Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Świętowało tuchowskie liceum

11 kwietnia w Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tuchowie obchodzono uroczyście Dzień Patrona Szkoły. Rozpoczęła go msza św., którą odprawili w kościele św. Jakuba proboszcz parafii ks. Alfons Górowski oraz szkolny katecheta ks. Krzysztof Cwenar.

Następnie młodzież z pocztem sztandarowym i nauczyciele przeszli do Domu Kultury. Tam na wstępie uczczono symboliczną minutą ciszy tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej. W dalszej części dyrektor Zbigniew Budzik powitał wszystkich obecnych: zaproszonych gości, rodziców, nauczycieli i uczniów. Uroczystość zaszczycili dziś swą obecnością:
– dr Waldemar Ogłoza z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
– Michał Wojtkiewicz – poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
– Roman Łucarz – starosta powiatu tarnowskiego,
– Edmund Juśko – dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Tarnowie,
– Zbigniew Karciński – przewodniczący Rady Powiatu Tarnowskiego oraz radni powiatowi,
– Mariusz Ryś – Burmistrz Tuchowa,
– Ryszard Wrona – przewodniczący Rady Miejskiej w Tuchowie,
– dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjów z Tuchowa i okolicy,
– Jan Gładysz – przyjaciel i wieloletni nauczyciel tuchowskiego liceum,
– księża z obu tuchowskich parafii,

Następnie głos zabrali goście, zwracając uwagę młodzieży m.in. na: konieczność odważnego dążenia do poznawania prawdy w nauce, ale także sposobie myślenia i historii, bo to pozwala zachować tożsamość narodową (poseł Michał Wojtkiewicz), znaczenie Kopernika w jego czasach i obecnie (starosta Roman Łucarz), dumę z faktu uczęszczania do tak dobrej szkoły o wieloletnich tradycjach, którą ukończyło wielu znamienitych tuchowian, również on sam (burmistrz Mariusz Ryś),
konieczność zachowania tej szkoły na jak najdłużej, wspierania jej i dbania o nią (Jan Gładysz).
Kolejny etap uroczystości stanowił wykład dra Waldemara Ogłozy pt. „Mikołaj Kopernik i jego teoria”. W swych rozważaniach Waldemar Ogłoza przedstawił zebranym w bardzo rzeczowy i przystępny zarazem sposób trudne zagadnienia związane z teorią kopernikańską i rozwojem astronomii oraz znaczeniem dzieła Mikołaja Kopernika. Serdecznie dziękujemy za tak ciekawe słowa!
Ostatnią część uroczystości stanowił spektakl teatralny w reżyserii Anny Broniek i Iwony Sandeckiej. Młodzież w strojach epoki przedstawiła różne wydarzenia z życia Mikołaja Kopernika – obserwacje zaćmienia Słońca, studia w Italii, trud dążenia do poznania prawdy i stworzenia jego wielkiej teorii, by zakończyć wydaniem „O obrotach sfer niebieskich”, które to dzieło Kopernik zobaczył wydane drukiem dopiero na łożu śmierci. Tańce, barwne sceny, śpiew łączyły się z rozważaniami dotyczącymi świata i życia. Piękne przedstawienie, które wymagało ogromnego wysiłku zarówno od występujących uczniów, jak i przygotowujących go
nauczycielek. Dziękujemy!
Na tym uroczystość zakończono. Młodzież „Kopernika” wieczorem miała jeszcze zaplanowaną dyskotekę oraz obserwacje astronomiczne, jak przystało na szkołę mającą tego właśnie patrona.

Dzień Patrona Szkoły
Zapraszamy na relację fotograficzną z tego wydarzenia.

Opracowała: Małgorzata Gądek