10 295 osób.
Możliwość podpięcia do sieci wodociągowej: 7 000 osób.
Nowa sieć kanalizacyjna: 188 km.
Nowy sieć wodociągowa: 120 km.
Modernizacja 3 oczyszczalni ścieków.
Modernizacja 2 ujęć wody.