Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Statuetki „Melaniusz” wręczone!

W czwartek 27 stycznia 2022 r. w sali widowiskowej Domu Kultury w Tuchowie, przy zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych odbyło się noworoczne spotkanie połączone z uroczystością wręczenia honorowego wyróżnienia „Melaniusz”.

W naszej społeczności gminnej jest wielu ludzi, którzy poprzez swoją działalność gospodarczą, społeczną, samorządową, oświatową, wychowawczą, sportową, charytatywną, kulturalną i promocyjną szczególnie zasłużyli się dla rozwoju miasta i gminy Tuchów.

Podczas noworocznego spotkania tradycją jest, że burmistrz Tuchowa przedstawia to co zrealizowano w gminie w minionym roku, a także przedstawia plany na bieżący rok. Magdalena Marszałek – burmistrz Tuchowa w swoim wystąpieniu podkreśliła wagę dotychczasowych inwestycji, a także nakreśliła kierunki działań w 2022 r.

Następnie odbyła się ceremonia wręczenia statuetek „Melaniusz” za zasługi dla rozwoju miasta i gminy Tuchów.

W tym roku kapituła przyznała 3 wyróżnienia. Statuetkę „Melaniusz” otrzymali:
Józef Lewicki, Adolf Kępa oraz Redakcja biuletynu sanktuaryjno-parafialnego „Chorągiew Maryi”
.

Statuetki zasłużonym wręczyła burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Stanisławem Obrzutem i zastępcą burmistrza Wiktorem Chrzanowskim.

Uroczystość zakończył koncert nauczycieli, uczniów, absolwentów i gości Szkoły Muzycznej I st. w Tuchowie.

Ze względu na ograniczenia epidemiczne uroczystość odbyła się bez udziału publiczności, a jej transmisję na żywo zapewniła telewizja StarNowa.tv – kliknij tutaj.

Pan Józef Lewicki
za aktywną, efektywną i zgodną z ponadczasowymi wartościami działalność na rzecz społeczności lokalnej, budowanie w latach 90. XX wieku nowatorskich struktur samorządowych, dzielenie się wiedzą i doświadczeniem oraz promocję miasta i gminy Tuchów w wielu różnorodnych dziedzinach życia…

Józef Lewicki – mieszkaniec Tuchowa od 1987 r. Absolwent historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie pracował też jako nauczyciel akademicki w latach 1983-1991.

W Tuchowie, nowym dla siebie środowisku, z bagażem doświadczeń w działalności naukowej, organizacyjnej i redakcyjnej i bogatą wiedzą historyczną, przede wszystkim o historii współczesnej, szybko znajdował i nawiązywał kontakty z ludźmi o podobnych zapatrywaniach na przebieg trudnych i złożonych wydarzeń w naszym kraju, Europie i świecie. Uniwersalne wartości: wolność, sprawiedliwość, prawda, obowiązkowość, rzetelność były mu drogowskazami w pracy zawodowej jako nauczyciela, a później wizytatora KOiW w rejonie Delegatury w Tarnowie oraz w szeroko rozumianej działalności społecznej, szczególnie samorządowej.

Jako najważniejszy problem, w który zaangażował się z pełnym oddaniem jako mieszkaniec Tuchowa, uznał budowanie struktur samorządowych zgodnie z nowatorską na owe czasy Ustawą o samo- rządzie terytorialnym. Jego inicjatorska działalność zaowocowała powstaniem w Tuchowie Komitetu Obywatelskiego „Solidarność” Ziemi Tuchowskiej, a po wyborach organizowaniem pracy administracji samorządowej, tj. Zarządu Gminy na czele z Burmistrzem i Radą Miejską. Jako radny, przez dwie kadencje, z wielką troską o rozwój miasta i całej gminy, służył swoją wiedzą w rozwiązywaniu bieżących problemów. Przykładem skuteczności tej działalności było pozyskanie funduszy na dokończenie budowy Domu Kultury w Tuchowie.

