Szachowe puchary na Otwartych Mistrzostwach Okręgu Tarnowskiego

W radosnych nastrojach wrócili młodzi szachiści z naszej gminy z Otwartych Indywidualnych Mistrzostw Okręgu Tarnowskiego w szachach, które zostały rozegrane 28 maja na Zamku Królewskim w Niepołomicach. W zawodach rywalizowało 140 dzieci z powiatów: wielickiego, bocheńskiego, brzeskiego, proszowickiego, myślenickiego, krakowskiego i tarnowskiego, a w tym gronie 26 dzieci z naszej gminy, skupionej przy sekcjach szachowych MOSiR Tuchów i OSP Karwodrza. Młodzi szachiści rywalizowali w trzech grupach wiekowych.

W najmłodszej grupie wiekowej (rocznik klasy 2 i młodsi) zagrało 48 dzieci, a nasi reprezentanci wywalczyli dwa puchary. 3 miejsce w klasyfikacji dziewcząt zajęła Magdalena Mikos (SP Zabłędza), i również 3 miejsce w klasyfikacji chłopców – Karol Ogiela (SP Tuchów).

Średnia grupa wiekowa (roczniki klas 3-7) była najliczniejsza – rywalizowało tu 75 dzieci. I nasi zawodnicy ją zdominowali – w pierwszej dziesiątce było aż 6 naszych reprezentantów (i 8 w pierwszej 14). W klasyfikacji chłopców zajęliśmy całe podium! Zwyciężył Marcin Sowiżdżał (SP Burzyn), drugi był Kamil Knapik (SP Tuchów), a trzeci – Maksymilian Mikos (SP Karwodrza). Miło było patrzeć jak nasi zawodnicy grali na najwyższych szachownicach (np. w ostatniej rundzie na 3 pierwszych szachownicach grało aż 5 naszych zawodników!).

W najstarszej grupie wiekowej (rocznik klasy 8 i starsi) również nasz reprezentant znalazł się na podium – w klasyfikacji chłopców 3 miejsce zajął Emil Stachura (OSP Karwodrza).

Ponadto medale dla najlepszych amatorów (zawodników bez kategorii szachowych) w różnych kategoriach wiekowych zdobyli: Jan Bakuliński (SP Tuchów), Tomasz Ryndak (SP Burzyn), Aleksandra Sadko (SP Karwodrza) i Hubert Sadko (SP Karowdrza).

W turnieju, w którym wzięły udział dzieci reprezentujące bardzo silne kluby szachowe z wielu powiatów, dzieci z naszej gminy spisały się nadspodziewanie dobrze – wracamy z 6 pucharami i wieloma nagrodami. Warto zaznaczyć, że reprezentacja naszej gminy była najliczniejszą grupą na tych zawodach, co potwierdza dobrą pracę współpracujących sekcji szachowych OSP Karwodrza i MOSiR Tuchów.

Warto podkreślić, że przejazd autobusem w obie strony został zasponsorowany przez organizatora mistrzostw – UKS GONIEC Staniątki – jeden z najprężniej działających klubów szachowych w Małopolsce i nie tylko, klubu, którego zawodnicy co roku zdobywają medale na Mistrzostwach Polski, a w swojej historii mają też Mistrza Świata. Wszystkim 26 reprezentantom naszej gminy należą się wielkie gratulacje za uzyskane wyniki!