Wielkie wydarzenie religijne i muzyczne w Tuchowie
„Wielka Msza bł. Jana Pawła II” w bazylice mniejszej odbędzie się 18 maja w sobota o godz. 19:30, a wykonają ją: Grażyna Zielińska – sopran, Janusz Purzycki – skrzypce, Wojciech Zdzarski – organy. Dzieło miało zabrzmieć w dzień 85 urodzin Jana Pawła II w Watykanie, a zostanie wykonane w dniu 93 urodzin w Tuchowie.
Msza na cześć Ojca Świętego bł. Jana Pawła II maestro Geralda Spitznera została skomponowana w 2004 roku. Przez Międzynarodowe Konsortium Watykanu/Rzymu (pod przewodnictwem Monsygniore Pablo Colino z Hiszpani i Hansa – Alberta Courtiala z Niemiec) została wybrana z tysięcy propozycji całego świata na uroczystość urodzin. Wyjątkowość Mszy polega na tym, że obok ustalonych od wieków i typowych dla Mszy części (Kyrie, Gloria, Credo), w pełni skomponowano także inne jej elementy (Intoitus, Offertorium, Communio). Dzieło znalazło się w kalendarzu Watykanu i miało zabrzmieć w dzień 85 urodzin Papieża. Okazało się, że plany Boże były inne. Msza po raz pierwszy zabrzmiała 22.05.2005 r. W 2006 roku została wykonana w Krakowie pod honorowym patronatem Jego Eminencja ks. Kardynała Stanisława Dziwisza i w wielu państwach, miastach Europy.
Gerald Spitzner – ur. 11.04.1972 r. w Wiedniu. Jako 3-letnie dziecko dawał swoje pierwsze koncerty na skrzypcach z towarzyszeniem fortepianu. Do dzisiaj skomponował 22 msze i oratoria. Ogółem skomponował ponad 300 utworów. Jego „Cantico delle creature” znany jako „Hymn stworzenia lub słoneczny”, którego partytura pisana ręcznie waży około 3,5 kg została oceniona jako wydarzenie muzyczne. Komponował to oratorium mając 19 lat. Od najmłodszych lat razem ze swoja mamą prof. Renate Spitzner udziela się w niesieniu pomocy ludziom upośledzonym, uchodźcom i biednym ucząc ich muzyki, aby przywrócić im wiarę w siebie i człowieka.
Grażyna Zielińska urodziła się w Zakopanem, jako jedyna córka w bardzo muzykalnej rodzinie. Pierwszym nauczycielem śpiewu była jej matka Julia Zielińska. W 14 roku życia rozpoczęła naukę w szkole muzycznej w Zielonej Górze w klasie prof. Lidii Gawrylarz (uczennica prof. Adriany Lenczewskiej – w wokalnej genealogii: Wanda Ossoria-Dobiecka, Matylda Marchiesi, Manuel Garcia).
W latach 1981-87 studia w Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu u prof. Zofii Grajnert na kierunku wokalno–aktorskim (operowym) oraz pedagogicznym.
1987 rok – dyplom mgr. art.
1987 rok – zaangażowana w Teatrze Wielkim w Łodzi.
30.11.1992 – dyplom w Wyższej Szkole Muzycznej Mozarteum w Salzburgu.
Od ukończenia studiów dalszy rozwój artystyczny doskonaliła u prof. Olivery Miljakovicz, śpiewaczki ze Staatsoper w Wiedniu (uczennica prof. Giny Cigna w Mediolanie i prof. Ludwiga Webera w Wiedniu), oraz u prof. Pohl–Tanaka Nanako (uczennica swojego wujka Ikuma Dan – najsłynniejszego kompozytora operowego Japoni, prof. Hideo Saito – nauczyciel dyrygenta Seiji Ozawa, oraz u prof. Sviatoslava Richtera).
Zdobywczyni 1. nagrody za rok 2001 w dziedzinie kultury – przyznana przez Republikę Austrii.
Bierze udział w wielu międzynarodowych festiwalach min. Wiener Festwochen. Dokonuje dużo nagrań dla radia i telewizji w kraju i za granicą.
W 1992 roku otrzymała obywatelstwo austriackie. Jej droga artystyczna wiedzie przez wiele krajów Europy i nie tylko, m.in. Niemcy, Belgię, Hiszpanię, Szwajcarię, Francję, Włochy, Austrię, Czechy, Słowację, Chorwację, Stany Zjednoczone i Japonię. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną. Wiele jej uczniów zostaje laureatami międzynarodowych konkursów, jak również występuje na scenach Europy.
W 2004 roku zostaje wybrana przez Międzynarodowe Consortium w Rzymie do wykonania partii sopranowej „Wielkiej Mszy Jana Pawła II”, dla której to głosu Maestro Gerald Spitzner skomponował. Zostaje mianowana kierownikiem artystycznym w Rzymie wyżej wymienionej mszy (prawykonanie 18.05.2005 r.).
W 2010 r. zostaje zaproszona do Asyżu z okazji jubileuszu ogłoszenia bazyliki głową i matką całego zakonu Minorytów, oraz z okazji 780. rocznicy złożenia ciała św. Franciszka w tejże świątyni, podczas którego wykonała „Hymn stworzenia” do słów św. Franciszka.
Współpracuje z wieloma kompozytorami z Polski i zagranicy. Wielkie znaczenie miała przyjaźń z prof. Henrykiem, Mikołajem Góreckim. Na jej prośbę postanawia skomponować dzieło poświęcone bł. ks. Piotrowi Dankowskiemu zamordowanemu w Oświęcimiu. Ciężka choroba i śmierć kompozytora przerywa cały plan. Wiele dzieł zostaje napisanych dla jej głosu, m.in.
„Wielka Msza bł. Jana Paweł II”
Msza „Święty Athanazius”
Msza „Jan Sobieski”
Msza nr. 4 „Święta Faustyna”
Msza nr. 5 „Święty Rafał Kalinowski”
Oratorium „Dziecięca golgota”
„Stabat Mater”
„Matthäus – Passion”
Opera „Aelia”
Opera „Hemma”
„Quoniam”
Msza nr. 7 „Koronacyjna”
i wiele innych mniejszych dzieł.
Repertuar: opery, operetki, oratoria, msze, pieśni.
Kompozytorzy miedzy innymi: W.A. Mozart, J.S.Bach, G.Verdi, R.Wagner, G.Puccini, G.Donizetti, G.Bizet, A.Dvorak, P.Mascgni, S.Rachmaninow, P.I. Tschaikowski, S.Moniuszko, F.Chopin, F.Schubert, R.Schuman, J.Brahms, J.N.David, H.Schutz, F.Nowowiejski, K.Wilkus, B.Stieler, G.Spitzner.