Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Szachy w dekanacie tuchowskim

Gra zwana szachami powstała w trzecim ćwierćwieczu VI wieku naszej ery. Jak przypuszczają niektórzy badacze, odnalezione terakotowe figurki na terenach dawnej Mezopotamii (datowane na 6000 lat p.n.e.) używane były, jako szachy. Kolebką szachów są Indie. Bliskie współczesnym zasady gry w szachy opracowano w V wieku n.e. właśnie tam, o czym świadczą wykopaliska i zapisy w starych księgach – ta starożytna odmiana szachów nosiła nazwę czaturanga.

Stamtąd dotarły one do Persji, gdzie w krótkim czasie zyskały sobie wielu zwolenników. Po podbiciu Persji przez Arabów szachy rozprzestrzeniły się na inne kraje. Gra w szachy została wzbogacona o nowe sposoby rozgrywania partii, przede wszystkim przez arabskich entuzjastów tej gry.
Do Europy szachy dotarły już w VIII-IX wieku, początkowo do Hiszpanii, Włoch i Francji, potem do Niemiec, Anglii i Skandynawii. W Rosji znane były już w IX wieku, dokąd przywędrowały bezpośrednio ze wschodu.
Na podstawie wzmianek w literaturze przypuszcza się, że szachy dotarły do Polski w XII wieku, za panowania Bolesława Krzywoustego. Umiejętność gry w szachy uznawana była za zaletę i zyskała sobie wysoką rangę na dworze królewskim.
W zależności od miejsca zasady gry różniły się od siebie, współcześnie za przepisy gry odpowiada Międzynarodowa Federacja Szachowa (Fédération Internationale des Échecs, FIDE). Przepisy te mogą się różnić w przypadku różnych wariantów gry, np. dla szachów szybkich, błyskawicznych czy korespondencyjnych.

W sobotę, 7 lutego 2015 roku w sali klasztoru przy sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie odbył się VII Drużynowy Turniej Szachowy o Puchar Dziekana Dekanatu Tuchowskiego. W zawodach uczestniczyło 50 najlepszych szachistów naszego regionu. Rozegrano ponad 150 partii szachowych. Złote puchary wywalczyła drużyna z parafii Piotrkowice. Kolejne miejsca zajęły: Lubaszowa, Zalasowa, Joniny, Tuchów św. Jakub, Burzyn, Siedliska, Tuchów NNMP, Lubaszowa II, Kowalowa i Ryglice. Mistrzami poszczególnych szachownic zostali: Marek Surdel, Rafał Poręba, Sebastian Surdel i Tomasz Magdziarczyk.
Trofea sportowe ufundował ksiądz dziekan Franciszek Kuczek z Ryglic, a wręczyli kustosz i proboszcz parafii NNMP w Tuchowie ojciec Bogusław Augustowski oraz ksiądz Marcin Maślanka z Ryglic.
Sędzią zawodów był Czesław Markiewicz z Tarnowa.
Pomysłodawcą i organizatorem turnieju jak zawsze był Roman Kawa – tuchowski społecznik i miłośnik sportu.

Opracował: Krzysztof Jasiński


Zapraszamy na relację fotograficzną z turnieju, przygotowaną przez Krzysztofa Jasińskiego.