Jego wiedza i zaangażowanie szybko zostały zauważone poza gminą Tuchów i dlatego został delegatem do Sejmiku Samorządowego ówczesnego województwa tarnowskiego, w którym powierzono mu funkcję przewodniczącego. Był także członkiem Krajowego Sejmiku Samorządu Terytorialnego i Delegatem Polski na Zgromadzenie Ogólne Rad Gmin i Regionów Europy w Pradze w 1992 r.

Od 1978 r. był aktywnym uczestnikiem ruchu klubów inteligencji katolickiej i dlatego w 1989 r. utworzył Klub Inteligencji Katolickiej w Tuchowie, w którym był prezesem przez cztery kadencje, prowadząc ożywioną działalność, tj.: spotkania, prelekcje, wystawy o tematyce historycznej. Był też współorganizatorem świetlicy parafialnej prowadzonej przez wolontariuszy we współpracy z Caritas. Ze środków Rady Porozumienia Klubów Inteligencji Katolickiej w Polsce pozyskał pieniądze na wyposażenie lokalu – dziś świetlicy parafialnej.

Problemy samorządowe nie znikły z pola jego zainteresowania jako wizytatora oświaty, tylko z konieczności bardziej dotyczyły rozwiązywania spraw wynikających wraz ze zmieniającymi się przepisami w tej dziedzinie, jak likwidacją małych szkół, tworzeniem gimnazjów itd.

Z biegiem lat działalność społeczna Józefa Lewickiego zmieniła swój charakter. Gdy dla Polaków otworzyły się granice państw Europy Zachodniej, postanowił wykorzystać to w niekonwencjonalny sposób – przypomnieć rodakom o jednym z odwiecznych szlaków pielgrzymkowych przez Europę, czyli o szlaku św. Jakuba. W naszej gminie jest pierwszą osobą, która pokonała ten szlak i to trzykrotnie. Jego przeżycia z Camino na pewno były inspiracją dla ożywienia na nowo Drogi św. Jakuba od granicy z Ukrainą przez Pilzno-Tuchów-Brzesko-Kraków aż do Zgorzelca. Z tej racji zapraszany był z prelekcjami dla uczniów i studentów nie tylko w powiecie tarnowskim – brał udział w spotkaniach PTTK, Towarzystwa Tatrzańskiego, z więźniami w Wiśniczu; udzielał wywiadów w radiu RDN Małopolska i na łamach kilku gazet i czasopism.

W Tuchowie, w porozumieniu  z  ks.  proboszczem  Parafii pw. św. Jakuba Starszego Ap., powstało schronisko dla pielgrzymów Camino. Pan Józef utworzył też takie na swojej posesji. Jest to piękny przykład promocji Tuchowa, godny wykorzystania w całej pełni. Prowadzenie grup pielgrzymujących zostało docenione przez Kapitułę Medalu św. Jakuba w Brzesku – w latach 2010, 2019, 2021 pan Józef otrzymał medale „Bonum Operanti” (Czyniącemu Dobro) za szerzenie kultu św. Jakuba na terenie diecezji tarnowskiej oraz propagowanie idei pielgrzymowania Drogami św. Jakuba w Polsce i Europie.

W przedstawionym wyżej okresie życia i działalności w Tuchowie Józef Lewicki otrzymał m.in. honorowe odznaczenia: Grosz Ziem- ski Tarnowski, Dukat Tarnowski, honorowe odznaczenia gmin Ciężkowice i Zakliczyn, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

Józef Lewicki jest w Tuchowie osobą znaną i powszechnie darzoną szacunkiem.

Pan Adolf Kępa
…za działalność społeczną, czyli bezinteresowną i dobrowolną na rzecz wspólnoty i społeczności lokalnej; propagowanie postawy służby dobru wspólnemu wśród mieszkańców gminy Tuchów; angażowanie się w sprawy najważniejsze z przekonaniem o ich wartości i możliwości realizacji…

Adolf Kępa – od wielu lat aktywny członek Rady Sołeckiej Zabłędzy. W latach 90. XX wieku uczestnik i działacz komitetów społecznych tej miejscowości. Zawsze zatroskany o rozwój wsi. Pracował przy jej telefonizacji, gazyfikacji i wodociągowaniu, a także aktywnie działał w stowarzyszeniu rozbudowy szkoły podstawowej w Zabłędzy i na bieżąco, przez wiele lat, troszczył się o jej sprawy. Dzięki jego zaangażowaniu powstało ogrodzenie boiska wiejskiego, do którego wykonał słupki do siatki ogrodzeniowej oraz bramki do gry w piłkę nożną.

Dbał o rozpowszechnianie informacji sołeckich wśród mieszkań- ców poprzez wykonanie z własnego materiału tablic ogłoszeniowych oraz ich odnowę. Każdego roku bezpłatnie wykonuje konstrukcję wieńca dożynkowego, a przez wiele długich lat również ołtarza na uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Jego umiejętność fachowego spawania posłużyła również wielu mieszkańcom w naprawie sprzętów rolniczych i domowych. Dzięki jego inicjatywie, pomysłom i fachowym rozwiązaniom wykonanych zostało wiele prac przy kościele parafialnym w Piotrkowicach, plebanii, czy też kaplicy cmentarnej. Precyzyjnie wykonany remont i montaż barierek ochronnych na schodach kaplicy pozwolił uniknąć olbrzymich kosztów zakupu nowych.

Od wielu lat zabiegał o remont zabytkowej kapliczki przy- drożnej, o którą zawsze dbał. Te starania przyniosły oczekiwane rezultaty w postaci prac renowacyjnych tego obiektu. Bardzo zaangażował się w bezinteresowną pomoc w czasie tego remontu. Służył swoją dobrą radą i fachową pomocą. W miejscu odnowionej kapliczki wykonał kratę zabezpieczającą przed kradzieżą, odnowił to miejsce i utwardził plac wokół obiektu.

Swoim zapałem i determinacją działania na rzecz innych zaraził całą swoją rodzinę, angażując ich w prace społeczne i pomoc w sołectwie poprzez organizację corocznego festynu dożynkowego, udział w obsadzie wieńca, prace w przygotowaniach uroczystości, jak również porządkowanie miejsc po wiejskich uroczystościach. Umie właściwie i mądrze rozwiązywać problemy, podpowiada dobre pomysły i przykładnie współpracuje ze wszystkimi. Jego zapał, determinacja i olbrzymie zaangażowanie to wyraz troski o małą ojczyznę i jej wszechstronny rozwój.

Adolf Kępa to człowiek o wielkim sercu, zawsze pomocny i zatroskany o sprawy wsi Zabłędza i dbający o jej rozwój. Nigdy nie odmawia potrzebującym, niejednokrotnie – pomimo niedyspozycji zdrowotnej – stara się pomóc wszystkim, jak umie, stąd też zasadnie określany jest jako „złota rączka”, czy „gołębie serce”.

Redakcja biuletynu sanktuaryjno-parafialnego „Chorągiew Maryi”
…za twórczy i bezinteresowny wkład w życie społeczne i religijne mieszkańców gminy Tuchów; propagowanie wiary chrześcijańskiej; służbę ludziom i Bogu na drodze kształtowania postaw w duchu najwyższych wartości…

„Chorągiew Maryi” to lokalne czasopismo, wydawane przez Duszpasterstwo przy Parafii i Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tuchowie. W świecie wizji i fonii znalazło swoje miejsce i od ponad 30 lat ma wiernych czytelników w Tuchowie i poza nim. Swoim tytułem nawiązuje do historycznej „Chorągwi Maryi”, która ukazywała się w Tuchowie w latach 1904-1939 jako miesięcznik o tematyce maryjnej.

50 lat później, ówczesny proboszcz i kustosz, dr o. Stanisław Ma- deja obserwując ogólnopolski trend w rozwoju prasy parafialnej, wraz z współbraćmi, zredagował pierwszy dwukartkowy informator. Wkrótce zaprosił do współpracy wiernych świeckich, a kilka lat później powołał kilkuosobowy zespół redakcyjny. Wraz z upływem czasu zmieniały się jakość papieru, objętość, szata graficzna i nakład, a także częściowo skład osobowy redakcji, co spowodowane było głównie zmianą miejsca nauki, pracy czy zamieszkania.

Zgodnie z założeniem niezmienne pozostają cele wydawania biuletynu, którymi są: formacja, informacja i zapis faktograficzny. Częstotliwość wydań podporządkowana jest kalendarzowi liturgicznemu i wydarzeniom w parafii – do niedawna było to 6 wydań rocznie: na Adwent, Boże Narodzenie, Wielki Post, Wielkanoc, Wielki Odpust

Tuchowski i rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Tuchowskiej. Kilkanaście lat temu połączono w jeden numer numery adwentowy i bożonarodzeniowy. Warto wspomnieć, że „Chorągiew Maryi” z racji specjalnych wydarzeń miała kilka wydań specjalnych. Największe, integrujące Tuchów, poświęcone było związkom mieszkańców naszego miasta i gminy z Janem Pawłem II. Zainteresowanie w obu tuchowskich parafiach przeszło najśmielsze oczekiwania, co zadecydowało o wznowieniu wydania. Ponad 30-letnie pismo od początku ma charakter interparafialny i międzypokoleniowy. Wszystkie grupy wiekowe: dzieci, młodzież, dorośli i seniorzy są zarówno autorami, jak i czytelnikami publikacji. Stałe miejsce w gazecie mają nauczy- ciele i wychowawcy tuchowskiego przedszkola i tuchowskich szkół. Członkowie redakcji zajmują się nie tylko poszukiwaniem ciekawych tematów i ich opracowaniem, adiustacją tekstów, ale też pozyskiwaniem nowych autorów, głównie z lokalnego środowiska. Redakcja była organizatorem warsztatów dziennikarskich i Spotkania 15. Redakcji Gazet Parafialnych w Tuchowie (15.11.1997 r.), a także uczestnikiem szkoleń w Krakowie i Mielcu.

Pielgrzymi i turyści – poza parafianami i mieszkańcami Tuchowa – stanowią znaczną grupę czytelników, którzy otwierają się na ewangelizację, a także na szeroko pojętą promocję miejsca, jakim jest nasze miasto.

Kancelaria parafialna kolportuje biuletyn 17 osobom indywidualnym, 4 bibliotekom: Bibliotece Publicznej w Tuchowie, Bibliotece WSD w Tarnowie, Bibliotece Uniwersyteckiej w Łodzi, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie; redakcjom tarnowskiego Oddziału „Gościa Niedzielnego”, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Prasy Parafialnej w Warszawie (do 2019 r.), Radia RDN w Tarnowie oraz Radia Maryja w Toruniu.

Niektóre z artykułów zamieszczonych w „Chorągwi Maryi” miały przedruk w tarnowskim „Gościu Niedzielnym”, krakowskim „Źródle” – Tygodniku Rodzin Katolickich oraz w tarnowskim „Dzienniku Polskim”.

Zespół redakcyjny „Chorągwi Maryi”, pod kierunkiem kolejnych proboszczów, tworzą mieszkańcy gminy Tuchów. Wszyscy są wolontariuszami. Apostolstwo piórem traktują odpowiedzialnie, choć są amatorami, zamieniają myśli w słowa, budując niezwykłą relację z czytelnikiem, który żyje tu i teraz, a sięgając po biuletyn sanktuaryjno-parafialny ma inne oczekiwania niż wobec prasy ogólnokrajowej.